Pirmās ziņas par sprādzienu uz Krimas tilta pienāca ap pulksten 6.00 pēc Latvijas laika. Sākotnēji Krievijas ieceltās Krimas varasiestādes paziņoja, ka sprādziena rezultātā ir aizdegušās degvielas cisternas, ko pa tilta dzelzceļa daļu veda kravas vilciens. Savukārt sociālajos tīklos publicētajos fotoattēlos un video bija redzams, ka ir iebrukusi blakus esošā tilta daļa, kas ir paredzēta autotransportam.
Arī Ukrainas Bruņoto spēku Gaisa spēki vietnē "Telegram" paziņoja, ka ir iznīcināta arī daļa autoceļa. Vēlāk Kremļa ieceltais Krimas vietvaldis Sergejs Aksjonovs apstiprināja, ka ir iebrukuši divi automašīnām paredzētā tilta laidumi.
Pagaidām nav ziņu par cietušajiem. Jebkāda veida transporta kustība pār tiltu ir apturēta.
Krievijas Nacionālā pretterorisma komiteja paziņojusi, ka uz tilta ir uzspridzināta kravas automašīna, kā rezultātā aizdegušās septiņas degvielas cisternas, kas atradās uz dzelzceļa tilta. Aksjonovs sacījis, ka pēc liesmu nodzēšanas varēs novērtēt tilta un balstu bojājumus, no kā būšot atkarīgs, kad varēs atsākt vilcienu satiksmi.
Ukrainas Bruņoto spēku Gaisa spēki vietnē "Telegram" paziņoja, ka ir iznīcināta arī daļa autoceļa. Pagaidām nav skaidrības par to, kas izraisījis sprādzienu. Izskan versijas gan par raķešu triecienu, gan sabotieru aktivitāti. pic.twitter.com/b7JDwsru7A
— LTV Ziņu dienests (@ltvzinas) October 8, 2022
Sestdienas pēcpusdienā automašīnu satiksme pār tiltu tika atjaunota, atsaucoties uz Aksjonovu, vēsta aģentūra AFP. Aksjonovs "Telegram" ziņojis, ka visi tiltu šķērsojošie autobusi un automašīnas tiek pārbaudītas.
Krievija sāk izmeklēšanu, Ukraina – neslēpj gandarījumu
Krievijas Izmeklēšanas komiteja saistībā ar incidentu uz Krimas tilta ir ierosinājusi krimināllietu.
Savukārt Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir uzdevis izveidot īpašu valdības komisiju, kurai būs jānoskaidro notikušā apstākļi un jākoordinē seku likvidācija, paziņojis Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.
Krievijas ieceltās Krimas Valsts padomes priekšsēdētājs Vladimirs Konstantinovs par uzbrukumu tiltam vainoja "ukraiņu vandāļus".
Tikmēr Ukrainas amatpersonas neslēpj gandarījumu par incidentu uz Krimas tilta.
Ukrainas prezidenta administrācijas padomnieks Mihailo Podoļaks sociālajā tīklā "Twitter" paziņojis, ka "viss nelikumīgais ir jāiznīcina, viss nozagtais ir jāatdod Ukrainai, bet visas Krievijas okupētās teritorijas ir jāatgriež Ukrainai".
Savukārt Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes vadītājs Oleksijs Danilovs notikušo komentēja ar ironisku ierakstu sociālajā tīklā "Facebook". Viņš publicēja video, kurā degošā Krimas tilta kadri ir apvienoti ar kinozvaigznes Merilinas Monro slaveno muzikālo apsveikumu dzimšanas dienā ASV prezidentam Džonam Kenedijam. Tas, visticamāk, bija Danilova "sveiciens" Krievijas prezidentam Putinam viņa 70. jubilejā, kas bija piektdien.
Krimas tilts, kas savieno Krieviju ar pagaidu okupēto Krimas pussalu, ir gan simbolisks savienojums starp Krieviju un Krimu, gan praktiski nozīmīgs militārās apgādes ceļš.
Iepriekš Krievijas karaspēks pēc vairākiem sprādzieniem no okupētās Krimas uz lidlaukiem Krievijas teritorijā pārvietoja aviācijas vienības.
Krimas tiltu sāka celt pēc tam, kad 2014. gadā Krievija okupēja un anektēja Krimu. Tiltu atklāja 2018. gadā, klātesot Krievijas prezidentam Putinam.
"Bellingcat" žurnālists: Incidents, visticamāk, saistīts ar kravas auto
Starptautiskā pētnieciskās žurnālistikas projekta "Bellingcat" izmeklējošais žurnālists Kristo Grozevs uzskata, ka, visticamāk, notikušais incidents uz Krimas tilta ir saistīts ar kravas automašīnas uzspridzināšanu. Viņš gan norādīja, ka šī versija vēl ir rūpīgi jāpārbauda.
"Ir izslēgta versija par raķetes triecienu, tāpēc kā ticamākais variants ir palikusi diversija. Domājams, ka tā bija kravas automašīnas uzspridzināšana laikā, kad tā šķērsoja tiltu. Tā ir versija, ko arī Krievija izmeklē kā galveno. Vēl tiek izteikta versija, ka diversijā varētu būt iesaistīts kuteris. Tā ir diezgan loģiska versija, jo ar kuteri būtu vieglāk apiet sprāgstvielu pārbaudes, kuras uz tilta veic visām kravas automašīnām," sacīja Grozevs.
Frontē tikmēr turpinās sīvas cīņas
Saistībā ar situāciju frontē Ukrainas armija turpina pretuzbrukumu operācijas valsts austrumos un dienvidos. Sīvas cīņas norisinoties Luhanskas apgabala rietumos un arī Doneckas apgabalā. Krievijas karaspēkam nākas aizsargāties arī Hersonas apgabala ziemeļos.
Satraucošas ziņas pienāk no Krievijas spēku sagrābtās Zaporižjas atomelektrostacijas. Naktī notikušas apšaudes rezultātā esot bojāta pēdējā līnija, kas spēkstaciju savienoja ar Ukrainas elektrotīklu, paziņojusi Ukrainas enerģētikas uzņēmums "Enerhoatom". Pēc notikušā automātiski ieslēdzās dīzeļģeneratori, kuri varēs nodrošināt atomelektrostaciju ar enerģiju tikai desmit dienas. "Enerhoatom" norādīja, ka steidzami ir nepieciešams veikt bojātās sakaru līnijas remontu, lai atjaunotu pieslēgumu Ukrainas energosistēmai.
KONTEKSTS:
24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu.
Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.
Rudens sākumā Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa sākuma.