Krievija Ukrainā turpina uzbrukumu četros virzienos
Kā sestdienas rītā vēstīja Ukrainas armijas ģenerālštābs, Krievijas karaspēks Ukrainā turpina uzbrukumus četros virzienos, bet Ukrainas aizsardzības spēki atvairījuši krievu uzbrukumus deviņās apdzīvotās vietās. Ienaidnieks turpina uzbrukt Limanas, Bahmutas, Avdijivkas un Novopavļivskes virzienos.
Ukrainas prezidents Zelenskis atzina, ka situācija frontē joprojām ir ļoti sarežģīta, īpaši Doneckas apgabalā. Preses konferencē pēc Eiropas Savienības un Ukrainas samita viņš uzsvēra, ka Bahmutu neviens netaisās atdot un ukraiņi cīnīsies, cik ilgi vien varēs.
Zelenskis norādīja: "Neviens Bahmutu neatdos. Mēs cīnīsimies tik ilgi, cik varēsim. Mēs uzskatām Bahmutu par savu cietoksni. Mēs uzskatām savus varoņus, kas krituši, par saviem varoņiem. Ja tiks paātrinātas ieroču piegādes, proti, tālas darbības rādiusa ieroči, ukraiņi ne tikai neatkāpsies no Bahmutas, bet arī sāks deokupēt Donbasu."
Pēc ilgstošas vilcināšanās, sekojot Polijas un Lielbritānijas piemēram, viena pēc otras rietumvalstis solīja gan tankus, gan citus ukraiņu prasītos ieročus. Tas sakrīt ar laiku, kad Ukraina brīdina par tuvojošos Krievijas ofensīvu.
Arī Ukraina cer atdzīvināt centienus atkarot papildu teritorijas un uzsākt savu ofensīvu.
Rietumi sola kārtējās ieroču piegādes
Lai runātu par tanku piegādēm, Kijivā bija ieradies Polijas aizsardzības ministrs. Tikšanās laikā izveidota oficiāla "tanku koalīcija".
Ukrainas prezidents Zelenskis norādīja: "Kijivā tikos ar Polijas aizsardzības ministru, lai runātu par tanku koalīciju. Mēs darām visu, lai nodrošinātu, ka mūsu karavīri saņem modernos tankus pēc iespējas ātrāk. Un ASV arī paziņoja par vēl vienu lielu aizsardzības atbalsta paketi mūsu valstij. Esmu pateicīgs [ASV prezidentam Džo] Baidenam, Kongresam un ikvienam amerikānim par atbalstu."
Jau pēc samita beigām par ieroču piegādēm paziņoja ASV. Pentagons apstiprināja kārtējo militārās palīdzības paketi Ukrainai 2,2 miljardu dolāru vērtībā.
Pentagona runasvīrs Patriks Raiders atzīmēja: "Šodienas paziņojums ietver kritiskas pretgaisa aizsardzības spējas, lai palīdzētu Ukrainai aizstāvēt savu tautu, kā arī kājnieku bruņumašīnas un vairāk aprīkojuma, ko Ukraina tik efektīvi izmanto, tostarp "Javelin", prettanku raķetes, artilēriju, kā arī parastās un tālākas darbības rādiusa raķetes un munīcija "HIMARS" sistēmām."
Ukraina pirmo reizi saņems augstas precizitātes raķetes "GLSDB", kas spēj trāpīt mērķiem 150 kilometru attālumā. Līdz šim ASV Ukrainai piegādājušas raķetes, kas spēj sasniegt mērķus tikai 80 kilometru attālumā. Tādējādi šīs augstās precizitātes raķetes var apdraudēt galvenās Krievijas apgādes līnijas, ieroču noliktavas un gaisa bāzes, kas atrodas tālu aiz frontes līnijām.
Tas potenciāli dod Ukrainas spēkiem iespēju dot triecienu jebkur Krievijas okupētajā Donbasa, Zaporižjas un Hersonas apgabalā, kā arī okupētās Krimas ziemeļu daļā.
Tiesa, šo raķešu piegāde līgumu slēgšanas, ražošanas un piegādes termiņu dēļ, visticamāk, nenotiks vēl vairākus mēnešus.
