Par Apvienotās Karalistes pilsoni kļūst tikai pēc tam, kad nodots zvērests karalienei svinīgā pilsonības ceremonijā, kur parasti piedalās arī skatītāji. Taču tagad, pandēmijas laikā, pilsonības ceremonijas notiek ierobežotam skaitam jauno pilsoņu, kuri maskas drīkst noņemt tikai zvēresta laikā. Rokasspiedieni un fotografēšanās izpaliek, netiek atskaņota pat valsts himna.
"Pati ceremonija aizņēma labi ja 10 minūtes, tika ātri nolasīts zvērests, un jaunie pilsoņi tika pa vienam saukti pie galdiņa paši paņemt savu sertifikātu. Pēc tam tika novēlēta laimīga diena," pastāstīja Kalve.
"Jūtos tagad ļoti apmierināts un ļoti priecīgs!" pēc ceremonijas sacīja Pakistānas pilsonis Sāds Čepī.
Savukārt Vācijas pilsone Duška Kensa uzsvēra, ka pilsonība vajadzīga drošībai: "Šodiena man nav lieli svētki, tas ir vairāk drošībai nākotnē. Esmu vāciete un vāciete arī palikšu. Tagad esmu Vācijas pilsone un Lielbritānijas pilsone!"
"Esmu valstī gandrīz deviņus gadus, vienmēr biju plānojusi palikt, tādēļ nekļūstu par pilsoni breksita dēļ. Taču tas noteikti ir papildu faktors, kas paātrināja procesu. Citādi droši vien paietu vēl pāris gadi, kamēr to izdarītu," savukārt norādīja Čehijas pilsone Denisa Skopolova.
Lai iegūtu pilsonību, ir jāatbilst veselai virknei kritēriju. Jānoliek arī vēstures eksāmens, kas sagādā galvassāpes pašiem britiem. Daudzus attur arī izmaksas, kas kopā ar pilsonības iesniegumu var sasniegt 2000 eiro.
Tiem, kuri precējušies ar Apvienotās Karalistes pilsoni, iegūt pilsonību ir vieglāk, jo jāpierāda tikai trīs valstī nodzīvoti gadi.
"Manai sievai šodien ir pilsonības ceremonija, viņa nupat iegāja iekšā. Viņa ir no Latvijas. Līdzko viņa iznāks ārā ar savu pilsonības sertifikātu, tā iesim mājās un tūlīt vēlāk vakarā pieteikšos es arī!" par savu risinājumu pastāstīja Rumānijas pilsonis Tudors Gezdaks.
"Tas bija daudz īsāk, nekā gaidīju, bet man patika. Apmēram desmit minūtes, bet ļoti ģimeniski. Ļoti jauka sieviete vadīja ceremoniju, man patika," savās izjūtās dalījās Latvijas pilsone Olga Gezdaka.
Tikai pēc pilsonības sertifikāta iegūšanas var pieteikties pasei. Visi dokumenti tiek sūtīti pa pastu, arī pases.
"Joprojām esmu arī Latvijas pilsone, un tas nozīmē, ka tagad pašai ir jāinformē Latvija par to, ka esmu ieguvusi citas valsts pilsonību, kā arī jāatceras, ka divu valstu pilsonība nozīmē ne tikai priekšrocības, bet arī pienākumus pret divām valstīm," noslēdza žurnāliste, jaunā dubultpilsone Kalve.