Dienas ziņas

Eksperimenti čuguna mākslas simpozijā

Dienas ziņas

Jaunie reindžeri talko pie Ežezera

Baltkrievijā notiek prezidenta vēlēšanās

Oficiālais «Exit Poll» vēsta par Lukašenko, bet opozīcijas aptaujas – par Tihanovskas uzvaru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 2 mēnešiem.

Baltkrievijā noslēgušās prezidenta vēlēšanas. Oficiālās aptaujas "Exit Poll" dati liecina, ka tajās uzvarējis līdzšinējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko, iegūstot teju 80% balsu. Viņa galvenā sāncense, opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska ieguvusi 6,8% balsu. Tiesa, opozīcijas aptaujās vadībā ir Tihanovska. Minskā un citur valstī izvietoti lieli policijas spēki, gatavojoties iespējamām nekārtībām.

ĪSUMĀ:

  • Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās pie iecirkņiem no rīta veidojās garas rindas.
  • Saskaņā ar jaunākajiem datiem, nobalsojuši vairāk nekā 79% balsstiesīgo.
  • CVK paziņojusi, ka iepriekšējā balsošanā savu balsi atdevuši vairāk nekā 40%.
  • Mediji ziņo par gadījumiem, kad iecirkņos neielaiž, izraida vai aiztur novērotājus.
  • Uz ceļiem Minskā dežurēja kareivji, publicēti kadri ar militāro kravas auto un autobusu kolonnu.
  • Aizturēti prezidenta amata kandidātes štāba darbinieki un TV kanāla "Doždj" žurnālisti.
  • Visu dienu ziņots par problēmām  ar internetu - tas bija vai nu lēns vai nebija vispār.
  • Oficiālā "Exit Poll" dati: vēlēšanās ar 80% vēlētāju atbalstu uzvarējis Lukašenko.
  • Opozīcijas aptaujas internetā rāda citu ainu - vēlēšanās uzvarējusi Tihanovska.
  • Svētdien vakarā Minskas ielās izgājuši cilvēki, par kuru skaitu ir dažādas ziņas.
  • Ir ziņas, ka Minskā izcēlušās arī sadursmes un ir arī aizturētie.
  • Tiek ziņots, ka cilvēki mēģina pulcēties arī Brestā un Mogiļevā, kur arī notiek aizturēšanas.

Vēlēšanu dienā pie iecirkņiem garas rindas

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās problēmas ar internetu, garas rindas un aizturēšanas
00:00 / 03:57
Lejuplādēt
Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās garas vēlētāju rindas pie iecirkņiem veidojās jau no paša rīta, un, lai atdotu balsi, esot bijis jāgaida pat vairākas stundas. Līdzīga situācija bija novērojama pie iecirkņiem ārvalstīs, gan Maskavā, gan Kijevā. Piemēram, pie iecirkņa Santkpēterburgā rindā stāvējuši vairāk nekā 1000 cilvēku, bet Maskavā rindā esot stāvējuši ap 3000 cilvēku.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Lidija Jermošina garās rindas nosaukusi par opozīcijas sarīkotu provokāciju.

Lukašenko galvenā sāncense – 37 gadus vecā angļu valodas skolotāja Svetlana Tihanovska – bija aicinājusi savus atbalstītājus ierasties vēlēšanu iecirkņos to pēdējās darba stundās, lai mazinātu iespēju, ka varasiestādes vilto vēlēšanu rezultātus. Pēc iecirkņu aizvēršanas daudzi arī nav spējuši nobalsot. Jaunākie dati liecina, ka vēlēšanās nobalsojuši teju 80% balsstiesīgo.

Arī pie Baltkrievijas vēstniecības Rīgā veidojās balsot gribētāju rinda. Baltkrievi ir viena no lielākajām kopienām Latvijā – apmēram 70 000, bet, cik daudziem ir Baltkrievijas pilsonība, precīzas statistikas nav. Baltkrievijas pilsoņi Latvijā balso vēstniecībā Rīgā un ģenerālkonsulātā Daugavpilī. Bija organizēta arī izbraukuma balsošana Ventspilī un Liepājā.

