“Man sāp... par visiem tiem, kas nevainīgi nogalināti. Un šie trīs četri trakie noziedznieki apgalvo, ka dara to islāma vārdā. Mums bail no teroristiem un vienlaikus bail no cilvēkiem, kuri uzskata, ka mēs pie tā visa esam vainīgi.” atzina Barselonas iedzīvotāja, musulmaniete Vasila Haraka.
“Manai paziņai uzbruka metro – grūstīja un apsaukāja. Es netālu strādāju, pirms divām dienām biju te ar mammu, tikpat labi es varēju būt upuru vidū,” viņa piebilda.
Terorakta vietā - punktā kur terorista vadītais furgons apstājās, līdzjūtību bojāgājušajiem izteica motociklistu brālība. Skanēja šo dienu sauklis Barselonā katalāņu valodā “no tenim por” – “mēs nebaidāmies”.
“Mēs visi gribam parādīt - mums nav bail, gribam arī rādīt piemēru citiem. Un vēl - visi tie, kas tagad internetā jūsmo par šo uzbrukumu, atbalsta to – lai tik atnāk. Mēs ar brāļiem esam gatavi viņus satikt,” sacīja Barselonas motociklistu brālības kapteinis Martins Peress.
Tikmēr daudzi visā pilsētā pulcējās pie preses kioskiem – apskatīt nogalināto teroristu fotogrāfijas, izlasīt to, kas zināms par uzbrukuma upuriem. Viens no secinājumiem – šis terorakts atšķiras no citiem gadījumiem, kad auto iebrauc pūlī. To paveicis nevis tā sauktais “vientuļais vilks” kā tas, piemēram, bijis Stokholmā, bet organizētā grupa.
Laikraksts “El Pais” ziņo – teroraktu varētu būs organizējusi vismaz 12 cilvēku grupa, kas sākotnēji plānoja daudz lielāku un sarežģītāku teroraktu.
“Mūsu prese tagad raksta, ka “Islāma valst”s turpina organizēt teroristu tīklu Spānijā, ir sajūta, ka jebkas var notikt jebkur,” pauda Barselonas iedzīvotājs Daniel Asarata.
Bet Barselonas iedzīvotāja Frančeska norādīja: “Iepriekš bija diskusija par to, vai nevajadzētu šajā vietā uzlikt barjeras, lai nevarētu iebraukt ar auto pūlī, bet vietējie politiķi atteicās to darīt, nezinu kāpēc. No otras puses, šādu uzbrukumu nevar īsti novērst.”
Daudzi te atceras iepriekšējo lielo teroristisko uzbrukumu Spānijai – sprādzienus Madrides vilcienos 2004.gadā. Toreiz gāja bojā 192 cilvēki. Pēc tiem Spānija ieguldīja milzu resursus pretterorisma pasākumos, pērn oficiāli paziņos par 10 novērstajiem uzbrukumiem.
“Sky News” drošības jautājumu korespondents Mark Vaits savukārt norādīja, ka parasti saka – teroristiem pietiek ar vienu veiksmīgu mēģinājumu, bet policijai visu laiku jābūt veiksmei.
“Mazā valstī, kur nav daudz ekstrēmistu, ir viegli apturēt viņu plānus, bet tādā valstī kā, piemēram, Lielbritānijā, kur ir trīsarpus tūkstoši ekstrēmistu, vai te, Spānijā.... Policijai ir ierobežoti resursi, tā nevar izsekot visus, un ja radikalizēto cilvēku skaits aug ir neizbēgami, ka drošības struktūras kaut-ko palaidīs garām,” pauda Vaits.
Tomēr policijas darbu slavē – gan iedzīvotāji, gan varas iestādes. Mediji stāsta par policistu, kas apturēja otro teroraktu Spānijas kūrorta pilsētiņā Kambrilsā – viens pats viņš stājās pretī pieciem ar nažiem, mačetēm un cirvjiem bruņotajiem teroristiem. Policista vārdu pagaidām neatklāj.
Katalonijas ārlietu, iestāžu un caurspīdīguma ministrs Ruls Romeva uzsvēra, ka Katalonijas policijas darbs šajās dienās vērtējams kā izcils, viņi noreaģēja vienkārši zibenīgi un izsekoja noziedzniekus līdz viņus notvēra.
“Tas ir ļoti svarīgi. Barselona kļuva par teroristu mērķi, jo tā ir pasaulē zināma pilsēta, bet pret vietējo iestāžu darbu nav nekādu pretenziju,” sacīja ministrs.
Spānijas Iekšlietu ministrija ziņo, ka drošības pasākumi visā valstī ir pastiprināti, bet terorisma draudu līmenis paliek nemainīgs - nav pamata uzskatīt, ka kāds gatavotu jaunu uzbrukumu.