Panorāma

Igauņi veiksmīgi mācās attālināti

Panorāma

Covid-19 prasa upurus kaimiņvalstīs

Eiropa turpina cīņu ar Covid-19

Spānija Covid-19 upuru skaita ziņā apsteidz Ķīnu; Krievijā atliek referendumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 7 mēnešiem.

Spānija jaunā koronavīrusa Covid-19 upuru skaita ziņā ir apsteigusi Ķīnu, kur sākās vīrusa epidēmija. Eiropas Savienības līderi pauž solidaritāti eirozonas ceturtajai lielākajai ekonomikai. Tikmēr Krievijas prezidents Vladimirs Putins koronavīrusa uzliesmojuma dēļ spiests atlikt nākammēnes paredzēto tautas nobalsošanu par izmaiņām valsts konstitūcijā.  

Spānija var kļūt par epicentru 

Spānija Covid-19 upuru skaita ziņā apsteidz Ķīnu; Krievijā atliek referendumu
00:00 / 03:20
Lejuplādēt
Spānija pavisam drīz var kļūt par jaunā koronavīrusa pandēmijas epicentru Eiropā. Pēdējās diennakts laikā šajā Dienvideiropas valstī no vīrusa izraisītajām komplikācijām miruši vēl 738 cilvēki. Līdz ar to Spānijā sērga ir laupījusi vairāk nekā 3430 cilvēku dzīvību. Tas ir vairāk nekā Ķīnā, ko uzskata par jaunā vīrusa izcelsmes vietu. Vēl vairāk koronavīrusa upuru ir tikai Itālijā. Kopumā Spānijā vīrusa inficēto personu skaits pārsniedz 47 000.

 

Spānijā jau 11. dienu ir spēkā bezprecedenta ierobežojumi iedzīvotāju kustībai ārpus dzīvesvietas, lai piebremzētu koronavīrusa izplatīšanos. Saistībā ar nepakļaušanos valdības ieviestajiem ārkārtas noteikumiem policija līdz otrdienai bija arestējusi vairāk nekā 900 cilvēku.

Spānijas Banka trešdien paziņoja, ka kopš marta sākuma valstī ir ievērojami sarukusi ekonomiskā aktivitāte. Tas esot saistīts ar valdības noteiktajiem ierobežojumiem cīņā pret koronavīrusu.

Janvārī un februārī eirozonas ceturtā lielākā ekonomika pieauga par pusprocentu, tāpēc sagaidāms, ka šomēnes Spānijas tautsaimniecība piedzīvos lejupslīdi.

Atbalstu Spānijai trešdien pauda Eiropas Savienības (ES) līderi. Eiropas Komisijas vadītāja Urzula fon der Leiena sociālajā tīklā “Twitter” ierakstīja, ka Eiropas Savienība nenogurstoši strādā, lai palīdzētu Spānijai. Savukārt Eiropas Savienības Padomes prezidents Šarls Mišels atklātā vēstulē rakstīja, ka Spānija var paļauties uz pārējo dalībvalstu solidaritāti. 

Kopumā Eiropā ir jau apmēram pusmiljons oficiāli identificētu saslimušo ar koronavīrusu, bet, visticamāk, ka šis skaits ir lielāks.

Eiropā arvien jauni ierobežojumi 

Valstis šobrīd arī palielina sodus par noteikumu neievērošanu, kas vērsti uz vīrusa izplatības bremzēšanu. Piemēram, Itālija noteikusi tūkstošiem eiro lielus naudas sodus un piecu gadu cietumsodu ikvienam, kam testā parādās saslimšana ar vīrusu un viņš pārkāpj karantīnu.

