ASV mediji to nosauca par “normālu” sarunu, kura varētu daļai sabiedrības mazliet mainīt domas par Trampu, kurš šoreiz izturējās daudz korektāk, un šajā ziņā debašu gaisotne – salīdzinājumā ar iepriekšējām – bija kā diena pret nakti, jo neviens īpaši nekliedza un nerunāja virsū, ļaujot otram izteikties.
Šoreiz tika izmantota jauna metode – kamēr runā viens kandidāts, otra mikrofons tiek izslēgts. Un tas acīmredzami bija arī ietekmējis kandidātu stilu.
Taču eksperti ASV uzskata, ka diezin vai šīs debates būtiski mainīs priekšvēlēšanu gaitu un situāciju, ka Baidens ir priekšā Trampam.
Diskusiju laikā Baidens vairākkārt skatījās ne tikai kamerā, lai radītu priekšstatu, ka runā ar sabiedrību, bet arī pulkstenī, kas var radīt priekšstatu, ka gaida diskusijas beigas, jo nejūtas tajās komfortabli.
Iespējams, ka mierīgāka Trampa taktika ir izvēlēta, jo nemitīgā oponenta pārtraukšana iepriekšējo reizi neesot patikusi daudzām sievietēm no piepilsētu privātmāju rajoniem. Un tā ir ļoti būtiska vēlētāju grupa.
Tramps vairākkārt pārmeta Baidenam, ka viņš politikā jau ir ļoti sen, bet problēmas valstī kā bija, tā palika.
“Tu turpini runāt par visām tām lietām, ko tu darīsi. Bet tu jau tur tik sen biji un jūs neko neesat panākuši. Es kandidēju tevis dēļ, Džo. Es kandidēju Baraka Obamas dēļ, jo es uzskatīju, ka jūs slikti strādājat. Ja es būtu domājis, ka jūs labi strādājat, es nekad nebūtu kandidējis. Es skatos tagad uz tevi un redzu, ka tu esi politiķis. Es kandidēju tevis dēļ,” paziņoja Tramps.
Savukārt Baidens solīja, ka viņš būs prezidents, kurš klausīsies zinātnieku un ekspertu sacītajā un par kuru amerikāņiem nebūs kauns.
“Jūs pazīstat, kas es esmu, un jūs pazīstat, kas viņš ir. Jūs pazīstat viņa raksturu, un jūs pazīstat manu raksturu. Jūs zināt, kurš no mums līdz šim ir bijis godīgāks un ir teicis patiesību. Es ar nepacietību gaidu šo cīņu. Es ar nepacietību gaidu tās iznākumu. Jums ir jāizdara izvēle par valsts raksturu, par mūsu raksturu. Paskatieties uz mums kārtīgi,” aicināja Baidens.
Lai gan Tramps vismaz debašu pirmajā pusē bija salīdzinoši ieturēts un ne tik uzbrūkošs kā iepriekš, tomēr neizpalika savstarpēji apvainojumi un arī šoreiz Tramps izmantoja iespēju vairākkārt uzbrukt Baidenam, īpaši atgādinot par viņa dēla biznesu Ukrainā un neseno “e-pastu lietu”, kad it kā Baidena dēla datorā ir atrasti e-pasti, kas apstiprina, ka tēva atrašanās politikā ir vairojusi viņa labklājību.
Baidens un vairāki ASV drošības dienesta pārstāvji to ir nosaukuši par klasisku Krievijas iejaukšanos. Un Krievija bija viens no bieži pieminētiem vārdiem visā diskusijā.
Diskusijas temati bija vairāki, bet debates sākās, protams, ar Covid-19 un to, kā abi kandidāti to apkarotu, tad sekoja debates par to, vai Ķīnai būtu jāmaksā par Covid-19 izraisītajiem zaudējumiem. Baidens pieļāva plašāku ierobežojumu noteikšanu, savukārt Tramps norādīja, ka pienācis laiks no jauna atvērt valsti.
Asas debates sākās pēc jautājuma par nacionālo drošību un to, vai Krievija un Irāna centušās ietekmēt šo vēlēšanu rezultātu. Un šajā brīdi Tramps izmantoja situāciju, lai pateiktu, ka Krievija maksā Baidenam, atkal pieminot viņa dēlu. Sekoja jautājumi par attiecībām ar Ziemeļkoreju, ekonomiku, veselības sistēmu, klimata pārmaiņām.
Viens no apspriežamajiem jautājumiem bija rasisma problēma, un demokrātu pārstāvis vainoja Trampu par “degvielas pieliešanu” rasistiskajai ugunij. Tramps atzina, ka sākumā esot bijis negatīvi noskaņots pret kustību “Black Lives Matter”, bet noliedza, ka iestājas par rasu nevienlīdzību. Prezidents arī norādīja, ka Krievija un Irāna vēloties viņa sakāvi vēlēšanās.
Tuvāk debašu noslēgumam abi politiķi tomēr iekarsa un sāka arvien biežāk apmainīties ar personīgiem uzbrukumiem. Tomēr Baidenam šoreiz izdevās pateikt krietni vairāk nekā iepriekšējo reizi.