Aktivitāte šodien bija lielāka nekā iepriekšējās balsošanas dienās. Nobalsot iepriekš baltkrievi varēja četras dienas. Vēlētājus iztaujāja brīvprātīgie, kuri iestājās par godīgām vēlēšanām. Viņi veica balsotāju uzskaiti, lai vēlāk salīdzinātu ar oficiāliem datiem un varētu spriest, vai nav notikusi krāpšanās ar vēlētāju sarakstiem.

Tihanovska kļuva par galveno opozīcijas kandidāti aizturētā vīra blogera Sergeja Tihanovska vietā pēc tam, kad divus citus vadošos kandidātus nepielaida pie vēlēšanām. Tihanovska spējusi piesaistīt tūkstošiem cilvēku savos priekšvēlēšanu mītiņos, lielākajās opozīcijas demonstrācijās pēdējo gadu laikā.

Viņa aicinājusi savus atbalstītājus aplikt baltu aproci, lai neatkarīgie novērotāji varētu viņus viegli identificēt. Tiek ziņots, ka cilvēku ar šādām aprocēm esot gana daudz. Tihanovsku pie viena no vēlēšanu iecirkņiem ar saukļiem sagaidīja prāvs vairāk nekā 200 cilvēku liels atbalstītāju pulks. Pēc savas balss nodošanas viņa paziņoja, ka cer uz godīgiem vēlēšanu rezultātiem.

Oficiālais «Exit Poll» vēsta par Lukašenko, bet opozīcijas aptaujas – par Tihanovskas uzvaru
00:00 / 03:07
Lejuplādēt
Kā ziņo Baltkrievijas oficiālā informācijas aģentūra "BelTA", atsaucoties uz aptauju, kas veikta pēc NVS valstu teleradiokompānijas "Mir" pārstāvniecības Baltkrievijā pasūtījuma, vēlēšanās uzvarējis pašreizējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko. 65 gadus vecais prezidents ieguvis 79,7% balsu. Aptaujā, kas veikta pie 320 iecirkņiem visā valstī, aptaujājot vairāk nekā 12 000 cilvēku, opozicionāre Svetlana Tihanovska ieguvusi 6,8% balsu.

 

Savukārt opozīcijas aptaujas vēsta par citu ainu. Lietotnes "Telegram" kanāla "Sovremennaja Belarusj" nobalsojušo vēlētāju aptaujā Tihanovskai ir 71,1%, bet Lukašenko - 15,5% balsu. Tā vēsta opozīcijas portāls “Hartija '97”. Tas arī vēsta, ka vietnes "Belorusskij partisan" aptaujā Tihanovskai ir teju 65%, bet Lukašenko - 16% balsu.

Tihanovska sakāvi atzīt atsakās, taču aicināja cilvēkus saglabāt mieru, bet drošības struktūras – atturēties no vardarbības.

Neapmierinātība ar vēlēšanu norisi 

Tomēr mediji ziņo par dažādiem gadījumiem, kad iecirkņos neielaisti, izraidīti vai aizturēti novērotāji.

Epidemioloģiskās situācijas dēļ iecirkņos vienlaikus drīkst uzturēties ne vairāk kā pieci novērotāji. Popularitāti internetā ieguvis video, kurā redzams, kā Minskā pa kādu skolā ierīkota iecirkņa otrā stāva logu ārā kāpj sieviete ar pilnu maisu papīru.

Savukārt no rīta internetā tika nopludināts audioieraksts, kurā dzirdams, kā šonedēļ kāda Minskas vēlēšanu iecirkņa komisija "mēģina" prezidenta vēlēšanu balsu skaitīšanu ar jau iepriekš sagatavotiem rezultātiem.

