Pasaules panorāma

WWW – 30 gadu!

Pasaules panorāma

Vai Vācijas atbildēs Francijai?

Somijā sasparojas eiroskeptiķi

Somijā popularitātes kāpumu piedzīvo eiroskeptiķi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 7 mēnešiem.

Pēc negaidītas premjerministra atkāpšanās mēnesi pirms valdības termiņa beigām Somija gatavojas parlamenta vēlēšanām. Tajās izšķirsies, vai varu zaudēs līdzšinējā centriski labējā koalīcija laikā, kad pieaug atbalsts sociāldemokrātiem un Zaļajai partijai. Tikmēr liela uzmanība tiek pievērsta arī kādam citam spēkam – skaļajai un brīžiem skandalozajai Somu partijai, kas varētu veidot arī jaunas eiroskeptiskas grupas kodolu Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Tā pašlaik piedzīvo popularitātes kāpumu.

Īsto jeb Patieso somu partiju radīja bijušais Agrārās partijas līderis Timo Soini, kura pārstāvētajam politiskajam spēkam pašlaik nav cerību iekļūt parlamentā. Tomēr tas nenozīmē, ka ar to pielikts punkts “Īstajiem somiem” vai populismam Somijā kā tādam. Gluži otrādi – jau atkal Somu partija, tiesa, bez paša Soini, pretendē uz labu rezultātu un atklāj vairākas likumsakarības par līdzīgiem spēkiem visā Eiropā.

Protesta balsis savākušā uzlecošā zvaigzne politiskajā spektrā parādījās globālās ekonomiskās krīzes laikā, solot aizstāvēt parastā soma intereses. Kritizējot valdības ekonomisko politiku, kā arī ciešākas eirointegrācijas un migrācijas politiku, tā ilgstoši spēja noturēt savu popularitāti. Līdz brīdim, kad to sašķēla reālas varas iegūšana.

“Pirmā pārliecinošā uzvara partijai bija 2011. gadā, un pēc tās Soini lēma, ka tā nebūs daļa no valdošās koalīcijas, jo acīmredzot bija izkalkulējis, ka tādā veidā zaudēs balsis, ja tik tiešām nonāktu pie varas un viņiem būtu jāizpilda sniegtie solījumi. Pēc četriem gadiem partija bija gandrīz tikpat veiksmīga, un tad citām partijām jau vairs nebija citas izvēles, kā vien iekļaut viņus valdībā, lai viņi nespētu no opozīcijas turpināt audzēt savu popularitāti tikai ar vēršanos pret visu, ko dara valdība. Un pēc tam, kad partija iekļuva valdībā, tā tika sarauta divos gabalos,” skaidro “Helsingin Sanomat” politikas nodaļas žurnālists Tēmu Muhonens.

Augot neapmierinātībai ar regulārajiem kompromisiem, kas bija nepieciešami darbam valdībā, partija pirms diviem gadiem izvēlējās jaunu eiroskeptisko līderi Jussi Hallu-Aho. Soini un citi ministri atšķēlās un palika valdībā, un par to tagad samaksājuši ar katastrofālu popularitātes kritumu.

Savukārt Hallas-Aho vadībā partijas popularitāte atkal turpina augt, un tās jaunais līderis jau atkal nāk aizstāvēt īstos un vienkāršos somus no politiskajām elitēm, nu jau kuru skaitā ir arī bijušie partijas biedri. “Mēs noteikti esam populisti, ja ar to saprotam to, ka politiskajām partijām ir jāciena tas, ko domā parastie cilvēki, tā vietā, lai mēģinātu iemācīt parastajiem cilvēkiem, kā viņiem būtu jādomā,” pauž Hallas-Aho.

Šī Somu partija arī atzīst, ka

vēlas redzēt pēc nākamajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām jaunu un spēcīgu eiroskeptisko bloku kā atsvaru Eiropas Tautas partijai un līdzšinējai politikai,

kas virzīta uz ciešāku integrāciju. Bet vismaz izjaukt Eiropas Savienību tā nevēlas. “Mēs negribam Eiropas Savienību, kas ir politisks projekts. Nevēlamies politisku integrāciju, federālu Eiropas Savienību. Mēs gribam sadarbības ietvaru, kas sniedz patiesu pievienoto vērtību tā dalībvalstīm un to pilsoņiem. Ir lietas, kuras daudz vienkāršāk paveikt kopā nekā individuāli katrai dalībvalstij vienai pašai, piemēram, kontrolēt mūsu ārējās robežas un kontrolēt migrāciju,” saka Hallas-Aho.

Somu partija priekšvēlēšanu gaisotnē var atkal atļauties kāpināt retoriku un reizē gatavoties ilgam darbam opozīcijā. “Tagad vecie ''Īstie somi'' ir populārāki nekā Soini partija, taču izskatās, ka neviena no citām partijām negrib ar ''Īstajiem somiem'' veidot valdību. Un līdz ar to, manuprāt, viņiem atkal nav tik daudz jādomā par to, kā izpildīt solījumus. Un vismaz pašlaik šķiet, ka viņi atkal būs stiprs opozīcijas spēks,” norāda žurnālists Muhonens.

Prognozes liecina, ka partija aprīlī gaidāmajās vēlēšanās varētu iegūt ap piecpadsmit procentiem balsu, - varbūt pat vēl vairāk, ņemot vērā, ka partijas atbalstītāji aptaujās par savu izvēli mēdz klusēt, - un pierādīt, ka pat senās demokrātijās populistiskie politiskie spēki nostiprinājušies uz palikšanu. Ja vien tos pašus no iekšienes neapdraud reāla nonākšana pie varas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti