Plašāk par mūsu valstu attiecībām ar Šveices vēstnieku Latvijā Konstantīnu Oboļenski sarunājās Latvijas Televīzijas žurnāliste Ina Strazdiņa.
Situācija uzlabojas
Šveice, kas drīzumā uzņems ASV un Krievijas prezidentu tikšanos, ir viena no valstīm, kas veiksmīgi tiek galā arī ar Covid-19 pandēmiju. Nesen atcelti vairāki ierobežojumi – atvērti restorāni, ļauta plašāka pulcēšanās un valstī var ierasties un neievērot karantīnu cilvēki, kas ir vakcinēti pret Covid-19.
Šveices vēstnieks stāsta, ka pats pēdējoreiz Šveicē bijis pagājušā gada jūlijā, tātad gandrīz pirms gada. Taču pamazām situācija ar Covid-19 izplatību uzlabojas, ir atcelti vairāki ierobežojumi, bet tas nav izraisījis jaunu inficēšanās vilni.
“Šveicē situācija patiešam, par laimi, kļūst labāka. Esmu pārliecināts, ka koronavīrusa laikmetā ļoti svarīgs ir solidaritātes princips – starp paaudzēm, ņemot vērā hroniski slimus cilvēkus, un arī starp valstīm,” stāsta Oboļenskis.
14 dienu kumulatīvais inficēšanās gadījumu skaits Šveicē ir nokrities zem 100 uz 100 000 iedzīvotāju.
Šveicē ar Covid-19 miruši vairāk nekā 10 000 cilvēku
“Šveices valdība ir turpinājusi saglabāt ierobežojumus, bet, kā ikvienai valdībai pasaulē, tai bijis jāspēj atrast līdzsvaru starp veselības situāciju un ekonomiku. Pandēmijas dēļ Šveice ir zaudējusi vairāk nekā 10 000 cilvēku, kas miruši ar Covid-19. Tāpēc arī Šveice joprojām ir grūtā situācijā, taču mēs ceram, ka līdz ar vakcinēšanos kļūs labāk.”
Vaicāts par iespējām šovasar ceļot uz Šveici un no Šveices, vēstnieks norāda, ka šobrīd tiek izstrādāts Eiropas Savienības vienotais Covid-19 sertifikāts, kas būs ļoti svarīgs elements, lai šovasar veicinātu tūrismu. “Šveice arī ir iesaistīta un izstrādā savu sertifikātu, kas būs derīgs cilvēkiem no Šveices, ceļojot uz citām zemēm, bet mūs valdība atzītu arī citu zemju sertifikātus.”
“Šveice jau daudzus gadus ir Eiropas Savienības Šengenas zonas asociētā dalībniece. Un diskusijās, kas attiecas uz ceļošanu, Šveice ļoti iesaistās, lai rastu tādu risinājumus, kas būtu derīgs visam kontinentam.”
Šveicē ražo "Moderna" vakcīnas
Šveice ir zināma kā viena no farmācijas nozares līderēm pasaulē, bet Covid-19 vakcīnu izstrādē tās vārds dzirdēts mazāk.
“Šveices farmācijas nozare patiešām ir ļoti spēcīga, tā ir svarīga mūsu tirdzniecības, ražošanas un iekšzemes kopprodukta sastāvdaļa. Es pats esmu no Bāzeles, kur atrodas divu nozīmīgu starptautisku farmācijas nozares kompāniju galvenie biroji. Jūs būsiet pārsteigti, uzzinot, ka “Moderna” vakcīna, ko patlaban lieto visā Eiropā un arī Latvijā, patiesībā ir ražota Šveicē.
Kompānija “Lonza”, kas darbojas Šveicē jau aptuveni 90 gadu, ražo “Moderna” vakcīnai nepieciešamās vielas tieši Eiropas tirgum. Protams, šīs vakcīnas neražo tikai vienā vietā, tas ir kopīgs ieguldījums, kurā iesaistītas daudzas kompānijas un piegādātāji, taču šī produkta kodols Eiropas Savienības tirgum tiek veidots tieši Šveicē.
Un tāpēc esmu priecīgs, ka simtiem tūkstoši cilvēku organismā ir kaut mazliet Šveices. Ne tikai ēdot Šveices šokolādi, bet arī saņemot tik ļoti svarīgu preparātu kā vakcīna.”