Ierakstu publicēja Baltkrievijas neatkarīgo novērotāju organizācija "Godīgie ļaudis" ("Čestnije ļudi"). Varasiestādes iepriekšējā balošanā ļāva iecirkņos atrasties ne vairāk kā trim novērotājiem, bet šodien – ne vairāk kā pieciem, to pamatojot ar Covid-19 izplatību.

"Šādu rīkojumu izdeva tikai ar vienu mērķi – lai nepieļautu neatkarīgu novērošanu pirms vēlēšanu dienas. Mūs tas neapturēja. Mēs tāpat akreditējāmies, nācām novērot vēlēšanu iecirkņos, mūs dzina ārā.

Bija, kas novēroja stāvot uz taburetes, ar binokli skatoties caur logu. Bet arī logus aizvilka ar aizkariem, lai neredzētu, kas notiek iecirknī.

Cilvēki, redzot visu šo cirku, sev uzdod jautājumu – kāpēc vara to dara, ko viņi slēpj? Manuprāt, ar šādām drakoniskām metodēm vara pat saviem atbalstītajiem likusi aizdomāties – kāpēc? Kāpēc to visu darīt, ja tiešām esot milzīgs atbalsts līdzšinējai varai?" vaicāja iniciatīvas "Godīgie ļaudis" pārstāvis Aleksandrs Homičs.

Cilvēki iziet ielās, ziņo par sadursmēm un aizturētajiem  

Pašreizējais prezidents, 65 gadus vecais Lukašenko licis skaidri saprast, ka nevilcināsies apspiest jebkādus savu oponentu mēģinājumus protestēt pret vēlēšanu rezultātiem.

"Ja cīnīsieties pret mūsu valsti vai pat vismazākajās lietās mēģināsiet iegrūst valsti haosā un to destabilizēt, jūs acumirklī no manis saņemsiet atbildi," brīdināja Lukašenko.

Attēlos no Minskas jau pa dienu bija redzamas milicijas un drošībnieku kravas automašīnu, automašīnu un spectehnikas kolonnas.

Ielās un pie laukumiem daudz miliču. Uz autoceļiem pie Minskas ierīkoti kontrolposteņi ar bruņotiem kareivjiem.

Vēršanās pret opozīciju turpinās. Jau sestdien Minskas centrā "omonieši" kārtējo reizi aizturēja vairākus opozīcijas aktīvistus, kamēr daudzi viņiem garāmbraucot pauda atbalstu ar auto signāltaurēm. "Ko valdība teiks, to viņi darīs. Bet kas notiks pirmdien – to nezina neviens," sacīja kāda Minskas iedzīvotāja.

Svētdien Minskā aizturēti Krievijas neatkarīgā telekanāla "Doždj" žurnālisti, kas atspoguļoja Baltkrievijā notiekošās prezidenta vēlēšanas. Tāpat aizturēti deviņi Tihanovskas vēlēšanu štāba pārstāvji, arī viņas štāba vadītāja. Pati Tihanovska, bažījoties, ka viņai draud tāds pats liktenis, vakar vakarā atstāja savas mājas, lai dotos uz drošāku vietu. "Es tam nespēju noticēt. Kā viņi var vienkārši paņemt un arestēt manas kampaņas cilvēkus?" teica prezidenta amata kandidāte.

Kā liecina cilvēktiesību centra "Vesna" dati, Minskā un citos Baltkrievijas reģionos līdz vakaram kopumā tika aizturēti vismaz 60 novērotāji, vēlēšanu iecirkņu darbinieki, aktīvisti un žurnālisti. 

Gatavojoties iespējamām nekārtībām un protestiem, svētdien vakarā Minskā un citviet valstī vērojama pastiprināta milicijas klātbūtne. Īpaši Minskā drošībnieku ielās ir ļoti daudz. Policisti bloķējuši vairākas ielas un slēgtas vairākas metro stacijas.

