Ukrainas eiro nemieri: skaļākie protesti turpinās pie prokuratūras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 9 mēnešiem.

Ukrainas galvaspilsētā Kijevā turpinās protesti pret valdības lēmumu nepaplašināt sadarbību ar Eiropas Savienību (ES) un veidot ciešākas saites ar Krieviju – šobrīd galvenā protesta vieta ir pie prokuratūras ēkas, kur neapmierinātie iedzīvotāji pieprasa atbrīvot deviņus brīvdienās aizturētos protestētājus, no Kijevas ziņo Latvijas Radio 4 korespondente Olga Dragiļeva.

Protesti piektdien dienas pirmajā pusē turpinājās vairākās Kijevas vietās, skaļākais no pasākumiem notiek pie prokuratūras, uz kurieni arī regulāri dodas protestētāju kolonnas no Maidanas laukuma. Cilvēki pie prokuratūras pieprasa atbrīvot deviņus aktīvistus, kas arestēti brīvdienās. Protestētāji pie Kijevas prokuratūras ēkas guļ uz asfalta un ēkas kāpnēm.

Kā novēroja Latvijas Radio, tad daļa ierēdņu, kam ir jāiekļūst prokuratūras ēkā, atsakās kāpt pāri cilvēkiem, bet daļa kāpj. Protestētāji arī aicina prokuratūras darbiniekus parakstīt simbolisku vienošanos, tad ļaujot darbniekiem ienākt ēkā bez ierobežojumiem. Tāpat protesta akcija uz ēkas kāpnēm ir simboliska - ar to protestētāji norāda, ka prokuratūras darbinieki ikdienā rīkojās pretēji cilvēka interesēm.

Pagaidām situācija mierīga, taču pilsētā notiekošie incidenti raisa bažas par iespējamo vardarbības pielietošanu pret piketētājiem, kad aizbrauks Kijevā šajās dienās notiekošā Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) samita dalībnieki.

Kijevā notiek arī plašs pikets valdošās Reģionu partijas atbalstam, bet tālāko notikumu attīstību pilsētā pašlaik grūti prognozēt.

Jau ziņots, ka valsts premjerministrs Nikolajs Azarovs ir paziņojis, ka vara ir gatava dialogam tikai tad, ja opozīcija atbrīvos ieņemtās ēkas. Tai pašā laikā viņš uzskata, ka opozīcijas rindās ir daudz ekstrēmistu, kuri nevis pārstāv eiropeisko domāšanu, bet vienkārši pārkāpj likumu. Vicepremjers Sergejs Arbuzovs ir atkārtojis, ka vara esot gatava ārkārtas vēlēšanām. Tomēr Arbuzovs notiekošo konfliktu nosauca par kaitīgu un nepamatotu.

Kijevā notiek Eiropas drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) samits, piedāvājot palīdzību dialoga meklējumos, kaut gan nav skaidrs, kā to darīt.

Protesti Ukrainā sākās 21. novembrī pēc tam, kad Ukrainas vadība nolēma stiprināt attiecības ar Krieviju un atteikties no nodoma parakstīt sadarbības līgumu ar ES. Eksperti izteikušies, ka tādējādi Ukraina ir padevusies Krievijas spiedienam, kas līdz ar to ir guvusi būtisku uzvaru savas ārpolitiskās ietekmes nostiprināšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti