Irākas valdība kontroli pār Ramadi, lielākās provinces Anbāras galvaspilsētu, zaudēja pirms 10 dienām. Džihādistu grupējuma „Islāma valsts” kaujinieki negaidītā ofensīvā lika valdības spēkiem atkāpties. Ramadi atrodas vien 100 kilometrus uz rietumiem no Bagdādes, un tās ieņemšana lika pilsētu pamest vairāk nekā 50 tūkstošiem iedzīvotāju, paziņoja ANO.
Daudziem bēgļiem liedza ierasties citās provincēs saistībā ar bažām, ka viņu vidū varētu būt arī „Islāma valsts” kaujinieki. Starptautiskās organizācijas norādīja, ka tas spieda daļu bēgļu atgriezties konflikta zonās.
Otrdien Irākas armija ar šiītu kaujinieku grupējumu atbalstu sākusi operāciju, lai pilsētu atgūtu. Par to medijiem paziņoja tieši šo brīvprātīgo kaujinieku grupējumu pārstāvis. Aģentūrai AFP viņš norādīja, ka operācijas mērķis ir aplenkt Ramadi un sagatavoties pilsētas atgūšanai.
Anbāras provincē atrodas stratēģiski nozīmīgi ceļi, kas Irāku savieno ar Sīriju un Jordāniju. Valdību atbalstošo grupējumu pārstāvis paziņoja, ka pilsētas Ramadi virzienā dodas četri tūkstoši kaujinieku.
Irākas premjers Haiders al-Abadi britu raidsabiedrībai BBC pirmdien paziņoja, ka armija spēs atgūt Ramadi dažu dienu laikā. Tajā pašā laikā jāņem vērā, ka aizvadītās nedēļas laikā „Islāma valsts” kaujinieki, domājams, ir sagatavojušies aizsardzībai, piemēram, pilsētā un tās apkārtnē izvietojot sprāgstvielas.
Satraukumu rada arī fakts, ka kaujās pārsvarā sunnītu apdzīvotajā provincē līdzās valdības spēkiem iesaistīti šiītu kaujinieki. Tas izraisījis bažas par šiītu kaujinieku vēršanos pret sunnītu iedzīvotājiem, kas savukārt var veicināt viņu piesliešanos grupējuma „Islāma valsts.”
Vienlaikus kritiku izpelnījušies Irākas bruņotie spēki. ASV aizsardzības ministrs Eštons Kārters pirms pāris dienām paziņoja, ka Irākas armija neapturēja džihādistu uzbrukumu Ramadi, jo karavīriem trūka gribas karot un aizstāvēties. Viņš pauda, ka pilsēta krita kaujinieku rokās, jo skaitliski pārākie Irākas armijas spēki nebija psiholoģiski gatavi cīņai. Bagdāde šos izteikumus asi nosodīja. Baltais Nams vēlāk centās situāciju labot, paziņojot, ka ASV atzīst „Irākas bruņoto spēku milzīgos upurus un drosmi pēdējo 18 mēnešu laikā [cīņās] Ramadi un citviet.”