Par ielās izgājušo cilvēku skaitu galvaspilsētā ir dažādas ziņas, tie varētu būt daži tūkstoši.

Tomēr pulcēšanos tiek mēģināts izjaukt un ir ziņas, ka izcēlušās arī sadursmes un ir arī aizturētie. Tiek ziņots, ka cilvēki mēģina pulcēties arī Brestā un Mogiļevā, kur arī notiek aizturēšanas.

Ārvalstu mediji vēsta, ka galvaspilsētā Minskā un citās pilsētās protestos piedalījās tūkstošiem cilvēku, viņi devās gājienā pa ielām, skandēja pret Lukašenko vērstus saukļus un vēlāk iesaistījās sadursmēs ar policiju.  Kārtības sargi izmantoja ūdensmetējus, kā arī citus speciālos līdzekļus, lai savaldītu akcijas dalībniekus.

Sadursmēs cietuši cilvēki, taču oficiāla informācija par to skaitu un aizturētajiem netiek sniegta. 

Cilvēktiesību aktīvisti ziņo, ka Minskā aizturēti vairāk nekā 50 aktīvisti, bet visā valstī - vairāk nekā 120 personas.

 

 

Visā valstī problēmas ar interneta darbību

Jau no rīta visā valstī tika konstatētas problēmas ar internetu. Tas bija ievērojami lēnāks vai nedarbojās vispār. Iedzīvotājiem un neatkarīgajiem novērotājiem ir problēmas sazināties, kā arī problēmas ar informācijas ieguvi un tās publicēšanu, jo tika kavēta tādu lietotņu kā "Whatsapp", "Telegram", "Facebook", "YouTube" un citu lietotņu darbība.

Savukārt svētdien vakarā nav iespējams piekļūt vairākām Baltkrievijas mediju mājaslapām.

Žurnāliste Irina Romaļijskaja, kas uzrunājusi daudzus jaunus cilvēkus, norādīja, ka daļa sabiedrības jūt, ka pārmaiņas valstī ir iespējams panākt un novērojumi liecinot, ka daudzi, kas iepriekš par politiku nav interesējušies, tagad to dara.

"Sabiedrība ir sadalīta. Vienā pusē ir tie, kas atbalsta Lukašenko, kas negrib neko mainīt, kuriem patīk miers, stabilitāte un kārtība. Tajā pašā laikā viņi, piemēram, nespēj atbildēt, no kāda kara tad Lukašenko viņus sargā. Vēl cilvēki grib tīras ielas, labus ceļus un mazu noziedzības līmeni. Šo Lukašenko atbalstītāji vēlētos saglabāt. Bet ir otra sabiedrības daļa, kas ārkārtīgi alkst un pieprasa pārmaiņas, kas vēlas lielāku Baltkrievijas "eiropeizāciju", kas vēlas dziļas reformas. Tieši šī sabiedrības daļa iziet ielās. Šī sabiedrības daļa arī labprāt izsaka savu viedokli medijiem, bet Lukašenko atbalstītāji nelabprāt to dara. Ir arī tāda sabiedrības daļa, kas uzliek šīs baltās aproces, bet tomēr izvēlas klusēt, jo baidās, ka tos atlaidīs vai viņu bizness tiks aizvērts," atzina Romaļijskaja

Centrālā vēlēšanu komisija paziņojusi, ka iepriekšējā balsošanā savu balsi atdevuši jau vairāk nekā 40% elektorāta – skaitlis, kas tikai pastiprina bažas par rezultātu falsificēšanu.

Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds LTV " Rīta panorāmā" prognozēja, ka Lukašenko arī šoreiz izdosies saglabāt amatu, par spīti protestiem.  Savukārt Krievijas iesaistīšanos situācijā pilnībā izslēgt nevar. Iepriekš Lukašenko bija Baltkrievijas neatkarības garants, bet tagad, iespējams, Krievijas palīdzība būs nepieciešama, lai noturētos pie varas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti