Lībijas teritoriālajos ūdeņos aizturētos bēgļus būs iespējams nosūtīt atpakaļ
Kopš 2014. gada Itālijā no Lībijas ir ieradušies aptuveni 600 tūkstoši bēgļu no dažādām Āfrikas valstīm. Bīstamajā ceļā pāri Vidusjūrai ne vienmēr drošās laivās dzīvību ir zaudējuši vairāki tūkstoši cilvēku. Mēneša sākumā Itālijas parlaments apstiprināja savu karakuģu nosūtīšanu uz Lībijas teritoriālajiem ūdeņiem, tādējādi cenšoties pastiprināt cīņu pret cilvēku kontrabandistiem, vēl pirms ar bēgļiem piepildītās laivas nonāk starptautiskajos ūdeņos. Lībijas teritoriālajos ūdeņos aizturētos bēgļus būs iespējams nosūtīt atpakaļ uz Lībiju. Šāds lēmums tika pieņemts pēc ANO atbalstītā Lībijas premjera Fajeza al Sarradža aicinājuma, kurš vada Tripolē bāzēto vienotības valdību.
Itālijas valdības iniciatīvu mazināt bēgļu plūsmu vēl Lībijas teritoriālajos ūdeņos atzinīgi novērtējis arī jaunais ANO īpašais sūtnis Lībijā Gassane Salame. Līdzšinējo Tripoles un Romas sadarbību bēgļu jautājuma risināšanā viņš nosaucis par ļoti konstruktīvu:
''Es aicinu uzsākt labāku sadarbību starp visām kaimiņvalstīm, lai kopīgiem spēkiem censtos atrisināt šo priekšā stāvošo migrācijas izaicinājumu. Es, protams, zinu, ka
Lībijā par to ir bijušas dažādas diskusijas, taču esmu pārliecināts, ka Itālijas un Lībijas sadarbība un šī procesa caurskatāmība ir ļoti konstruktīvs veids, kā ar šiem izaicinājumiem tikt galā.''
ANO sūtnis, visticamāk, norādījis uz Lībijas austrumos bāzētās konkurējošās valdības līdera Halifa Haftara brīdinājumiem atvairīt itāļu kuģus, kas bez atļaujas iebrauks Lībijas teritoriālajos ūdeņos. Halifs Haftars Itālijas rīcību ir nosaucis par suverenitātes pārkāpumu.
Izaicinājumus joprojām rada politiskā nestabilitāte Lībijā
Taču Itālijas ārlietu ministrs Andželo Alfano ir norādījis, ka līdzšinējā sadarbība ar Lībijas varas iestādēm, gan sniedzot tehnisku atbalstu Lībijas krasta apsardzei, gan nodrošinot nepieciešamo apmācību, ir sākusi nest rezultātus. Tā, piemēram jūlijā, salīdzinot ar to pašu mēnesi pirms gada, jūrā izglābto imigrantu skaits ir samazinājies vairāk nekā uz pusi. Taču izaicinājumus joprojām rada politiskā nestabilitāte Lībijā. Tieši tāpēc, pēc Alfano vārdiem, ir pienācis laiks, lai lielāku lomu problēmu risināšanā uzņemtos arī starptautiskās organizācijas, tostarp Apvienotās Nācijas:
''Apvienoto Nāciju Organizācijai ir jāuzņemas spēcīga līdera loma, jo līdz šim ir bijis pārāk daudz sarunu, sarunvedēju un pārāk daudz vidutāju, taču gala iznākuma joprojām nav. Mums ir iespējas šo tendenci mainīt ar ANO aktīvāku iesaistīšanos Lībijas jautājumu risināšanā. Tagad, kad mums ir reālas iespējas samazināt bēgļu plūsmu un izveidot bēgļu nometnes Lībijā,
mums ir arvien vairāk jāinvestē starptautiskā, daudzpusējā humānās palīdzības operācijā, lai nodrošinātu, ka šajās nometnēs tiek ievērotas visas nepieciešamās prasības cilvēktiesību aizstāvēšanai.''
Atsevišķas cilvēktiesību organizācijas un bēgļu aģentūras gan norāda, ka Lībija joprojām ir pārāk nestabila, lai potenciālie bēgļi varētu tajā atgriezties.
NVO apkopojušas bēgļu liecības par pāridarījumiem
Nevalstiskā organizācija (NVO) ''Oxfam'' šonedēļ publicētā ziņojumā norāda, ka pašreizējā Itālijas politika, liedzot iespēju cilvēkiem no Āfrikas nokļūt Eiropā un nosūtot tos atpakaļ uz Lībiju, rada vardarbīgu apburto loku. Proti, izmisušie cilvēki ir spiesti atkārtoti mēģināt aizbēgt no nāves draudiem un uzbrukumiem, taču Itālijas varas iestādes to vairs neļaus.
''Oxfam'' un vēl divas itāļu cilvēktiesību organizācijas – ''Ārsti par cilvēktiesībām'' un ''Borderline Sicilia'' - ir apkopojušas bēgļu liecības par pāridarījumiem, ko piedzīvojuši no Lībijas un citām Āfrikas valstīm atceļojušie migranti. Un liecības atklāj tiešām šokējošus faktus. Tā, piemēram, no 158 aptaujātiem ieceļotājiem gandrīz visas sievietes, izņemot vienu, ir tikušas pakļautas seksuālai vardarbībai, 84% bēgļu ir saskārušies ar necilvēcīgu attieksmi, paaugstinātu vardarbību vai spīdzināšanu, 74% atzinuši, ka ir saskārušies ar kāda ceļabiedra noslepkavošanu vai spīdzināšanu, bet 80% ir tikusi liegta pārtika un ūdens. Aktīvisti saņēmuši liecības par to, ka daudzi no bēgļiem tiek ilgstoši turēti pazemes kamerās, kamēr cilvēku tirgoņu bandas cenšas izspiest izpirkuma naudu no to tuviniekiem.
Kā paziņojis ''Oxfam'' Itālijas biroja vadītājs Robrto Barbieri, šie fakti nav glaimojoši Eiropas centieniem paglābt no vardarbības, verdzības un pat nāves bēgošus cilvēkus. ''Oxfam'' arī aicina Eiropas Savienības līderus atturēties no tādu līgumu parakstīšanas, kas aptur apdraudēto cilvēku mēģinājumus pār jūru bēgt no Lībijas, tā vietā aicinot izveidot daudz drošākus migrācijas ceļus. Kā potenciālo risinājumu organizācija min darba vīzas un humānās vīzas - tas ļautu nodrošināt godīgu un caurskatāmu patvēruma iegūšanas procedūru.