Bijušais Katalonijas premjers Karless Pudždemons atkal ir uz brīvām kājām. Šlēsvigas-Holšteinas federālās zemes Augstākā tiesa nolēma atbrīvot viņu pret drošības naudu 75 000 eiro apmērā. Izskatot sākotnējo prasību par izdošanu Spānijai, Vācijas tiesneši ir secinājuši, ka viņu valstī nav paredzēts sods par dumpja jeb sacelšanās organizēšanu. Bet tieši tā ir galvenā Spānijas apsūdzība pret Pudždemonu.
Iepriekš daudzi juristi prognozēja, ka Vācija varētu izdot Pudždemonu, jo tās likumos ir paredzēts sods par valsts nodevību.
Tomēr tiesa secināja, ka par valsts nodevību Vācijā var sodīt tikai, ja būtu notikusi nozīmīga vardarbība, kas piespiestu varasiestādes rīkoties pret to gribu.
Tiesas ieskatā ar protestiem referenduma dienā un Pudždemona solījumiem rīkoties, lai liktu Madridei ieklausīties Katalonijas prasībās, Vācijā būtu par maz, lai sodītu par valsts nodevību.
Tomēr Šlēsvigas-Holšteinas tiesa turpina izskatīt Spānijas prasību izdot bijušo Katalonijas premjeru par korupciju un valsts līdzekļu izmantošanu nepienācīgiem mērķiem, proti, 1. oktobra neatkarības referenduma organizēšanai.
Kā zināms, Spānijas tiesas un centrālā valdība uzskata, ka šī tautas nobalsošana ir bijusi nelikumīga un tādēļ tās rīkošanai nedrīkstēja tērēt reģionālā budžeta līdzekļus.
Vācijas lēmums var būtiski apgrūtināt Pudždemona turpmāko tiesāšanu Spānijā. Jau iepriekš, kad Pudždemons un viņa sabiedrotie vēl bija Briselē, tiesnesis Madridē atsauca Eiropas aresta orderi, jo pastāvēja iespēja, ka Beļģijas tiesa rīkosies līdzīgi tam, kā tagad dara Vācija. Toreiz Spānijas tiesa secināja, ka šādā gadījumā Pudždemonu un pārējos bijušās valdības ministrus, kuri aizbēga uz Beļģiju, nāktos tiesāt uz atšķirīgiem nosacījumiem nekā tos, kuri palika valstī. Tostarp tas liktu atteikties no galvenās apsūdzības dumpja organizēšanā.
Spānijas laikraksts “El Pais”, atsaucoties uz avotiem Madrides tiesā, vēsta, ka šoreiz Spānija nemēģinās pārsūdzēt Vācijas tiesas lēmumu. Sods par naudas izšķērdēšanu lielos apmēros paredz līdz pat 12 gadiem cietumā. Acīmredzot Madride uzskata, ka tas pats par sevi būs pietiekami smags sods, pat ja Pudždemonu nevarēs tiesāt par sacelšanās sarīkošanu.
Savukārt Berlīne var atviegloti uzelpot. Politiķiem Vācijas galvaspilsētā vairs nav jāprāto par to, vai liegt Pudždemona izdošanu Spānijai, kas izsauktu politisko konfliktu starp abām valstīm. Turklāt Šlēsvigas-Holšteinas tiesa arī secināja, ka Pudždemonam Spānijā nedraud politiska paraugprāva.
KONTEKSTS:
Pēc Katalonijas neatkarības pasludināšanas pērn 27. oktobrī Pudždemons un daži viņa valdības ministri bēga uz Beļģiju, lai izvairītos no aizturēšanas.
Pudždemons tika aizturēts 25. martā Vācijā, kur viņš bija iebraucis no Dānijas. Šobrīd Pudždemons gaida tiesas lēmumu par viņa izdošanu Spānijai.
Spānijā Pudždemons ir apsūdzēts par dumpi un sabiedrisko līdzekļu izšķērdēšanu, organizējot Katalonijas neatkarības referendumu.