Apturiet investorus, saudzējiet dabu, mēs neatdosim Serbijas dabu, par tīru zemi, ūdeni un gaisu – ar šādiem saukļiem tūkstošiem cilvēku izgāja Belgradas un citās Serbijas pilsētu ielās, tādējādi protestējot pret valdības pieņemtiem lēmumiem, kas, pēc vides aizstāvju domām, ļaus ārvalstu uzņēmumiem izmantot vietējos resursus.
"Plāns ir bloķēt vitāli svarīgu infrastruktūru un paralizēt satiksmi. Vēlamies, lai valdība mūs uzklausa. Mums ir viena petīcija ar 60 tūkstošiem parakstu un otra ar 200 tūkstošiem parakstu.
Mūsu valdība pārkāpusi mūsu konstitucionālās tiesības. Vēlamies, lai šajā valstī ieklausās mūsu balsīs," uzsvēra protesta rīkotājs Savo Manojlovičs.
Ievērojams daudzums litija, kas ir elektrisko automašīnu akumulatoru galvenā sastāvdaļa, jau pirms daudziem gadiem atrasts Serbijas rietumdaļā netālu no Lozņikas pilsētas. Valdība piedāvājusi litija ieguves tiesības globālajai kalnrūpniecības grupai "Rio Tinto", kas tur plāno investēt vairāk nekā divus miljardus eiro.
Un, kaut arī uzņēmums solījis ievērot vietējos un Eiropas Savienības vides standartus, aktīvisti norāda, ka plānotās litija raktuves neatgriezeniski piesārņos dzeramo ūdeni attiecīgajā reģionā.
Tāpat protestētāji sašutuši par pagājušajā mēnesī pieņemtu likumu, kas paredz referenduma sliekšņa pazemināšanu un atvieglot privātā nekustamā īpašuma atsavināšanu. Pēc likuma pretinieku domām, šie grozījumi atvieglos ārvalstu investoriem apiet sabiedrības neapmierinātību ar tādiem projektiem kā uzņēmuma "Rio Tinto" iecerētā litija ieguve.
"Iedzīvotāju tiesības ir apdraudētas, pieaug neuzticība valdībai. Mēs uzskatām, ka šie divi likumi, it īpaši tas par īpašumu atsavināšanu, ir saistīti ar uzņēmuma "Rio Tinto" interesēm," sacīja aktīviste aktīviste Nataša Raskoviča.
Plašie protesti, ka daudzviet pārauguši arī nekārtībās, sagādājušas galvassāpes prezidentam Aleksandram Vučičam un viņa pārstāvētajai Serbijas progresīvajai partijai, jo nākamgad gaidāmas parlamenta un prezidenta vēlēšanas.