Polijā kādreiz jau bija teritoriālās aizsardzības spēki, bet pēc PSRS sabrukuma un Polijas iestāšanās NATO šķita, ka draudi ir mazinājušies, tādēļ 2008. gadā šie spēki tika izformēti.
Taču pēc 2014. gadā notikušās Krimas aneksijas un Krievijas izraisītā kara Austrumeiropā arī Polijai nācās rūpīgi izvērtēt savas aizsardzības spējas. Tādēļ 2016. gadā tika pieņemts lēmums atjaunot Teritoriālās aizsardzības spēkus, kas līdzinās mūsu Zemessardzei.
Polijas Teritoriālās aizsardzības spēku komandieris ģenerālis Macejs Klišs intervijā LTV raidījumam "Pasaules panorāma" stāsta, ka Polija ir ņēmusi vērā 2014. gada notikumu radītos ekonomiskos un ģeostratēģiskos izaicinājumus.
"Krimas nelikumīgā aneksija un, protams, karš Austrumukrainā 2014. gadā noteikti bija stratēģisks modinātājs arī Polijas politiķiem un lēmumu pieņēmējiem. Un, protams, poļu sabiedrībai," secina ģenerālis Klišs.
"Toreiz 2014., 2015., 2016. gadā bija doma palielināt Polijas militārās spējas un, protams, Polijas nacionālās spējas atturēšanai un aizsardzībai. Tad lēmumu pieņēmējiem tika izvirzīta Polijas teritoriālo aizsardzības spēku ideja. Politiskais lēmums bija – jā, mēs ejam uz to," atceras Klišs.
"Protams, mēs toreiz skatījāmies uz saviem Baltijas brāļiem – uz Lietuvu, Latviju un Igauniju. Skatījāmies arī uz Ziemeļvalstīm, piemēram, Zviedriju, Norvēģiju, Dāniju. Raudzījāmies arī pāri okeānam, uz amerikāņu Nacionālo gvardi.
Bet analīzes rezultātā nolēmām, ka par pamatu ņemsim Baltijas piemēru. Tādējādi Latvijas Zemessardze, Lietuvas KASP un Igaunijas Aizsardzības līga bija mūsu paraugi jaunā formējuma izveidē."
"Mēs sākām veidot formējumu, balstoties uz ļoti augstu morāli. Mēs aplūkojām Polijas vēsturi, Polijas brīvības cīnītāju, partizānu un armijas vēsturi. Cilvēki, kas cīnījās vācu okupācijā Otrā pasaules kara laikā un pēc tam, pēc kara ar krievu okupāciju, pretkomunisma partizāni, pretkomunisma cīnītāji. Tas strādāja, tas darbojas un strādās arī turpmāk," spriež ģenerālis Klišs.
"Tomēr 2022. gada 24. februāris daudz ko mainīja dinamikā, un tas mainījās īpaši personāla atlases dinamikā. Polijas Teritoriālās aizsardzības spēkos novērojam ļoti līdzīgus procesus kā jums šeit, Latvijā. Cilvēki pievienojas mūsu vienībām, iesaistās arvien vairāk brīvprātīgo," stāsta Klišs.
"Pagājušajā gadā mēs sasniedzām uzņemšanas rekordu. To pašu varam redzēt arī Latvijā. Arī jums ir daudz cilvēku, kuri vēlas iestāties Zemessardzē, un tas ir ļoti līdzīgi tam, ko es redzu Polijā."