Francija un Itālija tikmēr paziņojušas, ka piegādās Ukrainai mobilās zeme-gaiss raķešu sistēmas. Piegāde varētu notikt pavasarī. Par to paziņoja Francijas Aizsardzības ministrija, atbildot uz Kijivas steidzamo lūgumu palīdzēt aizsargāt "civilos iedzīvotājus un infrastruktūru no Krievijas gaisa uzbrukumiem". Raķešu sistēma ar nosaukumu "MAMBA" ir līdzvērtīga amerikāņu "Patriot" sistēmai, un tā palīdzēs Ukrainai aizsargāties pret ballistiskajām raķetēm.
Neskaidrs, kad Ukraina varētu saņemt prasīto bruņojumu
Tomēr Ukrainai aktuāls paliek jautājums – kad prasītais bruņojums tiks piegādāts. Izskan, ka tas varētu prasīt pat 9 mēnešus, bet Ukrainai ieroči nepieciešami tagad.
Visvairāk gaida uz tankiem, ko ukraiņi cer izmantot jau pavasarī. Ukraina prasījusi 300–500 tanku. Eiropā kopumā atrodas ap 2000 "Leopard" tanku.
Polija gatava piegādāt 14 tankus tuvāko nedēļu laikā, tiklīdz ukraiņi būs apmācīti, kā ar tiem rīkoties. Norvēģija solījusi dažus no saviem "Leopard 2" tankiem nodot līdz marta beigām. Savukārt Lielbritānija sola 14 "Challenger 2" tankus ātrākais aprīlī, taču arī pirms tam būs nepieciešamas ukraiņu apmācības. Tikmēr vairāk nekā 30 amerikāņu "Abrams" var gaidīt tikai pēc gada, jo tanki netiks ņemti no ASV krājumiem, bet speciāli iegādāti.
Vācija gatava Kijivai pārdot vairāk nekā 80 vecākās paaudzes "Leopard 1", tiklīdz tie būs salaboti, norādot, ka šos tankus iespējams piegādāt ātrāk nekā "Leopard 2". Tomēr tur iespējami sarežģījumi – tā kā šos vecākā modeļa tankus vairs neražo, var rasties problēmas ar rezerves daļām un munīciju.
Eksperti lēš, ka ievērojams tanku skaits Ukrainu varētu sasniegt tikai trīs mēnešu laikā.
Rietumi ilgstoši vilcinājās Ukrainai piešķirt kaujas ieročus, baidoties, ka Ukraina varētu tos izmantot uzbrukumam Krievijas teritorijā. Tas ir arī iemesls, kāpēc ASV pagaidām izslēdz iespēju nodot "F-16" kaujas lidaparātus, kas ir nākamais ierocis Ukrainas vajadzību sarakstā.
Tomēr Ukrainā nezūd cerības.
Ukrainas aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs norādīja: "Pirms gada, kad biju Vašingtonā, jautāju par "Stinger" raķetēm, uz ko saņēmu atbildi – tas nav iespējams, Oleksij. Ziniet, tas kļuva iespējams."
Tiesa, "F-16" lidaparāti ir arī Eiropas valstu rīcībā. Ja vien ASV tam piekristu, tos varētu piegādāt, piemēram, Nīderlande.
KONTEKSTS:
Pēc tam, kad vairākas rietumvalstis vienojās piegādāt Ukrainai ilgi prasītos tankus "Leopard", lai spētu aizstāvēties pret Krievijas iebrukumu, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis norādījis, ka situācija valstī joprojām ir ļoti smaga un sabiedrotajiem būtu jādomā par militāro piegāžu paātrināšanu, turklāt jādomā par aizvien jauniem bruņojuma veidiem.
Rietumvalstis arvien aktīvāk sāk spriest par iespējamo iznīcinātāju piegādēm Ukrainai, taču jau tagad ir vērojamas viedokļu atšķirības. Noraidošu pozīciju ieņem Vācija. Viens no galvenajiem argumentiem – nevēlēšanās izraisīt karu starp Krieviju un NATO valstīm.