SPECIĀLI no Kijevas: Tautas sapulce turpinās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 9 mēnešiem.

Ukrainas galvaspilsētas Kijevas Neatkarības laukumā turpinās opozīcijas rīkotā tautas sapulce pret varas nodomu neparakstīt sadarbības līgumu ar Eiropas Savienību, bet tā vietā pieslieties Muitas ūnijai ar Krieviju.

Sapulcē plāno ap miljona iedzīvotāju līdzdalību. Tuvākās metro stacijas centrā ir pārpildītas, un ļaudis ierodas Kijevā arī no citām Ukrainas pilsētām. Plīv Ukrainas un Eiropas Savienības karogi, bet daļa cilvēku nēsā ķiveres, pieļaujot iespēju, ka varētu notikt sadursmes. To neizslēdz arī mūsu speciālkorespondente Ukrainā Olga Dragiļeva. Viņas Kijevā satiktie un uzrunātie cilvēki pauž dažādu noskaņojumu par valstī notiekošo.

"Es nedomāju, ka ir jēga te stāvēt, ja jau valdošie dienu no dienas apgalvo, ka visu darījuši pareizi, nevienu nav situši un ka te uz Maidana atrodoties vien provokatori. Tagad varas un opozīcija partijas ieņem nogaidošo pozīciju – kurš izturēs šādu konfrontāciju ilgāk.  Esmu pārliecināta, ka varas elite var gaidīt, cik ilgi vien nepieciešams un nepievērst mūsu demonstrācijām uzmanību," savu viedokli pauž kāda sieviete.

Citai gan šķiet, ka ir vērts rīkoties:   „Man gan šķiet, ka mums te jānāk vēl trīs nedēļas un tad varai  ir jāreaģē. Ziniet, viens baltkrievu žurnālists ļoti labi pateica nesen. „Ja jums jāstāv nedēļu, mēnesi, pat gadu, dariet to!  Jo es cīnos ar šo sistēmu jau 20 gadus". Un mēs stāvēsim. Un kādu dienu vara atkāpsies."

Kāds vīrietis izsaka daudzu domas – vajag jaunu valsts vadību: „Mūsu valdošie politiķi nav intelektuāli, viņi nevar nodrošināt Ukrainas attīstību un Eiropai līdzīgu dzīves līmeni. Tāpēc vēlamies jaunu prezidentu un jaunu valdību. Jā, esošos paši ievēlējām demokrātiskā ceļā. Bet, kā jau zināt, demokrātija mēdz būt nepilnīga  un mēs pieļāvām kļūdu – laidām pie varas nepareizos cilvēkus. Turklāt, vēlamies ne tikai jaunu politisku eliti, bet arī citu valsts iekārtu – pašlaik pārāk daudz varas pieder vienam cilvēkam - prezidentam, tā ir jāatdod parlamenta rokās."

„Es ceru - tas, ka esam atnākuši tik lielā skaitā, liks varas partijai sākt dialogu ar opozīciju. Ir naivi domāt, ka mūsu demonstrācijas, lai cik daudzskaitlīgas, liks kādam atkāpties. Kas attiecās uz eirointegrāciju,

es kā ekonomiste saprotu  -- tuvoties Eiropai mēs nevaram, jo Krievija jau gadu vienkārši boikotē mūsu uzņēmumus. Mums vajadzēja atrast balansu starp Krieviju un ES. Tomēr politiķi pievīla tautu – viņi gadiem ilgi meloja, solīja tuvošanās Eiropai, jau labu laiku visus likumus mēs saskaņojām ar EK direktīvām un tad valdošie pēdējā brīdī atteica," vīlusies politiķos ir kāda protestētāja.

Tostarp Ukrainas Drošības dienests svētdien paziņoja, ka ir sācis izmeklēšanu par vairāku politiķu mēģinājumiem sagrābt varu.

Izmeklēšana ir par "vairāku politiķu nelikumīgu rīcību, kuras nolūks ir sagrābt valsts varu", aģentūrai AFP teica Drošības dienesta preses sekretāre Lada Safonova.

Politiķi, kuru rīcība tiek izmeklēta, netiek atklāti, tomēr domājams, ka izmeklēšana ir vērsta pret opozīcijas politiķiem, kuri ir paziņojuši, ka Viktors Janukovičs ir jāatstādina no valsts prezidenta amata, kā arī aicinājuši bloķēt valdības ēkas.

Par mēģinājumu sagrābt varu Ukrainā draud no piecu līdz desmit gadu cietumsods.

Pēc tam, kad novembra beigās Janukovičs atteicās parakstīt asociācijas līgumu ar ES, Ukrainā sākās plašas protesta akcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti