Pēc tam, kad Eiropas diplomāti bija devušies uz Kijivas piepilsētu Buču un savām acīm aplūkojuši Krievijas spēku radītos postījumus, diplomāti apliecināja, ka atbalstīs Ukrainu visos iespējamos veidos. Solīts arī parūpēties, lai tā pēc iespējas ātrāk varētu iestāties Eiropas Savienībā.
“Ukraina ir piederīga Eiropas ģimenei. Esam sadzirdējuši jūsu pieprasījumu skaļi un skaidri. Un šodien mēs esam šeit, lai sniegtu jums pirmo pozitīvo atbildi. Šajā aploksnē, dārgais Volodimir, atrodas nozīmīgs solis ceļā uz dalību Eiropas Savienībā. Šeit esošā anketa ir pamats mūsu diskusijām turpmākajās nedēļās. Šeit sākas jūsu ceļš uz Eiropu un Eiropas Savienību,” sacīja Urzula fon der Leiena.
Iestāšanās Eiropas Savienībā ir komplicēts process, kas var prasīt gadus, bet Leiena uzsvēra, ka Ukrainas gadījumā process būs daudz straujāks.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis solīja atbildes uz saņemtās anketas jautājumiem sniegt jau nākamnedēļ. Savukārt Leiena apliecināja, ka konsultāciju nepieciešamības gadījumā viņas komanda Kijivai pieejama visu diennakti.
Eiropas Savienība arī piešķirs 7 miljonus eiro, lai apmācītu un nodrošinātu aprīkojumu pierādījumu vākšanai starptautiskajai krimināltiesai par Krievijas noziegumiem Ukrainā.
“Ukrainā notiekošo raksturo divi vārdi. Viens ir “neveiksme”. Liela Krievijas armijas, kas nav spējusi pārvarēt jūsu drosmi, neveiksme. Un otrs vārds ir “šausmas”, runājot par civiliedzīvotājiem, kuriem uzbrūk, kuri tiek nogalināti vardarbīgā veidā. Mēs redzam šos kara noziegumus un jums palīdzēsim. Mums būs prokurors, Ukrainas prokurors, kurš iesniegs pierādījumus Starptautiskajai krimināltiesai,” sacīja Žuzeps Borels.
Sestdien ar Zelenski tiekas Austrijas kanclers Karls Nēhammers, kā arī Kijivā ieradies arī Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons.
Eiropas Savienība arī piešķirs 7 miljonus eiro, lai apmācītu un nodrošinātu aprīkojumu pierādījumu vākšanai starptautiskajai krimināltiesai par Krievijas noziegumiem Ukrainā.