Saharova balvai izvirzīti trīs finālisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Eiropas Parlaments otrdien, 9.oktobrī, paziņoja trīs finālistus, kas pretendē uz Saharova balvu. Tā tika izveidota 1988.gadā un nosaukta par godu Krievijas disidentam  un zinātniekam Andrejam Saharovam. Balvu piešķir par domas brīvību un ieguldījumu aizstāvot cilvēktiesības.

Eiropas Parlaments Saharova balvu šogad decembrī piešķirs jau 30. reizi, un otrdien deputāti balsoja, lai noskaidrotu, kuri no astoņiem balvai izvirzītajiem būs starp trīs finālistiem.

Viens ir Ukraiņu kinorežisors Oļegs Sencovs. Viņš tiek apsūdzēts “teroristiska rakstura nodarījumos” pret Krievijas okupācijas varu Krimā, un viņam piespiests 20 gadu cietumsods. Viņš vairāk nekā 100 dienas turpināja bada streiku cietumā. Bet viņš nav vienīgais, kas pret Krimas aneksijas tur ir arestēts un kam piespriests ilgs cietumsods.

Otrs ir Nasers Zefzafi, kurš Marokā vadījis masu protesta kustību pret korupciju un varas ļaunprātīgu izmantošanu. Arī viņš ir arestēts un viņam piespriests 20 gadu cietumsods par “sazvērestību pret valsti”. Un arī viņš augusta beigās pieteica bada streiku.

Savukārt trešais finālists uz Saharova balvu ir nevalstiskās organizācijas, kas glābj migrantu dzīvības Vidusjūrā. Šī nominācija ir nedaudz kontroversiāla, jo vairāki Eiropas politiķi norādījuši, ka ar savu darbību šis nevalstiskās organizācijas veicinot nelegālo migrāciju no Āfrikas uz Eiropu un tādējādi arī netieši traucējot cīnīties pret cilvēku kontrabandistiem. Citi uzsver, ka šīs organizācijas tieši otrādi aizstāv cilvēktiesības un pieprasa ievērot starptautiskās tiesības un to, lai tiktu ievērotas ES dibināšanas pamatā esošās vērtības un principi.

Saharova balvas saņēmējs būs zināms oktobra beigās, bet pašu balvu piešķirs Strasbūrā 12. decembrī.

Saharova balvas saņēmēja pirms diviem gadiem – Nadia Murada - šogad saņēma arī Nobela miera balvu.

Savukārt pērn Saharova balvu piešķīra Venecuēlas demokrātiskajai opozīcijai, novērtējot studentu drosmi un paužot atzinību politiķiem, kas cīnās par brīvību, sastopoties ar represīvu režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti