ĪSUMĀ:
- Parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas Spānijā notiks 10. novembrī, paziņojis premjers Sančess.
- Pusgada laikā kopš iepriekšējām vēlēšanām, kas arī bija pirmstermiņa, nav izdevies izveidot koalīciju.
- Par neizdošanos Sociālistu partijas un kreisā spārna partijas "Podemos" līderi vaino viens otru.
- Ja līdz 23. septembrim valdība nebūs izvaidota, karalim būs jāatlaiž parlaments un jāizsludina vēlēšanas.
- Nav skaidrs, vai tās atrisinās politiskos strupceļus.
Spāņiem būs jādodas uz balošanas iecirkņiem jau ceturto reizi četru gadu laikā. Iepriekšējās vēlēšanās aprīlī, kas arī bija pirmstermiņa, Sančesa vadītā Sociālistu partija uzvarēja, iegūstot gandrīz 30% balsu, taču ar iegūtajiem deputātu krēsliem bija krietni par maz vairākumam 350 vietu parlamentā.
Sešu mēnešu laikā kopš vēlēšanām partijām tā arī nav izdevies vienoties par koalīcijas izveidi.
Sančesa sociālisti deva priekšroku sadarbībai ar kreisā spārna partiju "Podemos", tomēr abas nespēja vienoties.
Spāņu mediji vēsta, ka viens no galvenajiem klupšanas akmeņiem bija jautājums par augstākajiem amatiem vadošajiem "Podemos" politiķiem iespējamā Ministru kabinetā.
Abu partiju līderi par neizdošanos vaino viens otru. Sociālistu Sančess teica, ka darīja "visu iespējamo, bet viņi to padarīja neiespējamu".
"Es domāju, ka Sociālistu partijā visi saprot, ka nevarējām gaidīt absolūto vairākumu. Tāpēc mums bija jābūvē tilti ar tām politiskajām partijām, kas bija ieinteresētas progresīvas likumdošanas un progresīvas valdības izveidē. Un to esam darījuši. Mēs piedāvājām progresīvu valdību, kura nebūtu atkarīga no katalāņu neatkarību atbalstošajām partijām. Diemžēl iespējamās sadarbības partijas, lai gan zina, ka bez sociālistiem nav iespējama nekāda valdība, bloķējušas mūsu centienus," norādīja Sančess.
"Podemos" līderis Pablo Iglesiass savukārt Sančesu apsūdzēja par "augstprātību un nievājošu attieksmi pret parlamentāras demokrātijas pamata noteikumiem". ''Podemos'' līderis arī brīdināja, ka Sančess pieļauj "vēsturisku kļūdu" paziņojot par jaunām vēlēšanām, un viņu apsūdzēja par "apsēstību monopolizēt absolūtu varu".
Oficiāli termiņš valdības izveidei ir 23. septembris, nākamā pirmdiena. Ja līdz šim datumam valdība nebūs izveidota, Spānijas karalim Felipem būs jāatlaiž parlaments un jāizsludina vēlēšanas.
Pēc divu dienu ilgām konsultācijām ar partiju pārstāvjiem karalis jau paziņoja, ka neizvirzīs jaunu kandidātu premjera amatam, jo nevienas partijas līderim nav pietiekama atbalsta.
Nav skaidrs, vai vēlēšanas atrisinās politiskos strupceļus. Aptaujas liecina, ka Sančesa sociālisti joprojām ir populārākā partija, bet joprojām arī ne tik populāra, lai viena pati iegūtu vairākumu parlamentā.
Pēdējos gados Spānijas politiskā ainava krietni mainījusies, uz skatuves parādoties un parlamentā iekļūstot divām jaunām partijām – galēji kreisajai "Podemos" un centriski labējai "Ciudadanos". Pēdējās vēlēšanās aprīlī parlamentā vēl iekļuva arī galēji labējā partija "Vox" jeb "Balss". Jauno partiju ielaušanās parlamentā nozīmē, ka abas tradicionālās partijas – sociālisti un konservatīvā Tautas partija – vairs nespēj iegūt vairākumu vienas pašas, kā bija ierasts iepriekš.
Aizvadīto gadu vēlēšanas un politiskās vētras gan nav kaitējušas Spānijas ekonomikas attīstībai, tomēr eksperti brīdina, ka tālāka kavēšanās īstenot reformas tādās jomās kā darba tirgus var novest pie izaugsmes panīkuma.