Dienas notikumu apskats

ES valstu līderi pagarina glifosāta izmantošanu vēl uz pieciem gadiem

Dienas notikumu apskats

Jaunākais domes piedāvājums – Āgenskalna tirgu nodot 30 gadu nomā privātam investoram

Pāvests Francisks vizītē Mjanmā vērsīs uzmanību uz bēgļu krīzi

Pāvests sarežģītā vizītē Mjanmā cenšas risināt rohindžu jautājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 11 mēnešiem.

Pāvests Francisks ieradies Mjanmā, kur viņu sagaida diplomātiski sarežģīta vizīte. Tā notiek uz rohindžu bēgļu krīzes fona. Mjanma ir starptautiskās uzmanības centrā, apsūdzēta par etniskās tīrīšanas vēršanu pret rohindžu minoritāti, bet apsūdzības noraida. Daudzi sagaida, ka pāvests Francisks paudīs nostāju par notiekošo, taču Mjanmas varasiestādes brīdina, ka tas var tikai pastiprināt spriedzi un izraisīt vardarbību.

Pāvestu Francisku vizītē Mjanmā sagaida diplomātisks mīnu lauks.

Pēdējos mēnešos šī Dienvidaustrumāzijas valsts saskārusies ar pieaugošu kritiku par izturēšanos pret minoritāti – rohindžām. Pārsvarā musulmaņticīgie, rohindžas budistu vairākuma Mjanmā netiek atzīti par pilsoņiem vai atsevišķu etnisko grupu. Nesaskaņas jau iepriekš izvērtušās vardarbībā.

Taču tagad tā uzliesmojusi īpaši asi. Kopš augusta uz kaimiņvalsti Bangladešu aizbēguši vairāk nekā pusmiljons rohnidžu un dzīvo bēgļu nometnē, ko var uzskatīt par šobrīd pasaulē lielāko. Mjanmas armija noraida mērķtiecīgu vēršanos pret grupu, uzstājot, ka tās militārās kampānas vērstas pret rohindžu nemierniekiem.

Taču starptautiskais spiediens pieaug - gan Savienotās Valstis, gan Apvienotās Nācijas paziņojušas, ka Mjanmā rohindžas ir etniskās tīrīšanas upuri. Mjanma kritiku noraida.

Tādēļ pāvestam Franciskam Mjanmas vizītē, kas bija ieplānota vēl pirms pēdējās krīzes sākuma, priekšā ir sarežģīts uzdevums.

Tostarp liela uzmanība būs pievērsta, vai Romas katoļu baznīcas galva izmantos vārdu „rohindžas”. Mjanmas amatpersonas neizmanto šo vārdu, tā vietā rohindžas saucot par „bengāļiem”, uzstājot, ka viņi Mjanmā savulaik nelegāli imigrēja no Bangladešas.

Vietējās katoļu baznīcas līderi aicinājuši pāvestu brauciena laikā izvairīties no vārda „rohindžas” pieminēšanas, lai neradītu spriedzi. Vatikāns norādīja, ka pāvests šo padomu uztver nopietni, tomēr piebilda, ka „tas nav aizliegts vārds.”

Mjanmā analītiķis Ričards Horsijs aģentūrai AFP norādīja, ka situācija ir delikāta. „Lielais vairākums Mjanmas iedzīvotāju netic starptautiski valdošajam uzskatam par rohindžu apspiešanu, ne arī skaitļiem par bēgļu daudzumu. Šeit Mjanmā to neatzīst kā faktu. Tādēļ, ja pāvests vizītē Mjanmā ieņems spēcīgu nostāju šajā jautājumā, tas uzkurinās spriedzi un sabiedrības noskaņojumu," norādīja Horsijs.

Otrdien pāvests tiksies ar Mjanmas civilās valdības līderi, Nobela miera prēmijas laureāti Aunu San Su Čži. Viņas agrākos nopelnus cīņā par cilvēktiesībām tagad aizēnojusi krīze un nevēlēšanās iestāties par rohindžu minoritāti.

Pāvestam Franciskam valsts lielākajām pilsētā Jangonā paredzētas divi dievkalpojumi. Mjanma ir budistu valsts, un katoļi sastāda tikai aptuveni vienu procentu no iedzīvotāju skaita.

Pāvesta Franciska nākamais pieturas punkts pēc Mjanmas būs Bangladeša.

Bangladeša un Mjanma pirms dažām dienām vienojās divu mēnešu laikā sākt rohindžu musulmaņu bēgļu repatriāciju, tomēr vienošanās detaļas nav skaidras.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti