Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien atzina, ka Ukrainas Krimas Autonomajā Republikā referenduma laikā par pievienošanos Krievijai atradās krievu karavīri, kā arī nodēvēja Austrumukrainu par Jaunkrieviju, pieprasot garantēt krievvalodīgo iedzīvotāju tiesības šajā reģionā, ziņo aģentūra UNIAN.
Putins ceturtdien tiešraidē, atbildot uz Krievijas iedzīvotāju jautājumiem, atgādināja, ka cara laikos Ukrainas dienvidaustrumu reģioni bija Jaunkrievija, un Harkova, Luhanska, Doņecka, Hersona, Nikolajeva un Odesa neietilpa Ukrainas sastāvā.
„Visas šīs teritorijas padomju valdība nodeva Ukrainai divdesmitajos gados. Kāpēc viņi to izdarīja – Dievs vien zina,” sacīja Putins.
Viņš arī uzsvēra, ka teritorijas tika nodotas Ukrainai, bet cilvēk tur palikuši. „Jā, viņi ir Ukrainas pilsoņi, taču viņiem jābūt līdztiesīgiem savas valsts pilsoņiem,” pauda Putins, norādot uz it kā krievvalodīgo iedzīvotāju apspiešanu Austrumukrainā.
UNIAN gan atgādina, ka saskaņā ar 2001.gada tautas skaitīšanas datiem Nikolajevas un Hersonas apgabalos 80% iedzīvotāju ir ukraiņi, bet Harkovas un Dņepropetrovskas apgabalos – 70% ir ukraiņi, savukārt Harkova nav bijusi Jaunkrievijas sastāvā.
Putins arī atzina, ka Krimā aiz tā dēvēto „pašaizsardzības vienību” muguras stāvēja Krievijas karavīri.
„Aiz Krimas pašaizsardzības vienību muguras korekti, bet izlēmīgi un profesionāli stāvējuši Krievijas karavīri, lai ļautu brīvi sarīkot referendumu un nepieļaut ieroču pielietošanu pret civiliedzīvotājiem,” klāstīja Putins.
Viņš apgalvoja, ka Krievijas karavīru darbība Krimā nebija iepriekš ieplānota, taču bija ļoti profesionāla.
Putins, ceturtdien tiešraidē atbildot uz iedzīvotāju jautājumiem, arī paziņojis, ka Krievijai nav nekādas saistības ar separātiskajām darbībām Ukrainas austrumos. Pēc Putina vārdiem, Ukrainas austrumos nav ne „krievu specvienību, ne specdienestu, ne instruktoru”. Tie visi esot vietējie pilsoņi, un to apliecinot arī tas, ka šie cilvēki vārda vistiešākajā nozīmē esot noņēmuši maskas. Šie cilvēki esot savas zemes saimnieki un no Ukrainas nekur neaizies.
Ukrainas premjers Arsēnijs Jaceņuks savukārt norādīja, ka Krievijas prezidenta paziņojums ir „trīsdesmito gadu garā”.
Putins „skumst pēc teritorijām, kuras viņam nekad nav piederējušas un nekad nepiederēs", sacīja Jaceņuks.
"Jūs tieciet galā pie sevis Krievijā ar savu tautu un nestāstiet, ka mēs esam viena tauta. Jums ir krievu tauta, bet mums ir ukraiņu tauta.. Mēs esam dažādi, bet jūs gribat ar jūsu tankiem un automātiem mūs ieņemt. Tas vairāku gadsimtu gaitā nebija izdevies vairākām impērijām, un jums, cienītais, arī neizdosies,” uzsvēra Jaceņuks.
Austrumukrainā, Doņeckas apgabalā šonedēļ sākusies pretterorisma operācija, rīkojumu par tās sākšanu Ukrainas pagaidu prezidents parakstīja pirmdien. Vienlaicīgi ANO aicināta šajā operācijā iesaistīt arī savus miera uzturētājus. Tikmēr Krievija noliedz jebkādu saistību ar situācijas destabilizēšanu Ukrainā, tajā pašā laikā solot arī turpmāk aizstāvēt krievvalodīgo intereses gan Ukrainā, gan citās valstīs. Savukārt ukraiņu drošības dienesti pārtvēruši separātistu sarunas, kas apstiprina separātistu saistību ar komandieriem Maskavā.
Jaunais saspīlējuma vilnis Ukrainā, kuras autonomo republiku Krimu faktiski anektēja Krievija, sācies aprīļa sākumā, kad Harkovā, Doņeckā un Luganskā vairāki bruņoti prokrieviski noskaņoti cilvēki ieņēmuši administrācijas ēkas un pieprasījuši referendumu par reģionu statusu.