Jūlijā apritēs septiņi gadi, kopš Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanas virs prokremlisko separātistu kontrolētās teritorijas Ukrainas austrumos. Pagājušajā mēnesī tiesneši Nīderlandē apmeklēja gaisa spēku angāru, kurā glabājas notriektās “Boeing” lidmašīnas atlūzas. Starptautiskās izmeklēšanas laikā tonnām atlūzu tika pārvestas uz Nīderlandi, lai rekonstruētu lidmašīnu.
Prāvā tiek tiesāti četri aizdomās turētie trīs Krievijas pilsoņi Igors Girkins, Sergejs Dubinskis, Oļegs Pulatovs, un viens Ukrainas pilsonis – Leonīds Harčenko. Tiesa formāli sākās jau pagājušā gada pavasarī, taču līdz šim skatīja tikai juridiskus jautājumus.
7. jūnijā ēkā netālu pie lidostas, no kuras lidmašīna devās liktenīgajā reisā, tiesa sāka izskatīt pierādījumus. Uz sēdi ieradās arī bojā gājušo tuvinieki.
Robs Fredrikss, kurš katastrofā zaudēja savu 23 gadus veco dēlu, stāsta:
“Protams, visas emocijas ir atgriezušās. Bet viss atkarīgs tikai no tā, ko izlems tiesneši, nevis kā mēs jūtamies.”
Upuru tuvinieku advokāts Pēters Langstrāts norāda: “Varbūt rīt būs smaga diena ģimenes locekļiem, jo runāsim par mirstīgo atlieku identificēšanu. Bet pamatā ir trīs jautājumi. Vai tā bija “Buk” raķete? No kurienes to izšāva? Un kāda bija aizdomās turēto atbildība?”
Visi četri aizdomās turētie ieņēma svarīgas lomas prokremlisko kaujinieku struktūrās Ukrainas austrumos un ir izsludināti starptautiskajā meklēšanā.
KONTEKSTS:
Malaizijas pasažieru lidmašīna “Boeing” 2014. gada 17. jūlijā bija ceļā no Amsterdamas uz Kualalumpuru, kad to notrieca Ukrainas austrumos virs Maskavas atbalstīto separātistu kaujinieku kontrolētas teritorijas. Bojā gāja visi lidmašīnā 298 esošie cilvēki, lielākā daļa – nīderlandieši.
Starptautiskā izmeklētāju komanda secinājusi, ka konkrētā raķete BUK Ukrainas austrumos nokļuva no Krievijas militārās bāzes Kurskā, kas atrodas netālu no robežas.
Izmeklētāji identificējuši četrus aizdomās turētos. Tie ir Krievijas pilsoņi Igors Girkins, Sergejs Dubinskis un Oļegs Pulatovs, kā arī Ukrainas pilsonis Leonīds Harčenko. Tiesas prāva Nīderlandē sākās šī gada martā bez viņu klātbūtnes.