Luhanskas apgabala kara administrācijas vadītājs Serhijs Haidajs apgalvo, ka ar smago bruņutehniku ir grūti pārvietoties, tāpēc dažkārt vienīgie, kuri virzās uz priekšu, ir kājnieki.
Ukraina notriec lielāko daļu Irānas dronu
Tikmēr Krievija turpina triecienus pa Ukrainas civilo un kritisko infrastruktūru. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka kopš februāra Krievijas armija ir veikusi apmēram 4500 raķešu triecienu un vairāk nekā 8000 aviācijas uzlidojumu.
Papildu draudus rada Irānas droni-kamikadzes "Šahid". Pēdējās divās dienās notikuši 30 dronu uzbrukumu mēģinājumi, bet ir notriekti 23 lidaparāti. Pie viena no tiem Zelenskis teica savu ikvakara videouzrunu.
"Es pateicos mūsu debesu sargiem. Es arī pateicos visiem, kuri iesaistījās līdzekļu vākšanā, lai iegādātos šādu "šahidu" "ķērājus".
Kopā mēs noteikti apgriezīsim spārnus visiem metāla briesmoņiem, neatkarīgi no tā, cik daudz un no kurienes tie lido Ukrainas virzienā.
Kritīs ienaidnieka lidmašīnas. Kritīs ienaidnieka helikopteri. Kritīs "šahidi". Tikai ukraiņu tauta nekritīs!" sacīja Zelenskis.
ASV gatavo jaunas ieroču piegādes
ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins informējis, ka novembra sākumā Ukrainas rīcībā varētu nonākt pretgaisa aizsardzības sistēmas "NASAMS".
Ostins norādīja, ka Ukrainai pašlaik visvairāk ir nepieciešams tieši pretgaisa aizsardzības aprīkojums, lai varētu atvairīt Krievijas raķešu un dronu uzbrukumus. Viņš arī apliecināja, ka ASV kopā ar sabiedrotajiem turpinās strādāt pie tā, lai pēc iespējas ātrāk nodotu Ukrainai pēc iespējas vairāk pretgaisa aizsardzības sistēmu.
Mediji vēsta, ka piektdien ASV izsludinās jaunu militārās palīdzības paketi Ukrainai 275 miljonu dolāru vērtībā. Taču nav sagaidāms, ka šajā paketē būs iekļauti jauna veida ieroči.
Visticamāk, ka Ukraina saņems tūkstošiem munīcijas vienību, kas ir paredzētas līdz šim piegādātajām ieroču sistēmām, tostarp sevi ļoti labi apliecinājušajām reaktīvās artilērijas raķešu iekārtām "HIMARS".
Ukraina gatava sadarboties ar IAEA ekspertiem
Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) eksperti pēc Ukrainas valdības lūguma tuvākajās dienās Ukrainā apmeklē divus kodolobjektus, kur, kā apgalvo Krievija, slepeni esot izgatavotas tā dēvētās "netīrās bumbas". To paziņoja aģentūras vadītājs Rafaels Grosi.
"Vienu no objektiem mūsu eksperti apmeklēja septembrī. Tā bija pētniecības iestāde netālu no Kijivas. Šai vizītei bija labi rezultāti. Šo vietu pārbaudīs vēlreiz, lai pārliecinātos, vai tur ir pārstrādāti kodolmateriāli, no kuriem varēja iegūt konkrētus izotopus – cēziju un stronciju. Tas būs ļoti detalizēts darbs," sacīja IAEA ģenerāldirektors.
"Esmu ļoti pateicīgs Ukrainas valdībai par atvērtību. Man bija ļoti plaša diskusija par šo jautājumu ar Ukrainas ārlietu ministru Dmitro Kulebu.
Viņš nonāca pie secinājuma, un es tam piekritu, ka labākais veids, kā kliedēt jebkādas šaubas, ir ielaist inspektorus."
Grosi piebilda, ka aģentūras eksperti ar saviem secinājumiem nāks klajā dažas dienas pēc pārbaudēm.
Ceturtdien notika kārtējā ANO Drošības padomes sanāksme, kurā Krievijas pārstāvji atkārtoti apgalvoja, ka Ukraina savā teritorijā gatavojas izmantot bumbu, kas var saturēt radioaktīvus materiālus. Krievija līdz šim nav sniegusi ticamus pierādījumus saviem apgalvojumiem, bet rietumvalstis Krieviju apsūdz dezinformācijas un sazvērestību izplatīšanā.
KONTEKSTS:
24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.
Rudens sākumā Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa sākuma. Oktobra vidū Ukrainas spēkiem izdevies pietuvoties Hersonas pilsētai, ko nolēmušas pamest okupantu varasiestādes.