ĪSUMĀ:
- EP prestižā Saharova balva tiek piešķirta par cilvēku tiesības un pamatbrīvības aizstāvību.
- Šogad tā piešķīra uiguru aktīvistam un intelektuālim Ilhamam Tohti, kurš cīnās par uiguru minoritātes tiesībām Ķīnā.
- Tohti Ķīnā piespriests mūža ieslodzījums apsūdzības par separātismu.
- Starptautiskā sabiedrība to nosodīja kā paraugprāvu.
- EP lēmums par apbalvojumu varētu radīt diplomātisko spriedzi attiecībās ar Pekinu.
Uiguri ir Ķīnas ziemeļrietumu reģiona Siņdzjanas pamatiedzīvotāji, tjurku tauta un galvenokārt musulmaņi. Jau gadiem komunistiskā Ķīnas valdība apsūdzēta par uiguru apspiešanu, taču Pekina savu rīcību pamato ar terorisma draudu un separātisma novēršanu. Pēdējās desmitgadēs Siņdzjanā uz dzīvi apmetušies daudz etnisko ķīniešu no citiem Ķīnas reģioniem, un uiguri vairs nav Siņdzjanas iedzīvotāju vairākums.
Eiropas Parlaments ceturtdien, 24.oktobrī,prestižo Saharova balvu piešķīra uiguru aktīvistam Ilhamam Tohti, viņu nosaucot par dialoga aizstāvi. Viņš ir bijušais Pekinas universitātes ekonomikas profesors.
Ķīnā viņam 2014.gadā piesprieda mūža ieslodzījumu, apsūdzot par separātisma ideju propagandēšanu. Spriedums izraisīja starptautisku nosodījumu.
Paziņojot par apbalvojuma piešķiršanu Ilhamam Tohti, Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli aicināja Ķīnu viņu nekavējoties atbrīvot: „Man ir gods un patiess prieks paziņot, ka Eiropas Parlaments ir izvēlējies Ilhamu Tohti par 2019.gada Saharova balvas par domas brīvību laureātu. Tohti savu dzīvi ir veltījis uiguru minoritātes tiesību aizstāvēšanai Ķīnā. Neskatoties uz uzskatu mērenību un samierināšanās veicināšanu, viņam pēc tiesas paraugprāvas 2014.gadā tika piespriests mūža ieslodzījums.
Piešķirot šo balvu, mēs noteikti aicinām Ķīnas valdību atbrīvot Tohti un ievērot minoritāšu tiesības Ķīnā.”
Eiropas Parlaments norāda, ka kopš 2017.gada vairāk nekā 1 miljons uiguru tautas pārstāvju ir nelikumīgi aizturēti un nosūtīti uz ieslodzījuma nometnēm, kur tostarp spiesti apgūt komunismu. Ķīna sākotnēji noliedza šādu nometņu pastāvēšanu, taču tagad uzstāj, ka tās ir „profesionālās apmācīšanas skolas”, kas nepieciešamas cīņai pret terorismu.
Varasiestādes reģionā arī ieviesušas plašu novērošanas sistēmu, tostarp sejas atpazīšanas video novērošanas kameras.
Ilhamam Tohti šonedēļ apritēs 50 gadi. Septembrī viņam jau piešķirta vēl viena no prestižākajām Eiropas cilvēktiesību balvām – Vāclava Havela balva, ko piešķir Eiropas Padomes. Tā norādīja, ka Tohti „vairāk nekā 20 gadus strādājis pie uiguru minoritātes situācijas, kā arī pie starpetniskā dialoga un savstarpējas izpratnes ar Ķīnu”.
Pekina nosodīja Eiropas Padomes lēmumu, Tohti nosaucot par „separātistu, kurš atbalsta terorismu”.
Eiropas Parlamenta Saharova balva par domas brīvību nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam. Balvas mērķis ir godināt cilvēkus un organizācijas, kas aizstāv cilvēku tiesības un pamatbrīvības. Pagājušajā gadā Saharova balvu ieguva ukraiņu kinorežisors Oļegs Sencovs, kurš tobrīd atradās ieslodzījumā Krievijā. Septembrī viņu atbrīvoja gūstekņu apmaiņas ietvaros un Sencovs atgriezās Ukrainā.