Pēc 12 stundu garām sarunām, kas aizsākās vēl G20 samitā Ķīnā un turpinājās Šveices pilsētā Ženēvā, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir izdevies panākt vēl vienu vienošanos par pamieru Sīrijā. Tas paredz uzdevumus gan tā dēvētajai mērenajai opozīcijai, gan arī valdošajam režīmam.
Tostarp Sīrijas prezidenta Bašara al Asada spēkiem būtu jāpārtrauc militārās operācijas pret opozīciju atsevišķos rajonos.
“Ja šī vienošanās paliks spēkā, tā nesīs vērā ņemamu vardarbības samazināšanos visā Sīrijā. Tā ļaus humānai palīdzībai arī turpmāk nokļūt Alepo un citur, kur tas ir ārkārtīgi nepieciešams. Un pēc zināma pamiera perioda, ASV un Krievija spers saskaņotus soļus, lai uzbruktu un sagrautu teroristu grupējumus, kas ir radījuši ārkārtējas sāpes un postu Sīrijā. Tāpat mēs palīdzēsim nodrošināt politiskās varas pāreju, kas ir vienīgais veids, kā ilgtermiņā panākt šī konflikta pārtraukšanu,” paziņoja ASV valsts sekretārs Džons Kerijs.
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, kurš sarunās pārstāvēja Asada režīmu, sacīja, ka Sīrijas prezidents panākto vienošanos atbalsta: “Mēs kopā ar ASV apņemamies darīt visu, kas ir mūsu spēkos, lai visas puses, uz kurām tas attiecas, pildītu mūsu dokumentos panāktās vienošanās.
Sīrijas vadība ir iepazīstināta ar šiem dokumentiem un ir gatava tos pildīt. Viņi atbalsta to, par ko mēs esam vienojušies ar ASV.
Tā kā darīsim visu, kas ir mūsu spēkos, lai gan ir skaidrs, ka nebūt ne viss ir atkarīgs no mums.”
Visas vienošanās detaļas publiski nav zināmas, jo tās ir saistītas ar militārām operācijām. Tomēr ir skaidrs – gan Krievija, gan ASV sagaida, ka iesaistītās puses nopietni izturēsies pret šo dokumentu.
Tas ļaus pēc septiņām pamiera dienām ASV un Krievijai izveidot kopīgu pretterorisma centru, kas vispirms nošķirs teroristus no mērenās opozīcijas un tad fiziski atdalīs šīs grupas, lai būtu iespējams veikt precīzi mērķētus uzbrukumus tieši teroristiem.
Opozīcijas spēkiem ar visiem iespējamiem veidiem būs jādistancējas no ekstrēmistu grupējumiem “Daīš” jeb “Islāma valsts” un “Nusra Front”.
Iepriekš Krievija tika kritizēta par to, ka aizbildinoties ar “Islāma valsts” pozīciju bombardēšanu, tās gaisa spēki daudz vairāk uzlidojumus veica mērenās opozīcijas karaspēkam, bieži vien civiliedzīvotāju apdzīvotās teritorijās, nevis džihādistu grupējumiem. Tagad panāktā vienošanās sola ieviest skaidrību par to, kuri grupējumi uzskatāmi par atbilstīgu mērķi. “Es gribu uzsvērt, ka nošķīrums starp teroristiem un mēreno opozīciju ir noteikts kā prioritāte dokumentā, par kuru mēs šodien vienojāmies,” pauda Lavrovs.
Šim plānam jāstājas spēkā līdz ar pirmdienas saulrietu, kad Sīrijas valdības spēki solījuši pārraukt militārās operācijas reģionos, kurus kontrolē Rietumu un Turcijas atbalstītā mērenā opozīcija.
Būtiski, ka abas puses ir norādījušas, ka šī vienošanās var iezīmēt ceļu Sīrijas prezidenta nomaiņai. Līdz šim Krievija pret to ir kategoriski iebildusi.
Tikmēr Turcija apsveikusi šo ASV un Krievijas vienošanos, izceļot to, ka jau no pirmās dienas, kad vardarbība varētu samazināties, jāstrādā pie humānās palīdzības nogādāšanas civiliedzīvotājiem režīma spēku aplenktajās pilsētās, tostarp Alepo.
Savukārt Eiropas Savienības ārpolitikas koordinatore Federika Mogerīni pēc šīs vienošanās aicinājusi ANO sagatavot piedāvājumu poliska pārmaiņu procesa sākšanai Sīrijā. Šonedēļ ar šādu plānu nāca klajā Sīrijas opozīcijas grupējumu pārstāvji, tomēr tiek uzskatīts, ka tā galvenā prasība – pēc pusgadu ilgām sarunām izveidot pagaidu valdību bez Asada un viņam pietuvināto cilvēku līdzdalības, pašreizējam Sīrijas autoritārajam līderiem nebūs pieņemama, it īpaši tāpēc, ka viņa militārie spēki pēdējā laikā kaujas laukā guvuši labus panākumus.
Pilsoņkarš Sīrijā notiek kopš 2011.gada un sadrumstalojies daudzās frontēs starp kurdu spēkiem, mērenajiem un radikālajiem sunnītu nemierniekiem, valdības karaspēku un tai lojāliem paramilitāriem formējumiem. Karā dzīvību zaudējuši jau vairāk nekā 280 000 cilvēku.