Ņemot vērā, ka krīze turpina padziļināties, daudzās valstīs arvien aktīvāk tiek meklēti vainīgie. Piemēram, Beļģijā, it īpaši Flandrijā, cilvēki ir dusmīgi uz blakusesošo Nīderlandi, kas tikai no vakardienas noteikusi stingrākus ierobežojumus. Beļģijas jūrmalas pilsētiņas Knokes mērs pat Nīderlandes valdību nosauca par nekompetentu un smieklīgu, norādot, ka tā vīrusa pandēmiju neuztverot pietiekami nopietni. Nīderlandē no vīrusa mirušo šobrīd ir divreiz vairāk nekā Beļģijā. Robežas šķērsošana starp Beļģiju un Nīderlandi tiek kontrolēta – un kaut kas tāds nav pieredzēts kopš 20. gadsimta sešdesmitajiem gadiem.

Savukārt Vācijas valdības pārstāvis brīdinājis par antisemītisku konspirācijas teoriju parādīšanos sociālajos medijos, kas pandēmijā vainojot ebrejus.

Itālijā, Spānijā un Francijā veiktā sabiedriskās domas aptauja liecina, ka cilvēki atbalsta stingro ierobežojumu ieviešanu un par veselību ir šobrīd nobažījušies vairāk nekā par to, ko šie ierobežojumi nozīmē ekonomikai. Atbalsts ir ap 87%-90%.

Meklējot pozitīvo pašreizējās krīzes apstākļos, zinātnieku konstatējuši, ka gaisa piesārņojums lielākajās Eiropas pilsētās ir samazinājies. Slāpekļa dioksīda (NO2) līmenis Itālijas pilsētā Milānā ir samazinājies par 21%, salīdzinot ar to pašu nedēļu 2019. gadā, bet Madridē - par 41%, Lisabonā - par 51%

Briselē ceturtdien, 26. martā, bija plānota Eiropadome – ES dalībvalstu līderu tikšanās. Tā notiks nevis klātienē, bet izmantojot telekonferenci. Tāpat arī ceturtdien plānota virtuāla G20 līderu tikšanās. Galvenā tēma – kā rīkoties, lai mazinātu koronavīrusa izraisīto krīzi. Un arī – sākt sagatavot pasākumus, kas nepieciešami, lai atgrieztos pie normālas sabiedrības funkcionēšanas un ilgtspējīgas izaugsmes. Tātad – par "izejas stratēģiju" ar visaptverošu atveseļošanās plānu un milzīgām investīcijām.

Krievijā atliek referendumu 

Jaunā koronavīrusa pandēmija ir piespiedusi uz nezināmu laiku atlikt Krievijā aprīlī plānoto tautas nobalsošanu par izmaiņām valsts konstitūcijā. Tās paredz iespēju pašreizējam Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam vēlreiz pretendēt uz amatu pēc 2024. gada, kad noslēgsies viņa ceturtais pilnvaru termiņš.

Putins par balsojuma pārcelšanu informēja trešdien televīzijas uzrunā. Tajā Krievijas līderis arī paziņoja, ka nākamnedēļ valstī būs apmaksātas brīvdienas, lai mudinātu iedzīvotājus palikt mājās un iegrožotu vīrusa izplatīšanos.

“Pateicoties savlaicīgi pieņemtiem lēmumiem, mums pagaidām ir izdevies nepieļaut plašu un strauju vīrusa izplatīšanos. Bet mums ir jāsaprot, ka Krievija sava ģeogrāfiskā novietojuma dēļ nespēj pilnībā izvairīties no draudiem. Mums kaimiņos ir valstis, kuras ir plaši skārusi epidēmija, tāpēc ir objektīvi neiespējami pilnībā nobloķēt koronavīrusa ielaušanos mūsu valstī,” teica Putins.

Krievijā pēdējās diennakts laikā ir reģistrēts līdz šim augstākais jaunu inficēto skaits – 163. Kopumā valstī oficiāli ir apstiprināti gandrīz 660 inficēšanās gadījumi ar jauno koronavīrusu. Tomēr eksperti pieļauj, ka patiesais inficēto skaits varētu būt ievērojami augstāks, ņemot vērā, ka Krievija robežojas ar vīrusa plaši skarto Ķīnu un Eiropu.

KONTEKSTS:

Pasaulē izplatoties Covid-19, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes.

 

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

 

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti