Ukrainā pašlaik ir Eiropā sarežģītākā politiskā un drošības situācija un tas pilnā mērā atspoguļojas arī šodien notiekošajās pašvaldību vēlēšanās.
Jau sākotnēji bija skaidrs, ka prokrievisko kaujinieku kontrolētajās Doņeckas un Luhanskas apgabalu daļās balsojum nenotiks vispār. Taču tagad arī redzams, ka vēlēšanas nav izdevies noorganizēt arī vairākās pilsētās šajos apgabalos, kurus kontrolē Ukrainas valdības spēki.
Doņeckas apgabala pašlaik stratēģiski vissvarīgākajā pilsētā Mariupolē, kā arī Krasnoarmeiskā iecirkņi tā arī nav vēruši savas durvis. Oficiāli tas skaidrots ar nepareizi sagatavotiem biļeteniem.
Eksperti gan to saista ar iekšējās politiskās cīņas elementiem, kas Ukrainā tradicionāli nereti bijuši saistīti ar šaubīgām un pat pretlikumīgām metodēm. Jau atkal izskanējušas apsūdzības par balsu pirkšanu un dažādām citām mahinācijām, turklāt arī aģitācijas materiāli tā sauktajā klusuma dienā sestdien netika novākti.
Tomēr gaidāms, ka vietās, kur balsojumi izjaukti, vēlēšanas tiks atkārtotas vēlāk un arī kopumā ar dažām atkāpēm, kas varētu radīt situācijas, ka balsojumi būtu jāatkārto, vēlēšanas tomēr atbildīs starptautiskajiem standartiem.
Cīņa par pašvaldībām pašlaik ir īpaši asa, jo vēl nekad likmes nav bijušas tik augstas. Jaunie, pēc Maidana revolūcijas pie varas nākušie spēki solījuši veikt varas decentralizāciju, lai sniegtu vairāk iespēju reģioniem lemt par savu budžetu un novērst mēģinājumus nodibināt autoritāru kontroli pār valsti, kā tas bija uz Maskavu aizbēgušā Viktora Janukoviča laikā. Tāpēc arī šīs vēlēšanas tiek uzskatītas par svarīgām prezidenta Petro Porošenko realizētajai politikai.
Tāpat balsojums izšķirs, cik lielu ietekmi saglabās vairāki Ukrainas oligarhi, kam tika piešķirti dažādi reģionālas nozīmes augsti amati, cik ietekmīgi būs nacionālisti, kā arī cik dzīvotspējīga savos tradicionālajos atbalsta punktos ir Viktora Janukoviča Reģionu partijas politiskā mantiniece – opozīcijas bloks.
Ukrainas galvaspilsētā Kijevā, tāpat kā lielākoties citur valsī, šis ir vēlēšanās ir uzticības balsojums tām politiskajām pārmaiņām un jaunajām partijām, kas pēc Maidana revolūcijas nosaka Ukrainas politisko dzīvi.
Socioloģiskās aptaujas liecina, ka līdzšinējais Kijevas mērs, prezidenta Petro Porošenko sabiedrotais Vitālijs Kličko, visticamāk, varētu saglabāt savu amatu. Taču viņam sīvu konkurenci izrāda Aleksandrs Omeļčenko - bijušais Kijevas mērs, kas valdīja laika periodā no 1996.līdz 2006. gadam.
Līdz ar to arī galvaspilsēta svētdien izšķiras – vai turpināt dzīvot pa jaunam vai atgriezties pie politiķiem, kuru karjera saistīta ar pirms revolūcijas laiku un zināmā vērā simbolizē veco politiku.