Uzbrukums bija Teherānas atbilde uz Irānas ietekmīgākā komandiera Kasema Soleimani nogalināšanu ASV dronu uzbrukumā.
Trešdien, 8. janvārī, uzrunā Baltajā namā Tramps teica, ka Irānas raķešu triecienos nav cietis neviens amerikānis. Viņš uzsvēra, ka “visi mūsu karavīri ir drošībā un mūsu militārās bāzes skartas minimāli. Mūsu varenie amerikāņu spēki ir gatavi uz visu”.
Prezidents Tramps arī norādīja, ka Irāna neko vairāk neplānojot, savukārt ASV bruņotie spēki esot spēcīgākie pasaulē ar vislabākajiem ieročiem, taču tas nenozīmējot, ka tie tiks pielietoti.
Vienlaikus viņš atklāja, ka pret Irānu ieviesīs jaunas sankcijas. Tramps paziņoja, ka Teherāna ir „vadošā terorisma atbalstītāja” un „apdraud civilizēto pasauli”.
Tramps piebilda, ka aicinās NATO „daudz vairāk iesaistīties Tuvajos Austrumos”.
Tramps teica, ka, kamēr viņš būs ASV prezidents, Irānai nekad nebūs kodolieroču.
Viņš aicināja Eiropu un citas iesaistītas puses atteikties no Irānas kodolvienošanās un strādāt pie jaunas vienošanās panākšanas.
„Ir pienācis laiks Apvienotajai Karalistei, Vācijai, Francijai, Krievijai un Ķīnai atzīt realitāti un atteikties no Irānas kodolvienošanās. Mums visiem jāstrādā kopā, lai ar Irānu panāktu vienošanos, kas pasauli padara mierpilnāku un drošāku. Mums ir jāpanāk vienošanās, kas Irānai ļaus zelt un plaukt, izmantojot savu milzīgo potenciālu. Irāna var būt lieliska valsts. Taču Tuvajos Austrumos nevarēs nostiprināties miers un labklājība, kamēr Irāna turpinās veicināt vardarbību, nemierus, naidu un karu.
Civilizētajai pasaulei Irānas režīmam ir jānosūta skaidrs un vienots vēstījums – jūsu terora, slepkavību un haosa kampaņa vairs netiks paciesta,” paziņoja Tramps.
“Izskatās, ka Irāna tagad atkāpjas. Kas ir labi visām iesaistītajām pusēm un visai pasaulei. Neviena amerikāņu vai irākiešu dzīvība netika zaudēta, jo veicām visus nepieciešamos pasākumus, un agrās brīdināšanas sistēma strādāja ļoti labi,” paziņoja Tramps.
Komentējot Trampa aicinājumu NATO dalībvalstīm vairāk iesaistīties Tuvo Austrumu procesā, Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”) LTV raidījumam “Panorāma” atzina, ka tas jāvērtē plašākā kontekstā un tam būs nepieciešams ilgāks laiks.
Pašlaik nevar paredzēt, vai tuvākajās stundās un dienās situācija eskalēsies vai nomierināsies, bet, protams, ka ASV un NATO partneri ir galvenie Latvijas sabiedrotie, un konsultācijās ar partneriem arī tiks pieņemti lēmumi, kā Latvija var palīdzēt sabiedrotajiem jebkurā reģionā, norādīja Pabriks.
Viņš atgādināja, ka dalība starptautiskajās misijās ir Latvijas interesēs, jo arī sabiedrotie piedalās misijā Baltijas valstīs. Ministrs norādīja, ka Latvijas misijas “nekur nepazudīs”, bet karavīru drošība, protams, ir prioritāte.
KONTEKSTS:
Tagad Tuvo Austrumu reģions piedzīvo jaunu saspīlējumu, ko izraisījusi Irānas Revolucionārās gvardes vienības "Kudsas spēki" komandiera, ģenerāļa Kasema Soleimani nogalināšanas Irākā. Operācija tika īstenota pēc ASV prezidenta Donalda Trampa rīkojuma. Pentagons pēc trieciena skaidroja, ka Soleimani bijis bīstams, jo aktīvi izstrādāja plānus uzbrukt amerikāņu diplomātiem un karavīriem Irākā.
Pēc tam Irāna raidījusi raķetes pret Irākā izvietotajām ASV armijas bāzēm. Irāna ir raidījusi vairākas raķetes pa divām avio bāzēm Irākā – Ainasadā, kas atrodas uz rietumiem no Bagdādes, un Erbīlā Irākas ziemeļos. Tās ir nopietnas armijas bāzes, ar vairākiem simtiem karavīru, turklāt Ainasadas gaisa spēku bāzē ir atradušies seši Latvijas karavīri, kuri uzbrukumā nav cietuši, jo viņi ir bijuši informēti par gaisa triecieniem. Irānas valsts televīzija no rīta gan izplatīja informāciju par vairākiem bojāgājušajiem amerikāņu karavīriem, taču neviens cits avots to nav apstiprinājis.