Panorāma

Vienreizējās plastmasas trauki nav pazuduši

Panorāma

ASV un Krievijas sāk sarunas Ženēvā

Polijā augsta mirstība no Covid-19, ierobežojumi vāji

Polijā augsta mirstība no Covid-19, taču ierobežojumi vāji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Polija šonedēļ pievērsa uzmanību ar lielo Covid-19 upuru skaitu un arī ar to, ka Polijas prezidents Andžejs Duda jau divreiz inficējies ar koronavīrusu, kaut gan bija trīsreiz vakcinējies. Tiek ziņots, ka slimība valsts vadītājam norit vieglā formā. Polija neizceļas ar striktiem Covid-19 izplatības ierobežojumiem.

Polija citu Eiropas valstu vidū ir pamanāma ar zemiem vakcinācijas rādītājiem – tikai ap 56%, kas ir ceturtais sliktākais rezultāts Eiropas Savienībā. Neraugoties uz to, Varšavas saviesīgā dzīve ir diezgan jaudīga. Krodziņi daudzviet ir pārpildīti un ļaudis meklē izklaides iespējas.

"Cenšamies izbaudīt vismaz kaut kādu atrakciju. Esam no Polijas dienvidiem un atbraucām te brīvdienās. Vienkārši, lai izdzīvotu šajā laikā. Un domāju, ka tas mums nāks par labu!" saka satiktā Agneška.

Vakcinācijas sertifikātus pie durvīm neprasa, ieiet var visi. Potēšanās teltis Varšavas ielās ir un pa kādam apmeklētājam te ierodas. Viņu vidū arī Daniels, kurš saka – viņš arvien vēl nevakcinētos, ja darba devējs neuzspiestu. Polijā gan, salīdzinot ar Latviju, nav stingru prasību strādājošajiem būt vakcinētiem. Piemēram, Kamils saka, ka potēties nav gājis un ierobežojumi viņu neskar: "Es par tiem neko nezinu un neinteresējos par tiem. Manā dzīvē nav nozīmes, ir Covid-19 vai nav. Es vienkārši cenšos izdzīvot."

Latvijas vēstnieks Juris Poikāns gan Polijā strādā tikai 3 mēnešus, bet uzreiz pamanījis atšķirīgo pieeju Covid-19 regulējumiem: "Ir darba devēji, kas gribētu pārbaudīt, vai darba ņēmējs ir vakcinējies. Un šobrīd īsti legāli to izdarīt nevar. Tas jautājums tagad ir Polijas parlamentā. Un pat tad, ja tiks pieņemts lēmums, ka tas darba devējs varēs pārbaudīt, vai cilvēks ir vakcinējies, tas nenozīmē, ka viņš varēs atlaist no darba."

Poikāns arī norāda, ka, piemēram, restorānos līdz 7. decembrim varēja būt 50% aizņemtu galdiņu, un šobrīd it kā var 30%: "Tas, ko es redzu pie savām mājām, viņi kā bija 100%, tā viņi tie 100% ir palikuši savā ziņā. [..] Mani uzaicināja Igaunijas kolēģis uz koncertu Filharmonijā. Un es aizeju, un es pie tās koncertzāles saprotu, ka sertifikātu neesmu paņēmis līdzi un, es domāju, nu būs jāiet mājās. Bet tie cilvēki, kas iekšā laiž, viņi saka – nav sertifikāta? Nu tad aizejiet tepat pie galdiņa, pierakstieties, atstājiet savu adresi gadījumā, ja kas notiek.

[..] Tas, ko ir teicis gan prezidents Duda, gan vicepremjers Kačiņkis – viņi pārāk labi pazīst poļus, lai uzspiestu kaut kādus ierobežojumus."

Polijas pieeja šeit pārsteidz ne vienu vien ārzemnieku. Piemēram, Varšavas kultūras un  zinātņu namā rīkotajā konferencē kāds itāļu delegāts Roberto bija ļoti sašutis: "Es nesaprotu, kāpēc šī sanāksme ir organizēta klātienē. Mums taču visiem ir svarīgi veselības dēļ ievērot piesardzību! Vajag to darīt nedaudz inteliģentākā veidā. Es atvainojos, ka man tas jāsaka. Es redzu, ka dalībnieki zālē nav distancēti. Sēž viens otram blakus."

Polijas slimnīcās gan gultu skaits pietiek. Poļi tās pat ir piedāvājuši arī citu valstu pacientiem un, ja piepildīsies prognozes, ka lielākais slimības kāpums būs janvāra beigās, tad esot gatavi gultu skaitu dubultot līdz 60 000. Polijas statistikā pagājušais gads tomēr ir reģistrēts ar lielāko mirstību kopš Otrā pasaules kara. Cik nāvju īsti ir bijušas no Covid-19 – grūti teikt, jo Polijā ir viens no viszemākajiem testēšanās līmeņiem Eiropā. Tādēļ daudzi Covid-19 gadījumi paliek neatklāti.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti