Ir svarīgi noskaidrot faktus
Apvienoto Nāciju Starptautiskā Civilās aviācijas organizācija paziņojusi, ka izmeklēs svētdien Minskā veikto “Ryanair” pasažieru lidmašīnas piespiedu nosēdināšanu.
Paziņojumā uzsvērts, ka ir “svarīgi ir noskaidrot faktus par notikušo un saprast, vai kāda [organizācijas] dalībvalsts pārkāpusi starptautiskās aviācijas tiesības".
Lietuva piektdien paziņoja, ka līdz ar Lietuvu incidentu izmeklē arī Polijas tiesībsargājošās iestādes, tā kā konkrētā lidmašīna bija reģistrēta Polijā. Iesaistījies arī ASV Federālais izmeklēšanas birojs, notiek intensīva sadarbība ar Īriju un Grieķiju.
Izmeklēšanas ietvaros nopratināti lidmašīnas apkalpes locekļi un gandrīz visi pasažieri. Pati lidmašīna joprojām atrodoties Viļņas lidostā, drīzumā paredzēts veikt lainera papildu apskati.
Polijas ārlietu ministrs Zbigņevs Rau paziņojis, ka lietu izmeklēs starptautiska prokuroru grupa, un tajā būšot to valstu prokurori, kuru pilsoņi bija Minskā nosēdinātajā lainerī.
Maskava aizstāv Minsku
Lidsabiedrības "Ryanair" vadītājs Maikls O'Līrijs nosūtījis vēstuli Baltkrievijas Transporta ministrijai, vēsta vairāki mediji. Tajā viņš Minsku apsūdzējis par lidmašīnas “nelikumīgu novirzīšanu”, bet Baltkrievijas paziņojumus kā “nepatiesus un neprecīzus”, piebilstot, ka Baltkrievijas gaisa satiksmes kontrole noraidīja “Ryanair” pilota lūgumu sazināties ar aviokompāniju pēc tam, kad viņam tika paziņots par iespējamiem spridzināšanas draudiem.
Tikmēr Aleksandra Lukašenko sabiedrotās Krievijas premjers Mihails Mišustins, viesojoties Minskā, nosodījis sankcijas pret Baltkrieviju.
“Krievija nepārprotami ir pret vienpusējām sankcijām un diktātu starptautiskajā arēnā. Mēs aicinām nepolitizēt situāciju ar “Ryanair” reisa ārkārtas nosēšanos Minskā un atbalstām Baltkrievijas partneru nostāju par labu pārredzamai aviācijas iestāžu starptautiskai izmeklēšanai.”
KONTEKSTS:
23. maijā Baltkrievija piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 126 pasažieriem, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Rīkojumu par lidmašīnas pārtveršanu personīgi devis Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko.
Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem Romānu Protaseviču. Lukašenko režīms viņu apsūdz masu nekārtību rīkošanā, par ko viņam draud 15 gadu cietumsods.
Baltkrievijas režīma rīcību nosodīja gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu, pasažieru lidmašīnas nolaupīšanu un rupju starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpumu.
Eiropas Savienības valstu līderi pēc notikušā vienojās paplašināt sankcijas pret Baltkrievijas amatpersonām, kā arī uzņēmumiem, kas finansiāli atbalsta Minskā valdošo režīmu. Baltkrievijas aviokompānijām aizliegts izmantot ES valstu gaisa telpu un nosēsties ES valstu lidostās. Savukārt Eiropas lidsabiedrībām ieteikts neizmantot Baltkrievijas gaisa telpu.