Uz Poliju aizbēgušais Minskas lidostas dispečers sniedzis liecības «Ryanair» lidmašīnas nolaupīšanas lietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Šī gada vasarā kopā ar migrantiem, kas centušies no Baltkrievijas iekļūt Polijā, pāri robežai ticis arī Minskas lidostas dispečers, kas Polijas amatpersonām sniedzis būtiskas liecības par maijā notikušo “Ryanair” pasažieru lidmašīnas piespiedu nosēdināšanu Baltkrievijas galvaspilsētā. Par to vēsta laikraksts “New York Times”.

Baltkrievijā valdošais režīms 23. maijā piespieda nolaisties Minskā lidsabiedrības "Ryanair" lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Operācijas mērķis bija aizturēt opozīcijas aktīvistu Romānu Protaseviču.

Prasību nosēsties Baltkrievija pamatoja ar ziņām par lidmašīnā it kā ievietotu spridzekli, kas izrādījās nepatiesas. Reaģējot uz incidentu, Eiropas Savienība noteica sankcijas pret Baltkrieviju.

Latvijas Radio korespondents Rihards Plūme par Minskas lidostas dispečera aizbēgšanu
00:00 / 02:44
Lejuplādēt

Izdevums "Naša Ņiva”, atsaucoties uz avotiem, jūlija beigās vēstīja, ka Baltkrievijas gaisa satiksmes dienesta „Belaeronavigacija” dispečers Oļegs Gaļegovs, kas veda sarunas ar “Ryanair” pilotiem par lidmašīnas ārkārtas nosēdināšanu Minskā, kopā ar ģimeni slepus pametis Baltkrieviju, par saviem plāniem nevienam no kolēģiem nepaziņojot.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tagad laikraksts “New York Times” vēsta, ka Gaļegovs iekļuvis Polijā. Viņš vasarā kopā ar migrantiem šķērsojis Polijas robežu. Kā atzinušas drošības amatpersonas, kopš viņa nokļūšanas Polijā dispečers sniedzis daudz būtiskas informācijas par to, kā lidmašīnas nosēdināšana tikusi organizēta.

Gaļegova pienākums bijis informēt lidmašīnas pilotu, ka lidmašīnā ir ievietots spridzeklis, tādēļ jāmaina lidojuma maršruts: jālido nevis uz Viļņu, bet gan "drošības iemeslu" dēļ jānolaižas Minskā.

Lidmašīnas pilots sākotnēji bijis skeptiski noskaņots, bet Minska uzstāja, ka draudi ir nopietni, tādēļ pilots galu galā piekrita mainīt kursu un nolaisties Minskā. Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko personīgi pavēlējis ar iznīcinātāju pavadīt "Ryanair" laineri uz Minskas lidostu.

Polijas izlūkdienestu koordinatora preses sekretārs Staņislavs Žarins, vaicāts par šiem faktiem, atteicās komentēt konkrētas detaļas, taču sacīja, ka Polijas amatpersonām, kas izmeklē incidentu ar lidmašīnu, ir izdevies iegūt tieša liecinieka liecības, kas uzņemtas vadības tornī Minskā.

Kā viņa sacīto atstāsta „New York Times”, pēc liecinieka teiktā, Baltkrievijas izlūkošanas un drošības dienesta virsnieks tobrīd atradies vadības tornī un "izšķirošā brīdī pārņēmis kontroli pār gaisa satiksmes dispečeru”.

Un visu incidenta laiku Baltkrievijas virsnieks „uzturējis pastāvīgu telefonisku kontaktu ar kādu, kuram viņš ziņoja par to, kas notiek ar lidmašīnu”. Drošības amatpersonas norādījušas, ka šis gaisa satiksmes kontrolieris ir Oļegs Gaļegovs.

Dispečera liecības esot palīdzējušas poļu prokuroriem incidenta kriminālizmeklēšanā. Šī notikuma centrā esošā lidmašīna reģistrēta Polijā, un to ekspluatēja Īrijas pārvadātāja „Ryanair” Polijas meitasuzņēmums.

Baltkrievijas drošības dienests augustā parakstīja sadarbības līgumu ar Gruzijas drošības dienestu, kas, iespējams, būtu radījis riskus Gaļegovam, kurš ir gruzīns, ja viņš būtu atradies Gruzijā. Taču līdz šī līguma parakstīšanai dispečers jau bija nokļuvis Polijā.

Laikraksts vēsta, ka, lai izkļūtu no Baltkrievijas, Gaļegovs sākotnēji sazinājies ar ASV vēstniecību Varšavā, bet amerikāņi viņu novirzījuši uz Polijas varasiestādēm. Tagad dispečers Poliju jau esot pametis, sacījusi viena no Eiropas drošības struktūru amatpersonām. Viņa pašreizējā atrašanās vieta netiek izpausta.

KONTEKSTS:

23. maijā Baltkrievija piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 126 pasažieriem, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem Romānu Protaseviču.

Baltkrievijas režīma rīcību nosodīja gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu.

Pēc šī incidenta Eiropas Savienība pastiprināja sankcijas pret Lukašenko režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti