Visvairāk inficēto ASV
Pasaulē vairāk nekā 800 tūkstoši ir miruši no Covid-19, bet vairāk nekā 16 miljoniem, kas ir vairāk nekā puse, ir izdevies atveseļoties.
Pēc pēdējiem datiem, visvairāk inficēto joprojām ir ASV. Tur vīruss ir skāris teju sešus miljonus iedzīvotāju. Otrā ir Brazīlija ar teju četriem miljoniem. Trešā – blīvi apdzīvotā Indija ar nedaudz virs trim miljoniem. Un ceturtā ir Krievija ar teju miljonu saslimušo.
No Rietumeiropas valstīm šobrīd vissmagākajā situācijā ir Spānijā, kur inficēti teju 500 tūkstoši cilvēku.
Kaimiņvalstīs pieaug saslimušo skaits
Arī kaimiņos – Lietuvā un Igaunijā – Covid-19 pieņemas spēkā. Lietuvā pēdējā diennaktī konstatēti 36 jauni gadījumi, bet Igaunijā – 14. Līdz ar to apstiprināto inficēšanās gadījumu skaits Igaunijā sasniedzis 2325, Lietuvā - 2762.
Ja Lietuvā pieaugs Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits, atbraucējiem Latvijā būs jāievēro pašizolācija. Un to rādīs tuvākās dienas. Tas nozīmē, ka tā sauktā Baltijas Šengenas ideja, kad baltieši savstarpēji varēja ceļot bez pašizolācijas, uz laiku tiktu atlikta. Visiem tiem, kuri joprojām ieceļo Lietuvā, uz robežas obligāti ir jāaizpilda anketa, obligāti ir jānēsā maskas sabiedriskajās vietās slēgtās telpās un tagad arī āra pasākumos.
Savukārt Igaunijā līdzīgi kā Latvijā sejas masku valkāšana nav obligāta un divu metru distance joprojām ir rekomendēta. Taču, ja inficēto skaits augs, nav izslēgts, ka abās mūsu kaimiņvalstīs pieņems stingrākus nosacījumus.
Covid-19 arvien liedz brīvu un drošu pārvietošanos Eiropā. Atgriežoties no lielākās daļas Eiropas valstu, Latvijā ir jāievēro 14 dienu pašizolācija. Tas nav nepieciešams, vienīgi atgriežoties no Itālijas, Ungārijas, Slovākijas, Slovēnijas, pagaidām arī Lietuvas un Igaunijas, Norvēģijas, Somijas un Gruzijas.
Pastiprina ierobežojumus
Fakts, ka koronavīruss turpina izplatīties, liek Eiropas valstīm, ja tās bija atslābinājušas noteikumus, domāt par jauniem un stingrākiem pasākumiem.
Piemēram, Francijā apsver noteikt obligātu masku valkāšanu arī ārā visā Parīzē, jo līdz šim tas ir noteikts tikai atsevišķās vietās.
Arī Lielbritānijā, kur inficēšanās gadījumu skaits aug, atsevišķas pilsētas plāno noteikt individuālus, stingrākus ierobežojumus, piemēram, pulcēšanos, tikšanos ar ar citu mājsaimniecību pārstāvjiem dārza svētkos un tamlīdzīgi.
Spānijā, jaunu inficēšanās gadījumus skaitam augot vairākos reģionos, ir jauni pulcēšanās liegumi – Katalonijā kopā var nākt ne vairāk kā desmit cilvēku, un ir plānots arī samazināt skolēnu skaitu vienā klasē.
Turcijā savukārt no jauna ierobežoti publiski pasākumi, noteikts īsāks kāzu ilgums un tas, kā svinībās jāizkārto krēsli, lai tie būtu drošā distancē.
Savukārt, piemēram, Vācijā līdz gada beigām saglabāsies liegums apmeklēt futbola pasākumus, festivālus un citus masu pasākumus.
Kopumā Eiropa un pasaule patlaban neplāno noteikt ierobežojumus biznesam, proti veikalu slēgšanu, drīzāk domā, kā noteikt biežāku masku lietošanu un limitēt vairāku cilvēku satikšanos vienkopus.
KONTEKSTS:
Pēdējā laikā no jauna apstiprināto Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits licis Lietuvai un Igaunijai kļūt vēl piesardzīgākām. No augusta Lietuvā vairākās vietās atkal obligāti jāvalkā sejas maskas, tikmēr Tartu īstenojusi piesardzības pasākumus jauna uzliesmojuma izplatības ierobežošanai Igaunijā.
Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju pērnā gada nogalē. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.