Arī vācu mediji “Der Spiegel”, ARD un “Bild” ziņo, ka abas lielās partijas ir vienojušās par sadarbību koalīcijā, kuru jau ceturto četrgades termiņu vadīs Merkele. Tādējādi, iespējams, ir beidzies četrus mēnešus ilgais sarunu periods, kas aizsākās pēc iepriekšējām Bundestāga vēlēšanām.
Pēdējā koalīcijas sarunu kārta ilga vairāk nekā 20 stundu. Tajā kancleres Angelas Merkeles vadītajiem kristīgajiem demokrātiem, Bavārijas māsaspartijai Kristīgi sociālajai savienībai un Martina Šulca vadītajiem sociāldemokrātiem izdevās panākt kompromisus strīdīgajos jautājumos.
“Šonakt iznācām no ierakumiem – neviens tur vairs neslēpjas. Mums izdevās atrisināt konfliktus ar atklātām sarunām. Šis ir īstais laiks, kad vienoties par jaunu valdību. Tieši tādēļ šis ir lielisks rīts!” paziņoja Vācijas transporta un digitālās infrastruktūras ministrs Aleksandrs Dobrints.
Šulcs pēc vienošanās par tā dēvētās „lielās koalīcijas” izveidošanu paziņoja, ka ar kancleres konservatīvo bloku oficiālās sarunas aizņēmušas nedaudz vairāk par nedēļu. Tas ir jauns rekords, kurā koalīcijas sarunās iesaistītajām partijām izdevies vienoties par jaunas valdības izveidi.
Šulcs uzsvēra, ka panāktā vienošanās ir taisnīga un svarīga Vācijai: „Mēs vēlamies apvienot sabiedrību. Esmu pārliecināt, ka mani partijas biedri piekritīs, ka vienošanās ir sociāldemokrātiskas iezīmes. Un esmu pateicīgs, ka dažos grūtākos jautājumos izdevās rast kompromisu, lai izveidotu valdību.”
Atrisina domstarpības par amatiem
AFP sarunām tuvu stāvoši avoti norādījuši, ka
pēdējās domstarpības bija par konkrētu politiķu iecelšana noteiktos ministru amatos un citi personāliju jautājumi.
Vācu mediji norāda, ka Merkeles konservatīvajam blokam nācās piekāpties sociāldemokrātiem, lai panāktu vienošanos par jaunas valdības izveidi.
Kreisās partijas politiķi apmaiņā pret koalīcijas sarunu pabeigšanu pieprasīja finanšu ministra amatu.
Vienošanās paredz, ka sociāldemokrāti iegūs nodarbinātības un sociālās labklājības, kā arī ārlietu un finanšu ministru amatus.
To līdz šim ieņēma Merkeles vadītās Kristīgi demokrātiskās savienības partijas politiķis Volfgangs Šeible. Sagaidāms, ka Šeibles vietā sociāldemokrāti finanšu ministra amatam virzīs līdzšinējo Hamburgas mēru Olafu Šolcu. Viņš arī kļūs par jauno vicekancleru, vēsta avoti kreisās partijas iekšienē.
Vācu mediji uzsver, ka šīs pārmaiņas var nozīmēt arī izmaiņas Vācijas politikā attiecībā uz eirozonu. Sociāldemokrātu līderis Martins Šulcs jau iepriekš brīdinājis, ka Vācija ir viens no Eiropas Savienības „dzinējiem” un ir svarīgi reformēt Vāciju, lai arī bloks spētu attīstīties.
Līdz ar koalīcijas partiju vienošanos par iespējamu aiziešanu no valdības paziņojis līdzšinējais iekšlietu ministrs Tomass de Mezjērs. Viņu daudzi uzskatīja par iespējamo kandidātu, kurš pēc Merkeles varētu uzņemties līdera lomu, taču pēc koalīcijas sarunu kompromisiem tagad ir viens no lielākajiem zaudētājiem. Paredzams, ka de Mezjēra amatu ieņems Merkeles Bavārijas meitaspartijas Kristīgi sociālās savienības partijas līderis Horsts Zēhofers.
Vēl gaidāmi partiju iekšējie lēmumi
Vienlaikus tiek uzsvērts, ka
vienošanos par koalīciju vēl ir jāapstiprina sociāldemokrātu partijas biedriem, kuru vidū netrūkst skeptiķu.
Līdzšinējā Vācijas kanclere, kura, visticamāk, saglabājusi savas tiesības uz ceturto pilnvaru termiņu šajā amatā, ar neviltotu prieku paziņoja par „lielās koalīcijas izveidi”. Viņa vien piebilda, ka vēl kristīgo demokrātu savienības partijai notiks partijas iekšējais balsojums: „Tagad visa uzmanība ir veltīta koalīcijas līgumam. Partija rīkos sanāksme, kurā tiks balsots par galīgo vienošanos. Tas būs atskaites punkts, kur mēs lēnām uzsāksim strādāt. Vēlos vēlreiz pateikties sarunu partnerim. Man ar viņu bija prieks strādāt.”
Ja šī vienošanās tiks noraidīta, tad Merkelei būs jāuzņemas mazākuma valdības veidošana vai ārkārtas vēlēšanu izsludināšana.
Kopumā jauno Vācijas valdību varētu veidot trīs partijas: Merkeles vadītie konservatīvie jeb kristīgie demokrāti, sociāldemokrāti, kā arī kristīgo demokrātu Bavārijas meitaspartija Kristīgi sociālā savienība.
Iespējams, atkāpsies Šulcs
Neilgi pēc panāktās vienošanās kļuva zināms, ka
sociāldemokrātu līderis Martins Šulcs atkāpsies no partijas vadītāja amata.
Pagaidām Šulcs šo informāciju nav apstiprinājis.
Kā ziņoja avoti partijā, par jauno partijas vadītāju kļūs Andrea Nālesa. Paredzams, ka Šulcs jaunajā Merkeles vadībā ieņems ārlietu ministru amatu, lai gan iepriekš izslēdza iespēju strādāt Merkeles vadītajā kabinetā.
Vācija kopš Bundestāga vēlēšanām septembrī piedzīvojusi politisko krīzi, jo partijas nespēja izveidot vairākuma valdību. Lai izvairītos no jaunām vēlēšanām, Vācijas sociāldemokrāti piekrita koalīcijas sarunu uzsākšanai ar kancleres Merkeles vadītajiem konservatīvajiem.
Vācijas sociāldemokrāti septembrī notikušajās vēlēšanās cieta smagāko neveiksmi kopš pagājušā gadsimta vidus. Pēc vēlēšanām sociāldemokrātu līderis Martins Šulcs paziņoja par partijas aiziešanu opozīcijā, taču pēc “Jamaikas koalīcijas” sarunu izgāšanās piekrita iesaistīties jaunās sarunās par valdības veidošanu.