"Es vēlētājiem lūdzu mandātu, lai garantētu eiropeiskās un eiroatlantiskās integrācijas neatgriezeniskumu. Lai garantētu mūsu neatkarības neatgriezeniskumu, lai atjaunotu valsts teritoriālo vienotību, nestu Ukrainai mieru, lai pabeigtu spēcīgas un veiksmīgas valsts izveidi," paziņoja Porošenko.
Viņš kļuva par prezidentu pēc pārliecinošas uzvaras vēlēšanās 2014. gadā, ieņemot proeiropeisku kurus un cenšoties ieviest reformas. Tomēr kritiķi norāda, ka korupcija joprojām ir smaga problēma, kaut pēc recesijas ekonomika sāk parādīt atkopšanās pazīmes.
Gaidāms, ka priekšvēlēšanu kampaņā Porošenko uzsvaru liks uz jau ieviesto bezvīzu režīmu ar Eiropas Savienību, nesen izveidoto neatkarīgo Ukrainas pareizticīgo baznīcu, kā arī armijas uzbūvēšanu. Šādu prognozi Latvijas Radio izteica Ukrainas politisko procesu analītiķis Jevhens Mahda. Viņš skaidroja, kādi noskaņojumi priekšvēlēšanu laikā valda sabiedrībā 45 miljonu iedzīvotāju Ukrainā.
"Ir tāds ukraiņu teiciens – "Краще гірше, та – інше" – "Labāk sliktāk, bet citādi". Šie vārdi varētu iezīmēt noskaņojumus sabiedrībā. Tas nozīmē, ka Porošenko iedzīvotājiem būs jāskaidro, kāpēc viņam vajadzētu palikt amatā. Domāju, ka viņš uzsvaru liks uz vēstījumu par stabilitāti.
Un stabilitātes vēstījums ir diezgan svarīgs apstākļos, kad piecus gadus noticis karš. Tikai šis vēstījums būs jāspēj pamatot.
Savukārt visi pārēji viņu kritizēs, kā arī viņiem ir neierobežotas iespējas solīt. Piena upes ķīseļa krastos, bulciņas, kas aug koku zaros, - tas viss noteikti izskanēs," teica Mahda.
Mahda uzsver, ka šogad gaidāmās vēlēšanas – ne tikai prezidenta, bet arī parlamenta – ir izšķirošas Ukrainas tālākajam ceļam.
"Šīs ir pirmās vēlēšanas ar pilnīgu apziņu, ka turpinās karš ar Krieviju. Ukraina gatavojas vēlēšanām, kas tai daudz nozīmēs. Domāju, ka jebkuram prokrieviskam kandidātam, kas runās, ka mēs noteikti atkal pievērsīsim skatu Krievijai – viņam nav pilnīgi nekādu izredžu. Šīs vēlēšanas formēs Ukrainas nākotni. Jāuzsver, ka šogad ir gan prezidenta, gan parlamenta vēlēšanas. Tas nozīmē, ka gan prezidents, gan parlaments nostrādājuši pilnu termiņu. Manā ieskatā tas nozīmē situācijas stabilizāciju, ka mums izdevies izvairīties no prognozēm par ārkārtas vēlēšanām – un tas hibrīdkara apstākļos no Krievijas puses," teica Mahda.
Prezidenta vēlēšanās gaidāma sīva cīņa, turklāt liela daļa iedzīvotāju vēl nav izšķīrušies, par ko balsot. Aptaujās favorīte ir Ukrainas bijusī premjere Timošenko, kas par kandidēšanu oficiāli paziņoja pagājušajā nedēļā. Taču atbalsts viņai svārstās ap 15%-20% bez pārliecinoša atrāviena – turpat netālu ir arī Porošenko, kā arī ukraiņu komiķis un šovmenis Volodimirs Zeļenskis.
Ukrainas prezidenta vēlēšanu pirmā kārta notiks 31. martā. Ja nevienam kandidātam neizdosies iegūt vairāk par pusi balsu, tad divi vadošie sacentīsies otrajā kārtā trīs nedēļas vēlāk.