Laukumā starp bronzas lauvām un slavenām strūklakām atrasta vieta vēl vienam objektam – gandrīz 2000 gadu senas arkas kopijai. Šī triumfa arka bija atpazīstamākais senās pilsētas Palmīras kultūrvēsturiskais mantojums līdz brīdim, kad to barbariski nopostīja tā sauktās "Daīš" kaujinieki, kas iekaroja pilsētu pērnā gada maijā. Oriģinālā monumentālā arka tika uzcelta Romas imperatora Septimija Sevēra laikā, kad pilsēta atradās Romas un Persijas impēriju krustcelēs. Tās mūsdienu kopija pēc oriģināla sagraušanas atdzimst Londonā, izmantojot modernākos trīsdimensiju drukas principus Oksfordas un Hārvarda universitātes, kā arī Dubaijas nākotnes muzeja aizgādībā.
"Es esmu bijis saistīts ar šo nozari ilgu laiku, un man ir izveidojusies stipra emocionālā saite ar seno arhitektūru un šīm vēsturiskajām vietām," stāsta Digitālās arheoloģijas institūta direktors Rodžers Mišels.
"Tāpēc, uzzinot par tās nopostīšanu, es jutu, ka man jādara kaut kas, lai vismaz nedaudz vērstu to par labu. Man arī ir dziļa cieņa pret tiem cilvēkiem, kuri dzīvoja šajā vietā un gadiem ilgi sekoja līdzi šo vietu saglabāšanai. Es zinu, cik graujošs viņiem bija šis zaudējums un, cienot viņu darbu daudzu paaudžu garumā, es zināju, ka man tas ir jādara," saka Mišels.
Lai izveidotu precīzu arkas kopiju, tika izmantotas neskaitāmas fotogrāfijas, bet kā materiāls izmantots ziedots akmens no Ēģiptes un tas ir faktiski identisks oriģinālajā arkā izmantotajam akmenim. Tikmēr pašā Palmīrā sākušies darbi pie kultūrvēsturiskā mantojuma atgūšanas pēc islāmistu veiktajiem postu darbiem. No tā sauktās ''Islāma valsts'' Sīrijas valdības spēkiem pilsētu izdevās atkarot pirms nepilna mēneša. Pastāv cerība, ka arī izdosies izveidot ne vien Palmīras uzvaras arkas kopiju Trafalgara laukumā, bet arī vismaz daļēji atjaunot oriģinālu.