Vēl pirms dažiem mēnešiem apgalvojumi, ka koronavīruss noplūdis no Uhaņas Virusoloģijas institūta laboratorijas, tika noraidīti kā sazvērestības teorija.
Taču tagad ASV prezidents Džo Baidens atklājis, ka amerikāņu izlūkdienestiem šobrīd nav pietiekami daudz informācijas, lai teoriju par vīrusa dabisku pārnesi no dzīvnieka uz cilvēku uzskatītu par ticamāku nekā iespējamo vīrusa noplūdi no laboratorijas.
Dabisks, nevis mākslīgi radīts vīruss
Pasaulē ir bijuši piemēri gan par dabisku vīrusa pārnesi no dzīvniekiem, gan par incidentiem laboratorijās, tostarp augstākā drošības līmeņa, kāda ir Uhaņā,
ASV galvenais infektologs Entonijs Fauči norādīja, ka nekad nav pilnībā noraidījis laboratorijas teoriju, bet joprojām par ticamāku uzskata vīrusa dabisku pārnesi no dzīvniekiem.
“Es joprojām pie tā pieturos. Bet tā kā neviens, tai skaitā es, simtprocentīgi nezina, kāda ir vīrusa izcelsme, tas ir iemesls, kādēļ atbalstām izmeklēšanas turpināšanu,” teica Fauči.
Laboratorijas teorija jau no paša sākuma tika uzskatīta par iespējamu, ņemot vērā, ka Uhaņā, kur vīruss pirmo reizi tika saistīts ar koronavīrusa izplatīšanās gadījumiem dzīvnieku un jūras velšu tirgū, padsmit kilometru attālumā atrodas arī Virusoloģijas institūta laboratorija, kas gadiem pētījusi koronavīrusus sikspārņos. Ja vīruss tiešām ir noplūdis no laboratorijas, vairums ekspertu uzskata, ka tas būtu dabiski ievākts vīrusa paraugs, nevis mākslīgi radīts.
Ķīna noraida pārmetumus
Nesen ASV medijos arī tika vēstīts par slepenu izlūkošanas ziņojumu, saskaņā ar kuru trīs Virusoloģijas institūta laboratorijas pētnieki 2019. gada novembrī (tātad mēnesi pirms parādījās ziņas par koronavīrusa izplatīšanos) hospitalizēti ar gripai līdzīgiem simptomiem. Pekina šīs ziņas noraidīja kā “pilnīgi nepatiesas” un asi kritizēja Vašingtonas izmeklēšanu.
“ASV daži praktizē klaigāšanu pēc patiesības, bet īstenībā spēlē politiskus trikus. Viņi nomelno un uzbrūk Ķīnai ikreiz, kad tiek pieminēta pandēmija.
Viņi ignorē daudzās šaubas par pandēmijas izcelsmi. Viņi ir nodarbināti ar nepatiesas informācijas un sazvērestības teoriju izplatīšanu,” pavēstīja Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Džao Lidzjaņs.
Vienlaikus Ķīna izplatījusi arī savas teorijas par Covid-19 izcelsmi, kurām arī varētu piekarināt birku “sazvērestības”. Piemēram, ka vīruss nonācis Uhaņā ar saldētas pārtikas kravām, lai gan starptautiskie eksperti to uzskata par mazticamu. Ķīnas mediji izplatījuši ziņas, ka koronavīruss esot ievests no ārzemēm.
Mazticams scenārijs
Pekina pērn arī asi iestājās pret aicinājumiem veikt starptautisku izmeklēšanu par vīrusa izcelsmi, pat piedraudēja Austrālijai ar ekonomikas boikotu.
Tagad Ķīna atsaucas tieši uz šādu izmeklēšanu. Pasaules Veselības organizācijas eksperti šogad beidzot ieradās Uhaņā.
Ziņojuma secinājums bija, ka koronavīrusa pārceļošana no sikspārņa uz kādu citu dzīvnieku un tad cilvēku uzskatāma par ticamu, savukārt vīrusa noplūde no laboratorijas ir mazticams scenārijs.
Tomēr rietumvalstis uzskata, ka PVO ziņojums ir nepietiekams un nepilnīgs.
“Mums šis ir jānoskaidro līdz galam, un no Ķīnas puses nepieciešams pilnīgi caurskatāms process. Nepieciešams, lai šajā jautājumā palīdzētu Pasaules Veselības organizācija. Patlaban to nejūtam,” spriež ASV valdības padomnieks pandēmijas jautājumos Endijs Slevits.
Aicina nejaukt zinātni ar politiku
Pasaules Veselības organizācija savukārt raizējas, ka pārāk tiek jaukta politika un zinātne.
“Mēs vēlētos, lai šajā jautājumā nošķirtu politiku no zinātnes. Politika saindē visu šo procesu,” uzskata PVO ārkārtas situāciju programmas vadītājs Maikls Raiens.
Bet dažu ekspertu ieskatā, no tā būs grūti izvairīties.
Džordžtaunas Universitātes profesors Metjū Kavana norāda: “Kad spēcīgas valstis mijiedarbojas savā starpā, tās cenšas gūt stratēģisko virsroku. Ja ASV var sabojāt Ķīnas reputāciju pasaules acīs, tad ASV valdība to stratēģiski mēģina izdarīt. To pašu dara arī Ķīna.
Mums jāsaprot, ka abas šīs lietas notiek paralēli, un tās nevar nošķirt vienu no otras. Veikt apolitisku izmeklēšanu, kurā pasaule cenšas noskaidrot patiesību, – tas būtu lieliski. Bet tā nav pasaule, kurā mēs šobrīd dzīvojam.”
KONTEKSTS:
Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) 2019. gada nogalē, bet 2020. gada martā PVO paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Covid-19 pandēmija iedragāja daudzu valstu ekonomiku, kā arī turpina ierobežot cilvēku ikdienu.