Kandidāti balso
Zelenskis pēc nobalsošanas vēlēšanās medijiem neatklāja, par kuru kandidātu nobalsojis, bet teica, ka tas esot cienījams cilvēks.
"Šī diena būs visu ukraiņu uzvaras diena! Ukrainas un godīgu vēlēšanu diena! Mums ir izdevies apvienot Ukrainu! Viss būs labi! Paveiksim to visu kopā!" pēc balsošanas sacīja Zelenskis.
Uz jautājumu, kāpēc viņš vēlas būt prezidents,
Zelenskis atbildēja, ka jau daudz reižu ir stāstījis, ka vēlas atbrīvot Ukrainu no korumpētības.
Zelenska balsošanu vēroja liels daudzums žurnālistu, un, viņam pametot iecirkni, kandidātam bija jāizcīna ceļu cauri cilvēku pūlim.
Arī iecirknī, kur balsoja Porošenko, bija sapulcējies pulks žurnālistu. Porošenko teica, ka šīs vēlēšanas nosaka Ukrainas kursu - turpināt ceļu Eiropas virzienā vai arī atgriezties Krievijas ietekmes zonā.
"Šī ir izšķiroša izvēle! Vai nu mēs turpināsim mūsu eiropeisko un eiroatlantisko integrāciju, kas mums ir vitāli svarīga, vai mēs paliksim stipri un sakausim Krievijas agresiju, vai spēsim paveikt mūsu politiskās un ekonomiskās reformas, lai atgrieztu mūsu valsti Eiropas tautu saimē, vai tomēr tā tiks salauzta un atgriezta Krievijas impērijas ietekmes sfērā," sacīja Porošenko.
Vēlētāju viedokļi dalās
Tā šo izvēli redz arī liela daļa Porošenko atbalstītāju, par spīti ekonomiskajām grūtībām, gauso cīņu ar korupciju un citām problēmām.
"Es neesmu pilnībā apmierināta ar visu, kas notiek valstī – ar reformu gaitu un it īpaši dzīvi reģionos. Tomēr es skaidri vēlos redzēt eiropeisku attīstības vektoru, un
ceru, ka Petro Porošenko būs iespēja izdarīt secinājumus un uzvarēt. Ka tā būs laba mācību stunda esošajai varai un aukstu dušu. Taču es noteikti Gribu eiropeisku Ukrainu, nevis laist pie varas bijušos oligarhus ar viņu pagrīdes spēlītēm,"
stāstīja Kijevas iedzīvotāja Tatjana.
Tomēr liela daļa iedzīvotāju šai retorikai par izdzīvošanu cīņā starp labo un ļauno nav noticējusi un ir gatava riskēt.
"Es neatbalstu Porošenko.
Atbalstītu jebkuru citu kandidātu, kurš ir pret Porošenko, tāpēc, ka man ir skaidrs – nekas labs no viņa nav gaidāms arī tālāk.
Savukārt Zelenskis ir kaut kas nezināms un tomēr ar citādāku pieeju," uzsvēra Kijevas iedzīvotāja Alisa.
Politologi par uzvarētāju jau uzskata Zelenski
Politologs Volodimirs Fesenko skaidro Zelenska popularitāti ar Ukrainas sabiedrības pieprasījumu pēc pārmaiņām un jauniem politiķiem, kas varētu izvest valsti saulītē.
"Šodien uz vēlēšanām iet tā paaudze, kas ir uzplaukusi neatkarīgajā Ukrainā. Un viņi ir citādāki, viņiem ir citas vērtības. Zelenski atbalsta dažāda vecuma cilvēki, taču visvairāk – jaunatne un vidēja vecuma cilvēki. Viņi grib panākt politiskās elites atjaunināšanu. Tāpat ir izveidojusies uzticības krīze tradicionālajiem politiskajiem līderiem – un tas nebūt nav tikai prezidents Porošenko, runa ir arī par opozicionāriem.
Ir nepieciešams cits cilvēks – svešinieks pret sistēmu. Un tāds arī ir Zelenskis," stāstīja Fesenko.
