Jau vairāk nekā diennakti Turcijas dienvidaustrumos un Sīrijas ziemeļos turpinās centieni atrast izdzīvojušos zem neskaitāmo sagrauto ēku gruvešiem. Glābšanas darbos Turcijā piedalās ne tikai vietējo un ārvalstu glābšanas dienestu profesionāļi, bet arī tūkstošiem brīvprātīgo, kuri ir gatavi ar kailām rokām atbrīvot gruvešus cerībā atrast vēl kādu izdzīvojušo.
Sociālajos tīklos ir publicēti daži video, kuros ir redzami patiešām brīnumaini izglābšanas gadījumi, kad no drupām ir izdevies izvilkt dzīvus cilvēkus. Taču šādu gadījumu diemžēl nav daudz.
Eksperti atzina, ka glābēji sacenšas ar laiku, jo kopš pirmās zemestrīces ir aizritējušas jau vairāk nekā 24 stundas. Ja zem drupām vēl atrodas izdzīvojušie, tad viņu izredzes palikt dzīviem strauji sarūk, jo šie cilvēki cieš no ūdens un skābekļa trūkuma. Turklāt ir jāņem vērā, ka Turcijā un Sīrijā pašlaik ir ziema un naktīs gaisa temperatūra var noslīdēt arī zem nulles, tāpēc zem gruvešiem esošajiem draud nosalšana.
Zemestrīcēs viena no vissmagāk cietušajām ir Hatajas province Turcijas dienvidos. Tur ir sagrauti tūkstošiem ēku, zem kurām ir aprakti cilvēki. Tikai šonakt provinces lielākajā pilsētā Antakjā ieradās pirmie glābēji un palīdzības sniedzēji, jo ir nopietni bojāts vietējās lidostas skrejceļš un vairāki autoceļi, kas ved uz pilsētu.
Provinces iedzīvotāji sociālajos tīklos neslēpa savas dusmas uz varasiestādēm un sūdzas, ka viņi jūtas pamesti likteņa varā.
"Cilvēkiem visvairāk vajag medicīnisko palīdzību. Septiņdesmit procenti ēku ir pārvērtušās drupās. Visapkārt ir tikai drupas. Taču līdz pat šim rītam neviens necentās sakopt šo postažu. Viņi tikai nesen ieradās. Mēs viņiem neesam prioritāte, jo viņi nezināja, ka situācija šeit ir tik slikta. Viņi to saprata tikai vēlāk. Tagad viņi ir sākuši piegādāt visu nepieciešamo no Veselības ministrijas Ankarā," ziņu aģentūrai AFP sacīja kāds Antakjas iedzīvotājs.
Zem sagrauto ēku gruvešiem joprojām iesprostoti izdzīvojušie. Viņi no gruvešiem sauc pēc palīdzības, sūta video, balss ziņas un savas atrašanās vietas, lai palīdzētu glābējiem viņus pēc iespējas ātrāk atrast.
Piekļūt vietām, kas atrodas tuvu epicentram, ir īpaši grūti. Bojāti un vietām aizšķērsoti ceļi apgrūtina glābšanas darbus. Ir arī daudz sagruvušu ēku, kur glābšanas darbi nenotiek vispār. Pūles ir koncentrētas uz lielākām ēkām, kurās, iespējams, bija vairāk cilvēku. Zemestrīcē izdzīvojušie stāstīja:
Viņi pat nav nosūtījuši komandu. Gaidām kopš šī rīta. Viņi nav nosūtījuši komandu.
Vai nav glābšanas pasākumu?
Pašlaik nē, mēs cenšamies to darīt paši. Mēs neko nevaram izdarīt bez ārkārtas situāciju un katastrofu vadības komandas.
Kas šobrīd atrodas zem drupām?
Mans vecākais brālis un mana māte.
Vīrietis: Mani divi mazbērni, mana vedekla, visi ir iekšā, viņi nav tikuši ārā. Mazbērni un vedekla, bet tēvs tika ārā.
Kad tiek atrasts kāds izdzīvojušais, darbs uz mirkli apstājas un atskan saucieni ar pateicību dievam. Līdzīgi – ja tiek atrasts kāds bojāgājušais. Tie, kuri izglābušies, palikuši bez pajumtes. Kur tas iespējams, izvietotas nojumes un teltis, taču laikapstākļi nežēlo nevienu.
Anete Griķe no Gaziantepas pilsētas, kas atrodas Turcijas dienvidaustrumos, pastāstīja, ka bija jutusi vairākus grūdienus, bet viņas mājas tuvumā ēkas nav sagruvušas.
Solidaritāti zemestrīcē cietušās Turcijas iedzīvotājiem pauduši daudzu valstu līderi. Prezidents Redžeps Tajips Erdogans valstī izsludinājis septiņu dienu sēras. Viņš norādīja, ka šī ir valsts vēsturē viena no lielākajām dabas stihijām. Tieši tāpēc visi izpostīto reģionu iedzīvotāji var rēķināties ar to, ka valsts dara visu iespējamo, lai sniegtu nepieciešamo palīdzību un glābtu dzīvības. Erdogans arī pateicies visām pasaules valstīm, kas šajā smagajā brīdī izrādījušas solidaritāti ar Turciju.