Šveices atbalsts Latvijai
Latvija un Šveice šogad atzīmē diplomātisko attiecību simtgadi. Kas ir tas, kas vieno mūsu valstis?
“Mūsu attiecības, protams, sākās vēl pirms diplomātisko attiecību nodibināšanas. Tie bija cilvēku savstarpējie kontakti. Latvieši labi zina, ka Rainis un Aspazija pavadījuši 15 trimdas gadus Šveicē, Kastaņolā,” stāsta Oboļenskis.
“1921. gada 23. aprīlī mūsu valdība nolēma oficiāli atzīt Latvijas Republiku un informēja Latvijas varas iestādes ar telegrammas palīdzību par šo faktu. Pēc tam līdz 1940. gadam, līdz padomju okupācijai Rīgā darbu turpināja mūsu konsulāts. Šveice nekad nav atzinusi Latvijas un tās Baltijas kaimiņu okupāciju.
1991. gada septembrī mūsu attiecības atkal tika atjaunotas, un ļoti ātri, jau nākamajā pavasarī, 1992. gadā Rīgā tika atvērta Šveices vēstniecība, un Šveice strauji sāka atbalstīt Latviju atgūtās neatkarības ceļā.”
“Mēs esam atbalstījuši institūcijas, Latvijas Ārlietu ministrijas izveidi, ļoti daudz investējuši infrastruktūrā. Daži no jums varētu zināt, ka Šveice ir dāvinājusi autobusus bērnu pārvadāšanai lauku rajonos, lai viņi varētu nokļūt skolā.”
“Latvija mums ir svarīga arī kā Eiropas Savienības dalībvalsts. Šveicei ir ļoti ciešas attiecības ar Eiropas Savienību, mūsu starpā ir aptuveni 140 dažādu līgumu, tāpēc katra dalībvalsts mums ir ārkārtīgi svarīga. Inovācijas, ilgtspējība un konkurētspēja ir tie aspekti, kas ir ļoti svarīgi mūsu attiecībās un kuros mēs viena otru varam bagātināt. Šajā ziņā mums ir plāni arī šim gadam.”
Šveicē vasaras kļūst arvien karstākas
“Daudz ko apgrūtina vīrusa laiks, jo mēs gribētu tikties un rīkot dažādus pasākumus ne tikai internetā, bet arī klātienē. Taču mēs gaidām Šveices ārlietu ministra vizīti Rīgā jau šovasar.
Patlaban vēl strādājam pie šīs vizītes, bet tā noteikti būs, un tas būs labs brīdis, lai svinētu mūsu lieliskās attiecības un palūkotos gan 100 gadu senā pagātnē, gan arī gaidāmajā nākotnē.
“Vēl par plāniem šim gadam – mēs rīkosim plašu pasākumu, kas būs veltīts kultūras digitalizācijai. Mēs gribam pulcēt kopā ekspertus, vēl attālināti, bet tas viss būs pieejams publikai, un runāt par to, kādēļ kultūrai ir svarīgi digitāli instrumenti, līdzekļi gan satura radīšanai, gan par to, kā tie varētu palīdzēt samazināt administratīvos šķēršļus, kad tiek rīkoti kultūras pasākumi,'' klāsta Oboļenskis.
“Vēl viens notikums, ko plānojam, būs veltīts tematam “Sievietes finanšu pasaulē”. Arī šeit eksperti no Šveices un Latvijas finanšu sektora tiksies tiešsaistes platformā un diskutēs par šo tēmu.
Un trešais ļoti jaukais projekts, kam mēs gatavojamies, būs par to, vai tehnoloģijas var izglābt pasauli.
Mēs uz Latviju vedīsim izstādi, kurā parādīsim jaunākos šveiciešu risinājumus cīņā ar klimata pārmaiņām. Šveice, tāpat kā daudzas citas pasaules valstis, izjūt klimata pārmaiņas, jo, piemēram, vasaras pie mums kļūst aizvien karstākas.
Šveicē ir radīti vairāki inovatīvi risinājumi, un mēs vēlamies ar tiem iepazīstināt arī Latviju cerībā, ka tas varētu iedvesmot turpmākai attīstībai.”