Izdevuma "Zerkalo Nedeli" rīcībā nonākuši dokumenti par decembra beigās noslēgtu pārtikas iepirkumu par vairāk nekā 13 miljardiem grivnu jeb vairāk nekā 33 miljoniem eiro. Izdevums norāda, ka šis ir salīdzinājums ar veikala cenām, bet vairumtirdzniecības cenām būtu jābūt vēl zemākām.
https://t.co/7pzMnbs5xN публікує угоду Міноборони на послуги організації харчування військових на 13 млрд грн. Ціни у ній удвічі перевищують роздрібні.
— ZN.UA Дзеркало тижня/Зеркало недели (@zn_ua) January 21, 2023
Як в МОУ під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя розповідає Юрій Ніколов.https://t.co/1KFbTMUB1Q
Publikācijas autors Jurijs Nikolovs, vēršoties pret Aizsardzības ministrijas "aizmugures žurkām", raksta sākumā atvainojas lasītājiem par šajos apstākļos ļoti nepatīkamās informācijas publicēšanu, bet viņš uzskata, ka patiesībā atvainoties vajadzētu Oleksija Reznikova vadītajai Aizsardzības ministrijai. Pēc žurnālista domām, Aizsardzības ministrijā kara laikā augusi arī "zagšanas apetīte".
Žurnālista rīcībā no informācijas avota Ukrainas Bruņotajos spēkos nonācis pagājušā gada 23. decembrī noslēgts līgums par pārtikas piegādi Ukrainas karaspēka vienībām, kas dislocētas Poltavas, Sumu, Kijivas, Žitomiras, Černihivas un Čerkasu apgabalos.
Žurnālista rīcībā ir arī līdzīgs dokuments par iepirkumu 2021. gadā. Viņš tās salīdzinājis ar pārtikas cenām parastā Kijivas pārtikas veikalu tīklā.
Piemēram, olas veikalā tiek tirgotas par 7 grivnām (0,18 eiro) gabalā, bet armijai tās tiek piegādātas par 17 grivnām (0,43 eiro) gabalā.
Kartupeļus veikalā var nopirkt par 8–9 grivnām (0,20–0,23 eiro) kilogramā, bet armija tos iepērk par 22 grivnām (0,55 eiro) kilogramā.
Vistas stilbi iepirkti par 120 grivnām (3 eiro) kilogramā, bet veikalā tie maksā 80 grivnu (divi eiro) kilogramā.
Autors norāda, ka armija varētu iepirkt pārtiku par vairumtirdzniecības cenām, kam jebkurā gadījumā būtu jābūt zemākām par mazumtirdzniecības cenu veikalā.
"Zerkalo Nedeli" norāda, ka 2021. gadā armija iepirka pārtiku par daudz zemākām cenām, pat ņemot vērā inflācijas rādītājus.
Žurnālisti atklājuši, ka 13 miljardu grivnu vērtais līgums noslēgts ar firmu "Aktiv kompani", kuras pamatkapitāls ir 1000 grivnu.
Turklāt šim uzņēmumam, ar kuru noslēgts līgums par produktu piegādēm, savulaik ir anulēts PVN maksātāja statuss un tas ticis apsūdzēts par viltotu dokumentu iesniegšanu.
Mēnesi pirms līguma noslēgšanas par uzņēmuma direktoru kļuvis Valerijs Melešs, kurš agrāk ieņēmis amatus Aizsardzības ministrijas struktūrās. Arī uzņēmuma dibinātāja Tetjana Šeremeta savulaik nodarbojusies ar Aizsardzības ministrijas iepirkumu organizēšanu.
Vienošanos ministrijas vārdā ir parakstījis valsts iepirkumu departamenta direktors Bohdans Hmeļņickis, kurš ir iesaistīts izmeklēšanā par 580 000 dolāru izsaimniekošanu ekipējuma iepirkumos. Aizsardzības ministrija šādu informāciju pagaidām nav komentējusi.
Ukrainas parlamenta Nacionālās drošības komitejas priekšsēdētāja vietniece Mariana Bezuhla paziņojusi, ka Aizsardzības ministrijas vadība tiks izsaukta uz komitejas sēdi, lai sniegtu paskaidrojumus par iepirkumiem.