Pašreizējam Ukrainas prezidentam Porošenko nav izredžu vinnēt šajās vēlēšanas, ir pārliecināts cits politikas vērotājs Valērijs Kločoks. Taču iemesls tam ir cits. Viņaprāt, Porošenko piecu gadu prezidentūra nebija pietiekami efektīva.
"Petro Porošenko zemais reitings ir skaidrojams ar to, ka piecu gadu garumā esot pie neapstrīdamas varas arī parlamentā, viņš nav realizējis savus solījumus.
Ja mēs runājam par sociālo jomu un ekonomiku, tad šeit ir vērojama absolūta caurkrišana.
Ļoti lēni mēs ejam uz 2013. gada līmeni, kad valsts iekšzemes kopprodukts bija gandrīz 200 miljardi dolāru. Šodien tas ir mazāks, nekā 140 miljardi dolāru. Atturīgi vērtējot, 2013. gada līmeni mēs varam sasniegt pēc 15 gadiem," norādīja Kločoks.
Porošenko priekšvēlēšanu kampaņas pamats esot bijis ne tikai uzsvars uz armiju karadarbībā ar Krieviju, ukraiņu valodas stiprināšanu un Ukrainas pareizticīgo baznīcas neatkarību. Daudz tika runāts arī par Zelenska sponsoru uzskatīto oligarhu Igoru Kolomoiski. Kijevas organizācijā "Česno", kas jau astoņus gadus vēro un analizē politiskos procesus valstī, Zelenska sasaisti ar Kolomoiski uzskata par vienu no iespējamiem riskiem – proti, Ukrainā viena oligarhu elite var vienkārši nomainīt otru. Un šoreiz cilvēkiem ir jāizvēlas – vai nu skaidra stabilitāte, vai nu globālās pārmaiņas, tā "Česno" koordinatore Vita Dumanska.
"Porošenko un Zelenskis kaut kādā mērā ir līdzīgi. Piemēram, Zelenskis vēlas iekļūt NATO ar referenduma palīdzību, un Porošenko vēlas iekļūt Eiropas Savienībā – arī ar referenduma palīdzību. Savukārt Zelenskis viens no pirmajiem bija akceptējis pretkorupcijas dienaskārtību. Porošenko līdz pēdējam brīdim ir ignorējis šos jautājumus.
Un ja jūs domājat, ka Ukrainā par Porošenko zina kaut ko vairāk, nekā citi, jūs kļūdāties. Par normālu un atvērtu prezidentu viņš kļuva tikai pirms divām nedēļām.
Bet man sāp sirds, ka divas nedēļas no vietas nebija runāts globāli par kandidātu programmām. Runājām par to, kad rīkojamas debates – 14. vai 19. aprīlī, tad Porošenko ierodas stadiona un rīko kaut kādu cirku, bet Zelenskis dodas uz Parīzi. Bija bardaks. Mēs esam runājuši tikai par formu, nevis par jēgu," klāstīja Dumanska.
Laiks starp vēlēšanu pirmo kārtu un šīsdienas balsojumu noteikti ieies Ukrainas politiskajā vēsturē ar ļoti savdabīgu kampaņu, kuras laikā, piemēram, Volodimirs Zelenskis tā arī nav piedalījies oficiālajās likumā prasītajās kandidātu debatēs.
Tā vietā Olimpiskajā stadionā tika rīkotas alternatīvas debates, kurās Zelenskis sevi nodēvēja nevis par pašreizējā prezidenta konkurentu, bet gan par tiesas spriedumu viņam. Savukārt Porošenko norādījis, ka Zelenskis joprojām ir kā maiss pilns ar kaķiem un velniem.
Dažādas sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka Zelenska pārsvars pār Porošenko ir mērāms pat vairākos desmitos procentu, taču citās aptaujās tiek prognozēta ļoti sīva cīņa. Tiek uzskatīts, ka Porošenko šīsdienas balsojumā tiks sodīts par nespēju īstenot solītās ekonomiskās un tiesiskās reformas tādā apjomā un tempā, kā to vēlas iedzīvotāji, kā arī nespēju izbeigt militāro konfliktu valsts austrumu daļā.
Savukārt Zelenska iespējamo uzvaru aizēno viņa iespējamā saistība ar vienu no ietekmīgākajiem ukraiņu oligarhiem Igoru Kolomoiski.