EP informē, ka 2014. gada augustā "Daīš" nogalināja visus vīriešus Bašaras un Basē dzimtajā Kočo ciemā Sindžarā, Irākā. Visas gados jaunās sievietes, tostarp Bašara, Basē un viņu māsas tika nolaupītas un turētas verdzībā seksuālai izmantošanai.
Par Saharova balvu
Kopš 1988. gada Eiropas Parlaments ik gadu piešķir Saharova balvu par vārda un domas brīvību indivīdiem un kolektīviem, kas ievērojami sekmējuši cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzību.
Laureātam tiek piešķirta arī naudas balva 50 000 eiro apmērā.
Abām sievietēm izdevās izbēgt no gūsta. Pēc tam viņām piešķirts patvērums Eiropā, un viņas tagad aktīvi uzstājas, publiski aizstāvot jezīdu kurdu kopienu Irākā – reliģisko minoritāti, ko "Daīš" kaujinieki pakļāva genocīdam, norāda EP.
Piešķirot šo balvu Basē un Bašarai, "mēs parādām, ka viņu cīņa nav bijusi veltīga un ka mēs esam gatavi palīdzēt viņu cīņā pret grūtībām un nežēlību, ko veikusi tā sauktā "Islāma valsts", kuras vardarbībai daudzi cilvēki vēl joprojām ir pakļauti," norādīja EP vadītājs Martins Šulcs.
Šā gada Saharova balvas finālistu vidū bija arī bijušais Turcijas opozīcijas laikraksta redaktors Džans Djundarsun un Krimas tatāru līderis Mustafa Džemiļevs. Avoti Strasbūrā ziņo, ka virkne EP deputātu bija pret prēmijas piešķiršanu kādam no vīriešiem, nevēloties attiecību pasliktinājumu ar Turciju vai Krieviju.
Saharova balvas pasniegšanas ceremonija notiks Strasbūrā 14. decembrī.
EP šā gada septembra vidū paziņoja Saharova demokrātijas balvai izvirzīto vārdus.
Aizvadītajā gadā Saharova balvu piešķīra rakstniekam un aktīvistam no Saūda Arābijas Raifam Badavi, kurš internetā izveidojis politikas un reliģijas jautājumu apspriešanai paredzēta tiešsaistes diskusiju platformu.