Ina Strazdiņa: Spānija bija viena no Eiropā un pasaulē Covid-19 visvairāk skartajām valstīm. Jūs esat sākuši diezgan aktīvu vakcinēšanos. Lieldienās sapotējāt pāri miljonam cilvēku, gandrīz tik, cik iedzīvotāju Latvijā. Laikraksts "El Pais" vēsta, ka viss notiek raiti, taču varētu būt vēl labāk, lai līdz septembrim sasniegtu mērķi vakcinēt 70% iedzīvotāju. Kā jūs to vērtējat?
Aranča Gonsalesa Laja: Spānija bija viena no tām valstīm, kas vissmagāk cieta pirmajā Covid-19 vilnī. Tas bija skarbi, bet tas arī palīdzēja mums saprast, ko mums vajadzēja darīt citādi. Kopš tā laika mēs esam ieviesuši stingrus ierobežojumus, sociālos distancēšanos, nēsājam maskas, ievērojam higiēnu un tagad arī vakcinēšana ļauj mums redzēt gaismu tuneļa galā. Vakcinēšana pieņemas spēkā. Mūsu cilvēki ir saņēmuši jau vairāk nekā 8,5 miljonus devu. Un mēs ejam uz priekšu. Sākums bija mazliet lēnāks, jo zāļu ražotāji nespēja piegādāt pietiekami daudz vakcīnu ne tikai Spānijā, bet visā Eiropā. Un mēs zinām, ka tāda situācija bija arī Latvijā. Bet tagad mēs redzam, ka iet daudz ātrāk.
Mēs katru nedēļas pirmdienu saņemam pusotru miljonu vakcīnu, un, ja tā turpināsies, tad mēs ceram, ka līdz vasarai būsim sapotējuši 70% cilvēku.
Ina Strazdiņa: Kā jūs iedrošināt un motivējat cilvēkus, jo arī pie mums Latvijā ir daudz bažu par iespējamiem blakus efektiem?
Aranča Gonsalesa Laja:
Vakcinēšanās būtība ir uzticēšanās. Un Spānijā tā ir augsta. Mūsu pilsoņi uzskata, ka, lai pasargātu sevi un citus – ģimenes, draugus, kaimiņus, labāk ir vakcinēties.
Spāņi ir ļoti sociāli un komunikabli, to ikviens zina arī te, Latvijā, jo jums arī patīk apmeklēt mūsu skaisto zemi. Un līdz ar to cilvēki zina, cik ārkārtīgi svarīgi ir šie cilvēciskie kontakti, būšana kopā, spēja pārvietoties. Un tāpēc Spānijā esam pārliecināti, ka labākais veids, kā atgriezties normālā dzīvē, ir vakcinēties.
Ina Strazdiņa: Vakcīna "AstraZeneca" ir radījusi daudzus jautājumus un bažas. Arī Spānijā jūs uz laiku to pārtraucāt lietot un tad atkal atsākāt. Kāpēc šāds lēmums?
Aranča Gonsalesa Laja: Mums bija vairāki jautājumi par šo vakcīnu, un mēs gribējām būt droši un saņemt atbildi no Eiropas Zāļu aģentūras. Mēs uz dažām dienām tiešām apturējām vakcīnas izmantošanu, bet, tiklīdz saņēmām atbildi no aģentūras, kura, starp citu, jau divas reizes ir pateikusi, ka nav iemela pārtraukt vakcinēšanu, mēs atkal atsākām to lietot. Esam mazliet pamainījuši vecuma grupu. Tagad to lietojam cilvēkiem, kuri ir vecāki par 60 gadiem. Mēs vienmēr balstāmies uz zinātni, lai pelnītu savu pilsoņu uzticību.
Ina Strazdiņa: Kādu vasaru jūs gaidāt, ņemot vērā, ka Spānija ir ļoti pievilcīgs tūrisma gala mērķis, bet daudzas zemes tagad ir ceļošanas pauzē?
Aranča Gonsalesa Laja: Mēs tagad darām visu, lai būtu droši, ka esam gatavi vasarai. Un mēs to darām divos veidos – pirmkārt, paātrinot vakcinēšanās gaitu, jo tas samazinās risku ceļošanas un viesošanās laikā, un, otrkārt, mēs strādājam, lai izveidotu "Covid-19 Zaļo sertifikātu". Tas ļautu cilvēkiem apliecināt, ka viņi ir vakcinēti. Ar šo mēs varētu atgriezties pie drošas un kārtīgas mobilitātes. Šie tiešām ir divi ārkārtīgi svarīgi aspekti. Tas ir svarīgi kopā visai Eiropas Savienībai, ne tikai katrai dalībvalstij atsevišķi. Tātad mēs gatavojamies un, jo ātrāk tas viss būs, jo labāk, bet, protams, gribam būt arī droši, ka starp šo brīdi un vēlamo saglabājam piesardzību, rīkojamies atbildīgi, lai gan, protams, mēs zinām, ka cilvēki ir noguruši. Bet, ja mēs būsim mazliet vairāk atbildīgi šodien, tad, cerams, varēsim vasarā atgriezties pie kaut kādā mērā normālākas dzīves.