12. decembrī Eiropas Parlamentā Strasbūrā jau 25. reizi tiek pasniegta Saharova balva. To pasniedz cilvēktiesību aktīvistiem, kuri cīnās par vārda brīvību un cilvēktiesībām visā pasaulē. Šodien to saņem kinorežisors no Ukrainas, no Krimas Oļegs Sencovs, kurš jau ceturto gadu atrodas ieslodzījumā Krievijā, apsūdzēts terorismā. Viņa vietā balvu saņem viņa māsīca Natālija Kaplana, ar kuru man izdevās arī aprunāties.
Balvas pasniegšana notika pēc plāna, neraugoties uz ieprieksējā vakarā Strasbūrā notikušo apšaudi, kur Ziemassvētku tirdziņā Klebēra laukumā dzīvību zaudēja trīs cilvēki, bet 12 tika ievainoti. Saņemot balvu, Sencova māsīca Natālija Kaplāna, kura pati ir dokumentālo filmu režisore, uzsvēra, ka Sencovs pirmkārt ir režisors un tikai tad politieslodzītais.
“Dāmas un kungi, mani sauc Natālija Kaplana, un es esmu Oļega Sencova – politieslodzītā, bet pirmkārt kinorežisora un cilvēka ar lielo burtu – māsīca,” teica Kaplana.
Viņa arī pastāstīja, kā sākusies Sencova aizraušanās ar kino: “Viņš ir ekonomists bez izglītības, bet bizness viņam tā arī nesanāca. Jaunībā aizrāvās ar kiberspēlēm, pastāvīgi dzirdēja aizrādījumus, lai met datoru pie malas, taču pelnīt viņš sāka tieši ar kiberspēlēm. Oļegs vienmēr bija ļoti mērķtiecīgs un ar saasinātu taisnīguma izjūtu. Kino viņš ienāca no nulles – bez attiecīgas izglītības, bez jebkādas pieredzes un budžeta.”
Mazliet sīkāk par to, ar ko Oļegs Sencovs nodarbojas ieslodzījumā, Natālija pastāstīja intervijā Latvijas Televīzijas Kultūras ziņām. Viņa apstiprināja, ka Sencovs arī ieslodzījumā var radoši darboties.
“Tieši to viņš arī dara. Šobrīd viņš strādā pie savas filmas “Numuri”. Lai cik tas būtu savādi, pat stingrā režīma kolonijā cilvēks pamanās filmēt kino. Tur ir otrs režisors,” teica Kaplāna.
Jautāta, par ko būs filma, Kaplana atbildēja: “Tik vienkārši nepateiksi. Izlasot lugu – tā ir par totalitāru režīmu un personāžiem, kas ir galvenā varoņa iekšpusē.”
E-pasts Sencovam neesot pieejams – darbs notiek, sarakstoties ar vēstulēm, kuras sūta pa pastu.
Vairāki Saharova balvas laureāti naudas prēmiju – piecdesmit tūkstošus eiro – izmantojuši, lai turpinātu cīņu par cilvēktiesībām vai savai radošajai barībai. Par Sencova nolūkiem attiecībā uz prēmiju Natālija vēl neko nezina.
“Kas attiecas uz prēmiju – pagaidām ir nolemts, lai tā vienkārši kaut kur stāv. Bērniem pagaidām ir viss nepieciešamais, Oļega advokātam maksā no ziedojumiem. Bet, kad Oļegs iznāks no cietuma, viņam, atvainojiet, nebūs nekā. Lai viņam ir šis atbalsts,” viņa stāstīja.
Jau četrus gadus Natālija Kaplana, kura pati ir dokumentālā kino režisore, pilnā slodzē strādā par Oļega Sencova māsīcu. Sarunā viņa atzīst, ka ir nogurusi no šī statusa.
“Nākotnē ir svarīgi izvilkt no ieslodzījuma viņa augstību Sencovu, iedot viņam pa seju par visu labo un aizbraukt atvaļinājumā, izslēdzot telefonu un izdzēšoties no “Facebook”,” atzina Kaplana.
Šovasar un šoruden turpinot bada streiku vairāk nekā 140 dienas, Sencovs ir kļuvis par atpazīstamu simbolu pasaulē, kas atgādina par aptuveni 70 Ukrainas valstspiederīgo likteņiem, kurus ir nelikumīgi apcietinājusi Krievijas vara Krimā pēc pussalas aneksijas.