"Mēs esam saņēmuši palīdzības piedāvājumu no 70 dažādām valstīm un 14 starptautiskajām organizācijām. Es telefoniski esmu sazinājies ar 18 valstu un valdību vadītājiem. Es gribu pateikties visiem mūsu draugiem, kuri piezvanīja, sūtīja ziņas, atbalstīja un piedāvāja palīdzību šajā mūsu valstij tik grūtajā brīdī," sacīja Erdogans.
Otrdienas pēcpusdienā ar jaunāko statistiku iepazīstināja arī Turcijas viceprezidents Fuats Oktajs: "Pašlaik mums ir 3419 bojā gājuši pilsoņi un vairāk nekā 20,5 tūkstoši ievainoto. No drupām izglābto cilvēku skaits pārsniedz 8000. Kopumā ir iznīcinātas 5775 ēkas. Līdz šim ir reģistrēti 312 pēcgrūdieni. Meklēšanas un glābšanas darbi turpinās, un tajos ir iesaistīti vairāk nekā 24 tūkstoši cilvēku. Vairākās skartajās pilsētās ir apturēta transporta iebraukšana, dodot ceļu tikai palīdzības piegādēm. No ārvalstīm pie mums ir ieradušies 3300 glābēju no 14 valstīm."
Pasaules Veselības organizācijas (PVO) aplēses liecina, ka bojā gājušo skaits varētu sasniegt arī 20 tūkstošus.
Palīdzība Turcijai turpina pienākt no dažādām pasaules malām, valstīm piedāvājot gan pārtiku, gan glābšanas komandas, gan nepieciešamo tehniku. Eiropas Savienība vien nosūtīs ap 1000 glābēju. Palīdz arī Turcijas NATO partnervalstis – kopumā palīdzību ir apsolījušas vai jau sniegušas vismaz 70 valstis.
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") intervijā Latvijas Radio informēja, ka Latvija palīdzēs Turcijai. Latvijas valdība otrdien lēma novirzīt ziedojumam 70 tūkstošus eiro no valsts budžeta. Ministri uzsvēra – lai gan ziedojums nav ļoti liels, ir sagaidāms, ka Turcijas puse to novērtēs tāpat.
PVO ir paziņojusi, ka tiek darīts viss iespējamais, lai, pirmkārt, palīdzētu ievainotajiem un visvairāk skartajiem. Taču arī šī palīdzība, tostarp Sīrijas pierobežā, ir apgrūtināta gan lietus, gan sniega, gan sagrauto ceļu dēļ. Arī vienīgā uz Turcijas un Sīrijas robežas funkcionējušā robežšķērsošanas punkta darbība ir traucēta.
Sīrijā bojāgājušo skaits ir aptuveni divreiz mazāks nekā Turcijā, taču arī vēlme palīdzēt Bašara al Asada režīmam ir daudz pieticīgāka. Sīrijas Sarkanā Pusmēness organizācija joprojām aicina starptautisko sabiedrību atcelt ieviestās sankcijas, lai cietušie varētu saņemt nepieciešamo palīdzību. Arī robežšķērsošanas punkts, caur kuru no Turcijas Sīrijā tika piegādāta palīdzība, ir pamatīgi bojāts. PVO norāda, ka šis būs vēl viens ļoti nopietns trieciens tiem tūkstošiem cilvēku, kuri jau ir pārvietoti vairāk nekā 10 gadus ilgušā kara dēļ un kuri tāpat jau cieš no holeras un citu slimību uzliesmojuma, nemaz nerunājot par ekonomisko krīzi.
Līdz šim Damaskas sabiedrotie Krievija un Ķīna šādu pārrobežas palīdzības sniegšanu sauca par Sīrijas suverenitātes pārkāpšanu un veicināja to, lai šādu robežas šķērsošanas punktu būtu mazāk. Taču Krievija kopā ar Irāku ir vienas no pirmajām valstīm, kas savus glābējus ir nosūtījušas arī uz Sīriju.
KONTEKSTS:
Naktī uz pirmdienu, 6. februārī, 4.17 pēc vietējā laika notika 7,8 magnitūdu zemestrīce ar epicentru 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas. Vēlāk sekoja vairāki stipri pēcgrūdieni, bet pēcpusdienā – vēl viena zemestrīce. Zemestrīce skāra arī Sīriju.
Gājuši bojā un cietuši vairāki tūkstoši cilvēku. Nopostītas tūkstošiem ēku, kā arī cietis UNESCO piemineklis.
Turcijā zemestrīces nav reta parādība, taču šī ir viena no lielākajām valsts vēsturē.