Vairāk nekā 60% aptaujāto kopumā Eiropas Savienības (ES) valstīs uzskata, ka korupcija viņu valstī ir liela problēma. Tā liecina jaunākās aptaujas, kuras apkopojusi nevalstiskā organizācija “Transparency International”. ES iedzīvotāji ir pārliecināti, ka korupcijas apjomi palielinās, ka uzņēmējdarbība ir cieši saistīta ar politiku un ka valsts labā strādājošie reti tiek sodīti par koruptīvām darbībām.
Pētnieki secinājuši, ka Covid-19 krīze situāciju pasliktinājusi, jo daļa politiķu to izmanto, lai grautu demokrātiju. Savukārt citi pandēmijas apstākļus izmantojot peļņas gūšanai.
Dati parāda, ka trīs no katriem desmit Eiropas Savienības pilsoņiem maksā kukuļus vai izmanto personiskus kontaktus, lai piekļūtu sabiedriskajiem pakalpojumiem. Tātad šādu praksi piekopj aptuveni 106 miljoni cilvēku.
Saskaņā ar vairākiem rādītājiem Latvijā situācija, kaut arī uzlabojusies pēdējo gadu laikā, tomēr nav īpaši pozitīva. Vairāk nekā 60% iedzīvotāju uzskata, ka noteikumus valstī diktē vien pāris cilvēki ar interesēm gūt sev kādu labumu.
Vairāk nekā trešdaļa respondentu atzinuši, ka pēdējā gada laikā izmantojuši pazīšanos, lai saņemtu sabiedriskos pakalpojumus. Gandrīz katrs desmitais atzinis, ka, lai saņemtu šādus pakalpojumus, maksājis kukuli.
Vienlaikus vairāk nekā puse iedzīvotāju ir pārliecināti, ka var ietekmēt situāciju un mainīt pastāvošo praksi.
Plašāk diskusija Latvijā par “Transparency International” ziņojumu gaidāma augustā, kad par to spriedīs dažādu jomu eksperti.