"Mums nav partijas, kas varētu iespaidot valdību, lai tā paspertu soli atpakaļ un ņemtu vērā spiedienu," uzskata analītiskā centra “Polityka Insight” vecākais juridiskais pētnieks Piotrs Semeņuks.
Tomēr viens tāds spēks varētu būt spontāni izveidojusies Demokrātijas aizsardzības komiteja, kas uz protesta demonstrācijām pulcēja ap pusotru miljonu poļu un tagad kopš marta uzslējusi teltis iepretī Ministru prezidentes birojam. Par tautas kustības līderi kļuvis IT speciālists Mateušs Kijovskis – šobrīd vispopulārākais opozicionārs Polijā.
"Mums ir jāgatavojas ilgai cīņai, jo līdz nākamajām vēlēšanām ir vairāk nekā trīs gadi un nav vienkārša atrisinājuma. Nav kāda trika, ko varētu izdarīt, lai mainītu situāciju. Mums ir legāli ievēlēts parlaments, mums ir legāli izveidota valdība – diemžēl viņi pārkāpj likumu, bet visa vara valstī ir viņu rokās. Mēs varam tikai komentēt, tikai parādīt, ka nepiekrītam un gaidīt pārmaiņas," skaidro Demokrātijas aizsardzības komitejas prezidents Mateušs Kijovskis
Kijovskis tomēr kavējas skaidri pateikt, vai gatavs arī pats doties politikā, lai apvienotu opozīcijas partijas cīņā pret pie varas esošo partiju “Likums un taisnīgums”.
Cita risinājuma nav – starptautiskais spiediens līdz šim nav nostrādājis. Eiropas Komisija uzsāka pret Poliju bezprecedenta izmeklēšanu par likuma varas iespējamo neievērošanu, tomēr tālāk par diplomātisku nosodījumu nav tikusi. ASV prezidents Baraks Obama izrādījās daudz skarbāks. Ierodoties Varšavā uz NATO samitu, viņš pauda bažas par strupceļā iedzīto Polijas Konstitucionālo tribunālu.
Šos Obamas kritiskos izteikumus Polijas sabiedriskā televīzija, kas tagad nonākusi stingrā valdības pakļautībā, neparādīja. Savukārt pašu poļu noskaņojums ir divējāds. Jauni cilvēki un cilvēki ar labiem ienākumiem ir satraukti un kritizē valdību.
Tomēr atbalsts “Likums un taisnīgums” īstenotajai politikai ir ļoti liels starp cilvēkiem ar nelieliem ienākumiem. Šī valdība īstenojusi savu vissvarīgāko priekšvēlēšanu solījumu, uzsākot programmu 500+. Tā ietvaros no aprīļa par katru bērnu (sākot no otrā) vecāki saņem 500 zlotus jeb 110 eiro mēnesī.
"Daži ekonomisti uzskata, ka pēc dažiem gadiem - pēc diviem trīs gadiem, budžets šī iemesla dēļ sabruks. Šī nav vienīgā sociālā programma – ir arī citas. Mājokļu programma, ko izsludinājusi partija “Likums un taisnīgums”, paredz uzbūvēt tūkstošiem lētu dzīvokļu, ir solījums samazināt pensionēšanās vecumu. Šie ir vissvarīgākie iemesli, kādēļ partijai “Likums un taisnīgums” vēl arvien ir liels atbalsts – šī ir Polijā pēdējos 30 gados vislielākā un visplašākā sociālā programma, kas vērsta uz bagātību pārdali par labu cilvēkiem ar zemiem ienākumiem," stāsta Semeņuks.
Tāpēc par spīti kritikai par nekonstitucionālu rīcību partija “Likums un taisnīgums” ir ļoti populāra, un tās vadītājs Jaroslavs Kačinskis turpina būt Polijas visietekmīgākais politiķis. Kačinskis ir pirms sešiem gadiem aviokatastrofā gājušā Polijas prezidenta dvīņubrālis un tieši viņš, nevis prezidents vai premjere, nosaka toni valstī. Līdzīgi kā Ungārija, arī Polija, iespējams, dodas autoritārisma virzienā.