Erdogans ir izpelnījies kritiku no zemestrīcē izdzīvojušajiem par nepietiekamo glābēju skaitu un nepietiekamo humāno palīdzību pirmajās dienās pēc zemestrīcēm, kas izvērtušās lielākajā katastrofā Turcijā pēdējo teju simts gadu laikā.
Turcijā un Sīrijā zemestrīcē bojāgājušo cilvēku skaits jau pārsniedzis 22 000, no kuriem 19 000 gājuši bojā Turcijā.
“Es ļoti labi zinu, ka ar vārdiem nepietiek, lai aprakstītu sāpes, kuras mēs piedzīvojam. Diemžēl saskaņā ar jaunākajiem ziņojumiem dzīvību zaudējušo mūsu pilsoņu skaits pieaudzis līdz 18 991, bet izglābtie ir 75 523,” paziņoja Erdogans.
Turcijas prezidents, apmeklējot zemestrīces izpostīto Adijamanu, atzinis, ka valdības reakcijā uz zemestrīcēm bijuši trūkumi un valdības komandas varēja rīkoties ātrāk. Viņš gan sacīja, ka tagad Turcija savākusi, iespējams, pasaulē lielāko meklēšanas un glābšanas komandu, kas sastāv no 141 000 cilvēku un darbojas desmit provincēs.
Erdogans arī brīdināja savus pretiniekus pirms maijā gaidāmajām parlamenta vēlēšanām necensties pārvērst šo traģēdiju politiskā ieguvumā.
Tikmēr glābšanas darbi joprojām turpinās. Neskatoties uz mazām cerībām starp drupām atrast izdzīvojošos, atsevišķos gadījumos tomēr uzspīd veiksme. Tiek glābti cilvēki, kas zem drupām pavadījuši vairāk nekā četras diennaktis.
“Es biju zaudējis visas cerības. Īsi pirms viņi grasījās rakt ar ekskavatoru, puiši ieradās četros, viņi noklausījās gruvešus un teica, ka ir kāds dzīvs. Glābšanu sākām pēc tam, palīdzēja glābēju komandas, tad astoņos ieradās avārijas palīdzības grupa, tad viņi sāka. Lai viņi turpina labos darbus!” pastāstīja izglābtās sievietes tēvs Mehmets Hasars.
Abas zemestrīcēs cietušās valstis – Turcija un Sīrija – jau saņēmušas un turpinās saņemt arī starptautisku atbalstu. Gan valstiskā līmenī, gan arī no starptautiskām organizācijām. ANO vadītājs Antoniu Guterešs gan atzinis, ka atbalsts nav pietiekams.
KONTEKSTS:
Naktī uz pirmdienu, 6. februārī, 4.17 pēc vietējā laika notika 7,8 magnitūdu zemestrīce ar epicentru 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas. Vēlāk sekoja vairāki stipri pēcgrūdieni, bet pēcpusdienā – vēl viena zemestrīce. Zemestrīce skāra arī Sīriju.
Gājuši bojā un cietuši vairāki tūkstoši cilvēku, arī 4 dienas pēc zemestrīces vēl turpinās glābšanas darbi. Nopostītas tūkstošiem ēku, kā arī cietis UNESCO piemineklis.
Turcijā zemestrīces nav reta parādība, taču šī ir viena no lielākajām valsts vēsturē.