“We build parks” dibinātājam Jānim Jansonam ziema ir karstākais darba laiks. Latvijas Televīzijai viņu izdodas pārķert lidostā, jo sestdien Jānis dodas uz Somiju pievienoties savai komandai kārtējā slēpošanas un snovborda frīstaila parka izveidē. Janvāra sākumā viņi dosies uz Ķīnu – būvēt īpašu trasi Pekinas ziemas olimpisko spēļu vajadzībām.
“Trase būs ļoti interesanta. Pieliksim klāt vēsturisku aspektu. Caur trasi apmēram 200–300 metru garumā vīsies Lielā Ķīnas mūra efekts, kurš ir no sniega. Un 6 platformas, uz katras platformas vairāki elementi, lai pasaules labākie atlēti varētu izvēlēties savu līniju un parādīt tiesnešiem, ko viņi prot,” sacīja Jansons.
“We build parks” komandai šīs nav pirmais olimpiskais izaicinājums. Pirms 4 gadiem viņi kopā ar vācu partneriem būvēja arī Phjončhanas ziemas olimpisko spēļu trasi.
“2016. gadā pierādījām sevi Pasaules kausa trases būvniecībā. Bija ļoti traki. Pabeidzām pāris stundas pirms treniņiem, strādājot garas dienas, bet izdevās. Un automātiski tika dota iespēja būvēt [olimpiskajās] spēlēs, kur nu galīgi nebija plānā kaut ko pievilt vai kļūdīties. Tā ka viss izdevās labi,” atzina Jansons.
Taču viss sākās pirms aptuveni 20 gadiem. Grupa vietējo pusaudžu gumijas zābakos un sētnieku sniega lāpstām rokās Žagarkalnā izveidoja sev sniega trasi.
“No gada pa gadam. Žagarkalna parks, citi kalni Latvijā, Baltijā, Eiropā. Tā ir sanācis, ka esam specializējušies šaurā nišā, bet strādājam jau augstā līmenī,” piebilda uzņēmuma dibinātājs.
Ekipējums un projektu mērogi šobrīd ir pavisam citā līmenī. Un tāpat – pieauguši arī izaicinājumi, kas jāpārvar. Jansons norādīja: “Tagad viss aprīkojums ir kā alpīnistiem – apstākļi var būt līdz -30 grādiem [pēc Celsija skalas], nakts maiņa, vētra. Bet olimpiskajai raidkomitejai tas neinteresē – viņiem 8.00 no rīta aiziet tiešraide pasaulē. Tādēļ mums ar jebkādiem apstākļiem jāspēj tikt galā.
Lāpstas ir nomainītas uz pasaulē vislabākajiem sniega traktoriem, ko piegādā tieši no rūpnīcas, kur mēs viņus konsultējam, kādas funkcijas nepieciešamas.
Visur GPS, sniega biezuma mērītāji un citas tehnoloģijas. Bet galu galā katrs centimetrs visā 600 metru trasē tiek pāriets pāri ar sniega lāpstām. Viss tiek nopulēts. Jo, ja braucējs kļūdās savas vainas dēļ, nokrīt un izstājās, tad ko mēs varam – neko. Bet, ja viņš nokrīt tādēļ, ka trase ir ledaina vai uz tās ir kukuržņi, kad viņš nāk ar 100 kilometriem stundā, tas nav labi. Tādēļ visa trase tiek nopulēta ar īpašām sniega lāpstām, lai būtu gluda, nu, tā kā ēdamgalds,” pastāsīja Jansons.
Pekinas ziemas olimpiskās spēles 2022. gadā risināsies no 4. līdz 20. februārim.
“We build parks” kalendārs aizpildīts arī pēc olimpiskajām spēlēm. 2022. gadā paredzēts būvēt trasi snovborda Pasaules kausa sacensībām Gruzijā, bet 2023. gadā – pasaules čempionātam.