Pēc nedēļas garumā smaga ceļa, visi Vācijas un Francijas nevalstiskās organizācijas SOS Vidusjūra un „Ārsti bez robežām” izglābtie cilvēki no kuģa „Aquarius” ir sasnieguši Spānijas krastu. Šīs ir tas pats kuģis, kas izraisīja asas domstarpības starp Eiropas Savienības dalībvalstīm, īpaši pēc tam, kad Itālija un Malta atteicās izglābtajiem cilvēkiem atvērt savas ostas, lai varētu sniegt palīdzību.
Kā norādījušas Spānijas vietējas varasiestādes, kuģis „Aquarius” Valensijas ostā ieradās plkst.10.30 pēc vietējā laika un uz tā klāja bija 106 migranti, kuri piestātnē tika sagaidīti policistu, veselības aprūpes darbinieku un tulkotāju skaļiem aplausiem.
Vēlāk nevalstiskās organizācijas SOS Vidusjūra darbinieki arī publicēja video, kur izglābtie migranti aiz prieka dejoja un dziedāja.
Savukārt pārējie migranti ieradās Itālijas krasta apsardzes kuģī „Dattilo” un Itālijas jūras kara kuģī „Orione”. Migranti tika šādi pārvesti, lai padarītu viņu braucienu drošāku, kā arī ērtāku.
Spānijas glābēju atbalsta komandā, kas sagaidīja migrantus, bija vairāk nekā 2000 cilvēku, tostarp tūkstoš Sarkanā Krusta brīvprātīgo darbinieku un 470 tulku.
Visu šo triju kuģu ierašanās laiki Valnsijas ostā atšķīrās, jo augstie viļņi un spēcīgās vēja brāzmas piespieda apbraukt nemierīgos vētras ūdeņus, kas paildzināja jau tā ieilgušo braucienu.
Kā norādīja Spānijas nodaļas „Ārsti bez robežām” vadītājs Dāvids Nojēra, beidzot brauciens ir galā. Nojēra neslēpa prieku, ka ir izdevies migrantus nogādāt arī drošā vietā.
Saskaņā ar Valensijas varasiestāžu sniegto informāciju, lielākā daļa izglābto migrantu ir vīrieši, to bija 450. Uz kuģa bija 80 sievietes, no kurām septiņas grūtnieces. Tāpat ir reģistrēts liels skaits pusaudžu - 89, kā arī ir 11 bērni, kuri jaunāki par 13 gadiem.
Tiek norādīts, ka izglābtie 630 migranti ir nākuši no 26 valstīm, galvenokārt no Āfrikas kontinenta, bet ir arī no Afganistānas, Bangladešas un Pakistānas.
Komentējot migrantu veselības stāvokli, ārsti norādīja, ka lielākoties gūti dažādi nobrāzumi, kā arī apdegumi.
Migranti tiek identificēti un nosūtīti uz uzņemšanas centriem. Spānijas varasiestādes izvērtēs migrantu atbilstību patvēruma piešķiršanas kritērijiem. Migrantiem šajā valstī būs ļauts uzturēties ne mazāk par mēnesi.
Kā šo žestu, uzņemot migrantus, skaidroja Spānijas ārlietu ministrs Žuzeps Borels, tad ar to Madride vēlējās parādīt, ka „Eiropai ir kopējas problēmas, kurām ir jāmeklē arī kopējs risinājums”.
Spānija arī vakar piekrita Francijas palīdzības piedāvājumam, kas paredz uzņemt tos migrantus, kuri pauduši šādu vēlmi.
Arī Spānijas premjerministrs Pedro Sančess pateicās Francijas prezidentam Emanuelam Makronam par izrādīto žestu, viņam norādot, ka „tieši tāda veida sadarbība Eiropai ir nepieciešama”.
KONTEKSTS:
Pirms nedēļas Itālija un Malta atteicās uzņemt kuģi “Aquarius” ar migrantiem, kas izglābti pie Lībijas krastiem. Pēc tam Francijas prezidents Emanuels Makrons paziņoja, ka Itālijas rīcība ir “ciniska un bezatbildīga”, un tas sadusmoja Itālijas valdību.
Pašlaik Vidusjūrā ir divi palīdzības organizāciju kuģi ar migrantiem, kuriem Itālija liegs iebraukšanu savās ostās.