Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs jau vairākkārt uzsvēris, ka krīze Ukrainā liek apšaubīt Budapeštas memorandu, kas tika parakstīts gandrīz pirms 20 gadiem. Toreiz zem dokumenta savu parakstu uzlika Lielbritānijas, Krievijas, Ukrainas un ASV līderi. Memorands paredz, ka Ukraina atsakās no kodolieročiem, bet Krievija, Lielbritānija un ASV garantē Ukrainai neatkarību, drošību un valsts robežu neaizskaramību. Taču vai Krimas konflikta rezultātā memorands un starptautiskās normas ir pārkāptas – iesaistītas puses nav vienisprātis.
Krievijas operācija Krimā – okupācija vai pašaizsardzība? ASV un Lielbritānijas vēstniecību vadītāji uzver, ka tā ir militārā agresija un tā nav pieļaujama. „Mūs uztrauc situācija Ukrainā. Krievija, kā starptautiskas sabiedrības daļa, nav ievērojusi savus pienākumus. Ir pārkāpti citas valsts neatkarības un teritoriālās vienotības principi. Mūsu ārlietu ministrs jau ir teicis – ka starptautiskā arēnā tas nav pieņemams. Tikmēr Lielbritānijas premjerministrs uzsvēra, ka Krievija noteikti izjutīs sekas,” norāda Lielbritānijas vēstnieces Latvijā pienākumu pildītājs Ričards Koizumi.
Sekas būs gan ekonomiskās, gan politiskās – uzsver misiju vadītāji. Lielbritānija un ASV jau ir apstādinājuši Lielā astoņnieka samita sagatavošanas darbus. Samitam bija jānotiek šogad jūnijā Sočos.
ASV vēstnieks Latvijā Marks Pekala ir skarbs: „Krievijas karaspēka pārvietošana Krimā ir ANO normu pārkāpums. Tas ir arī citu starptautisko normu un memorandu pārkāpums, un, protams, tas ir starptautisko attiecību principu neievērošana, proti, citu valsts robežu neaizskaramība. Šo soli mēs uzskatam par nepamatotu iebrukumu un okupāciju. Krievijas karaspēkam ir jāatgriežas savā bāzē, jāatgriežas Krievijā, jo savādāk Krievija izjutīs sekas.”
Savukārt Krievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Vešņakovs skaidro - mēs gribam aizsargāt mūsu pilsoņus, tāpēc operācija Krimā ir pašaizsardzība. Viņš rietumu valstu reakciju sauc par dubulta standartiem. „Kāpēc, kad Ukrainā daži spēki rīkojas prettiesiski un nedemokrātiski, viņus neviens nesoda, bet tieši otrādi – viņus piebaro ar konfektēm un cepumiem. Un kad Krievija reaģē uz Krimas vadības aicinājumu aizsargāt viņus, jo viņi baidās no kaujinieku uzbrukuma, kad Krievija aizsarga viņus, uzreiz visi ir pret Krieviju un saka, ka mums nav tiesības to darīt,” pauž Vešņakovs.
Vešņakovs uzsvēra – Krievija nepretendē uz Krimas teritoriju un neapšauba Ukrainas robežas. Taču citi vēstnieki situāciju redz savādāk.