Diskusija par migrantu uzņemšanu ar jaunu spēku aktualizējusies visā Eiropā, tostarp kā aizrādījumi un pārmetumi par solījumu nepildīšanu saistībā ar imigrantu sadali starp Eiropas valstīm.
Francijas iekšlietu ministrs Bernārs Kaznēvs apmeklēja bēgļu un pārvietoto personu nometni Francijas ziemeļos, kuru atklāja nevalstiskās organizācija “Ārsti bez robežām”, cenšoties palīdzēt vismaz daļai no tūkstošiem personu, kas ieradušies Francijā un dzīvo nožēlojamos apstākļos.
Nometnē viņi gaida uzturēšanās atļaujas, lai meklētu darbu un sāktu dzīvi, vai arī cenšas nelegāli nonākt Lielbritānijā.
Asu kritiku Eiropas valstu valdībām par nespēju efektīvi risināt bēgļu jautājumu velta gan starptautiskās organizācijas, gan nevalstiskās organizācijas.
Apvienoto Nāciju augstā komisāra bēgļu lietās runasvīrs Viljams Spindlers norādīja, ka līdz šim 2016.gads īpaši izceļas nāves gadījumu ziņā. “Vismaz 2510 personas gājušas bojā tiktāl, salīdzinot ar 1855 attiecīgajā periodā pērn un 57 cilvēkiem 2014.gadā. Visā Vidusjūrā izredzes nonākt bojā gājušo statistikā ir 1 pret 81. Tas izceļ, cik svarīgas ir glābšanas operācijas kā daļa no atbildes pasākumiem bēgļu un migrantu kustībai Vidusjūrā un nepieciešamību pēc reālām, drošākām alternatīvām, kā cilvēkiem saņemt starptautisko aizsardzību,” norādīja Spindlers.
Pēc traģēdijas Vidusjūrā, kur kopš pagājušās trešdienas bojā gājis jau vairāk nekā tūkstotis cilvēku, par radikālu soli izšķīrusies Francijas galvaspilsēta.
Parīzes pilsētas vadītāja Anna Idalgo, kritizējot Francijas valdību par neizdarību, nepildot apņemšanos par 24 000 bēgļu uzņemšanu no Grieķijas un Itālijas, paziņojusi par bēgļu nometnes izveidošanu Parīzes ziemeļos. Pirmos iemītniekus tā sāks uzņemt jau pēc mēneša.
Bēgļi dzīvos apsildāmās koka ēkās, kas atbilst Apvienoto Nāciju prasībām. Tiks nodrošināts dzeramais ūdens, virtuves un dušas.
Vienlaikus nometnes izveidošana ļaus Parīzei atjaunot kārtību galvaspilsētā, kur jau izveidojušās nesankcionētas pagaidu nometnes. Lielākajā no tām ir pat 800 iemītnieki.
Tikmēr Portugāle ir uzņēmusi kārtējo bēgļu grupu saskaņā ar vienošanos par ienākošo bēgļu un patvēruma meklētāju sadali starp Eiropas valstīm. Galvenokārt tie ir Sīrijas bēgļi no Grieķijas un bēgļi no Eritrejas, kas vairumā gadījumu Eiropā ienāk caur Itāliju.
“Šīs personas tiek pārvietotas. Galvenokārt no Grieķijas un sadales mehānisma ietvaros. Līdz ar šo grupu Portugāle jau uzņēmusi 335 cilvēkus. Lielākoties sīriešus no Grieķijas, kā arī eritrejiešus, kas galvenokārt ienākuši caur Itāliju,” pauda Portugāles iekšlietu ministre Konstanca Urbano de Sousa.
Salīdzinājumam - Latvija vienotā Eiropas pārvietošanas mehānisma ietvaros līdz šim uzņēmusi tikai 23 personas, bet politiskā apņemšanās panākta par 766 personu uzņemšanu divu gadu laikā, tādēļ turpmāk uzņemšanas tempus var nākties ievērojami kāpināt.
Tikmēr Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers jau runā par nepieciešamību Eiropai uzņemt divus miljonus bēgļu, kaut arī līdzšinējā vienošanās panākta vien par kopskaitā 160 000 personu pārvietošanu.