To, vai šīs debates spēlējušas par labu Trampam vai Baidenam, pateikt patlaban ir visai grūti. Bet ASV mediji vēsta, ka debatēs nebija nekā tāda, kas ļoti radikāli varētu mainīt sabiedrības viedokli, un eksperti arī norāda, ka debatēm arī nav lielas ietekmes, jo cilvēki, kuri tās skatās, lielākoties jau savu lēmumu ir pieņēmuši.
To, ka kandidātu debates būtiski nemaina vēlētāju viedokļus, iezīmēja arī LTV uzrunāto ASV iedzīvotāju paustais Vašingtonā.
“Donalda Trampa politika pēdējos četros gados ir bijusi katastrofa. Viņš ir bijis briesmīgs līderis. Un atklāti sakot, es nevaru iedomāties, ka tā varētu turpināties. Džo Baidenam savukārt ir diezgan saprātīgas idejas gan par to, kā veicināt ekonomiku, gan par to, kā cīnīties ar Covid-19,” komentēja Džonatans.
“Es esmu konservatīvo piekritēja. Un es ticu cilvēku brīvībai un tiesībām. Es iestājos, lai visiem būtu iespējas izteikties, bet nedomāju, ka to varēs, ja demokrāti nāks pie varas,” pauda Kima no Dienvdkarolīnas.
“Es nebalsošu ne par vienu. Jo es domāju, ka viņi abi ir slikti un nevar pārstāvēt valsti. Es neuzticos nedz Trampam, nedz Baidenam. Es uzticos Dievam Tam Kungam,” pauda kāds Vašingtonas iedzīvotājs.
Tagad vēl vienu nedēļu pirms vēlēšanām 3. novembrī gaidāmas kampaņas un centieni pārvilināt neizlēmušos vēlētājus.
Maiami demokrātu atbalstītāji apmierināti ar Baidena sniegumu
Īsi pirms deviņiem vakarā viena no jauniešu iecienītajām Maiami pilsētas apkaimēm Vinvuda bija pilna ar bāru un restorānu apmeklētājiem. Vienā no daudzajām kafejnīcām sanāca arī Demokrātiskās partijas atbalstītāji. Šīs picērijas pagalmā tika rīkota sociāli distancēta prezidenta amata kandidātu debašu skatīšanās.
Katram apmeklētājam pie ieejas tika nomērīta temperatūra, piefiksēta kontaktinformācija un ierādīta vieta pie galdiņa. Tikai pēc apsēšanās drīkstēja novilkt sejas masku.
Tas viss ir domāts ne tikai drošībai, bet arī lai kārtējo reizi apliecinātu, ka Džo Baidens un demokrāti nopietni uztver cīņu ar koronavīrusu.
Maiami sanākušie demokrāti, šķiet, bija apmierināti ar Baidena sniegumu.
“Viņš saprot, par ko viņš runā. Tas otrais uzvedās kā parasti – gvelza visādas muļķības. Un es nesaprotu, kā Amerika var atļauties, ka šāds cilvēks ir Baltā nama saimnieks,” sprieda kāds pasākuma dalībnieks.
“Viņš bija drošāks un drosmīgāk aizstāvēja sevi. Un viņš to darīja labi, nemēģinot būt rupjam kā Tramps,” vērtēja cita demokrātu atbalstītāja.
Pēc pārraides noslēguma vietējie demokrāti sāka pamazām izklīst. Gaisā bija jūtams piesardzīgs optimisms – vēlētāju aptaujas sola uzvaru Baidenam. Tomēr pirms četriem gadiem līdzīga aina bija arī Hilarijai Klintonei. Tādēļ demokrāti nav gatavi noticēt uzvarai, kamēr tā nebūs viņiem rokās.
KONTEKSTS:
Pirmās ASV prezidenta amata kandidātu debates notika septembra beigās. Lai arī Tramps un Baidens bija plānojuši apspriest gan ar Covid-19, gan ekonomiku, gan iekšpolitiku saistītus jautājumus, pirmās debates izvērtušās haotiskas.
ASV prezidenta vēlēšanas plānotas 3. novembrī, tajās sacentīsies pašreizējais ASV prezidents Donalds Tramps un demokrātu partijas virzītais Džo Baidens. Abi kandidāti aktīvi turpina priekšvēlēšanu kampaņu. Šogad ASV prezidenta vēlēšanās ir gaidāma rekordliela aktivitāte. Ar koronavīrusu saistīto bažu dēļ cilvēki tiek mudināti savu balsi nodot savlaicīgi. To iespējams darīt gan klātienē, gan neklātienē – attālināti. 40 no 50 ASV štatiem vēlētāju aktivitāte ir pārsniegusi iepriekšējo vēlēšanu rādītāju
Tramps neilgi pēc inficēšanās ar Covd-19 atsācis savu politisko kampaņu, tiekoties ar vēlētājiem klātienē. Prezidenta amata kandidāts Džo Baidens šādu rīcību kritizējis kā bezatbildīgu.
Prezidentam Trampam un viņa sievai Melānijai Trampai oktobra sākumā tika konstatēts Covid-19. Tramps devās uz Valtera Rīda militāro hospitāli Mērilendas štata Betesdas pilsētā, kur viņš uzturējās dažas dienas. Trampa rīcība pēc izrakstīšanas no slimnīcas, apšaubot Covid-19 bīstamību, izraisīja sašutumu.