Raiens ziņu aģentūrai AFP pavēstīja, ka vēl ir daudz jānoskaidro par omikrona paveidu, kuram ir daudz mutāciju, tomēr provizoriski dati rāda, ka tas neizraisa smagāku saslimšanu nekā delta un citi paveidi.
"Provizoriskie dati nenorāda, ka saslimšana ir smagāka. Faktiski tie norāda uz mazāk smagu saslimšanu," intervijā sacīja Raiens, tomēr uzstājot, ka vēl vajadzīgi tālāki pētījumi.
"Šis ir ļoti agrīns laiks, mums ļoti jāuzmanās ar to, kā interpretējam šo signālu."
Raiens arī sacīja, ka nav nekādu pazīmju par to, ka omikrona paveids varētu pilnīgi apiet aizsardzību, kuru sniedz pastāvošās Covid-19 vakcīnas.
"Mums ir ļoti efektīvas vakcīnas, kas ir pierādījušas efektivitāti pret visiem līdzšinējiem paveidiem smagas saslimšanas un hospitalizācijas ziņā," sacīja 56 gadus vecais Raiens, kurš ir epidemiologs un bijušais traumatologs.
"Nav iemesla gaidīt, ka tas tā nebūtu" omikrona paveida gadījumā, teica Raiens. Viņš norādīja uz agrīniem datiem no Dienvidāfrikas, kur šis paveids tika konstatēts pirmoreiz, kuri "vedina uzskatīt, ka vakcīna ir efektīva vismaz aizsardzības ziņā".
Viņš atzina par iespējamu, ka esošās vakcīnas varētu izrādīties mazāk efektīvas pret omikrona paveidu, kuram ir vairāk nekā 30 mutāciju pīķa proteīnā, bet nosauca par "ļoti mazticamu", ka šis paveids pilnībā izvairītos no vakcīnu sniegtās aizsardzības.
Raiens sacīja, ka cīņā pret visiem Covid-19 paveidiem "vislabākais ierocis, kas mums ir tieši tagad, ir vakcinēšanās".
KONTEKSTS:
Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki 24. novembrī pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 vīrusa variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā. Dienvidāfrikā, kas ir Covid-19 vissmagāk skartā Āfrikas valsts, vienā dienā reģistrēto jauno infekcijas gadījumu skaits kopš mēneša sākuma ir desmitkāršojies, pieaugot no 106 līdz apmēram 1200.
Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.
Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 vīrusa delta jeb Indijas variantu, kā arī rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.