Traģiskie notikumi satīriskā žurnāla „Charlie Hebdo” redakcijā norisinājās pirms vairāk nekā pieciem gadiem. Brāļi Šerifs un Saīds Kuaši 2015. gada 7. janvārī ielauzās žurnāla redakcijā un nogalināja 12 darbiniekus. Brāļi bija neapmierināti ar to, ka šis žurnāls ir publicējis musulmaņu pravieša Muhameda karikatūras.
Divas dienas vēlāk brāļu paziņa Amedijs Kulibali Parīzes nomalē sagrāba ķīlniekus košera pārtikas veikalā un nogalināja četrus no viņiem. Dienu iepriekš viņš jau bija noslepkavojis ceļu policisti.
Apšaudēs tika nogalināti arī visi trīs teroristi. Tomēr Francijas terorisma lietu prokurors Žans Fransuā Rikārs noraida kritiku, ka tagad tiesas priekšā esot stājušies tikai maznozīmīgie palīgi. Intervijā radiostacijai „France Info” prokurors sacīja, ka
apsūdzēto vidū ir cilvēki, kuri nodrošināja teroristiem finansējumu, ieročus un pajumti, kas ir būtisks atbalsts.
„Tiesas pienākums ir noskaidrot patiesību un izlīdzināt nodarīto pārestību cietušajiem. Abi jautājumi, manuprāt, ir cieši saistīti. Tiesas prāva, pirmkārt, ir iespēja parādīt cietušajiem visu, kas ir noticis, nosaukt to vārdā un sniegt tam vērtējumu, kā arī ļaut upuriem saprast, kā ir attīstījies viss notikušais,” sacīja prokurors Rikārs.
Kulibali iepriekš ierakstītajā video uzrunā ir apliecinājis, ka visi trīs uzbrukumi ir bijuši koordinēti un veikti teroristiskā grupējuma “Daīš” jeb “Islāma valsts” vārdā.
Trīs no 14 aizdomās turētajiem tiek tiesāti neklātienē, jo pēc nozieguma pastrādāšanas viņi aizmuka uz nemiernieku kontrolētajām teritorijām Sīrijā un Irākā. Tiek ziņots, ka divi no viņiem, visticamāk, ir gājuši bojā. Savukārt bijusī Kulibali dzīvesbiedre joprojām bēguļo.
Tiesvedības laikā ievērojama vieta tiks atvēlēta cietušo liecībām. Viņi varētu runāt par piedzīvoto pirmās pāris nedēļas. Tiesas prāva tiks arī filmēta, lai vēlāk tā varētu kalpot par vēstures liecību.
Ir paredzams, ka prāva turpināsies līdz novembrim.
Tikmēr žurnāla „Charlie Hebdo” vadība nolēma atkārtoti publicēt vairākas pretrunīgas pravieša Muhameda karikatūras, kas savulaik aizsāka saspīlējumu.
“”Charlie Hebdo” nozīmē nekad nepadoties, nekad neatteikties no vārda brīvības. Tas nozīmē arī zaimošanu; ideoloģiju, dogmu un reliģiju kritizēšanu. Jo, ja padodamies, mēs vairs neesam valstī, kurā ir vārda brīvība, vairs neesam valstī, kurā ir brīvība kritizēt. Tad mēs atrastos baiļu valstī ar tumšu nākotni.
Es atkārtoju – nebaidīsimies ne no terorisma, ne no brīvības,” sacīja “Charlie Hebdo” izdevniecības jurists Rišārs Malka.